Okładka książki Świat według Narnii. Chrześcijańskie znaczenie niezwykłych opowieści C. S. Lewisa Jonathan Rogers
Jonathan Rogers Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
World according to Narnia : Christian meaning in C.S. Lewis's beloved chronicles
Wydawnictwo Święty Wojciech
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7516-281-3
Marcin Nowicki
narnia Lewis

Książka jest napisana prostym i przyjemnym językiem, więc całkiem szybko się ją czyta. Niestety jej plusy na tym się kończą. Myślę, że raczej jej tytuł powinien brzmieć "Opowieści z Narnii i filozofia", choć tej filozofii też nie ma tu wcale aż tak dużo. Autor skupił się bardziej na psychologii postaci i tylko trochę dotknął tematu chrześcijaństwa, który jest jednak dość istotnym elementem świata Narnii i miał być także głównym tematem tej książki. Zamiast tego w większości jest ona przypomnieniem treści wszystkich opowieści z Narnii. Wielka szkoda, ponieważ motywy chrześcijańskie w serii książek C.S.Lewisa są bardzo ciekawym zagadnieniem, o którym miałam nadzieję dowiedzieć się więcej z kart tej pozycji. Tymczasem dużo więcej informacji na ten temat udało mi się wyszukać na własną rękę. Zatem, jeżeli kogoś również interesuje religijna symbolika uniwersum Narnii, radzę, aby nie tracił czasu na tę książkę i przeszukał inne źródła.

"Opowieści z Narni" zna chyba każdy, a przynajmniej jej zekranizowane części. Piękna baśń, poruszająca historia, ale czy to tylko fikcja literacka? Możemy powiedzieć, a co to ma wspólnego z naszym życiem? Pozornie niewiele, oczywiście jest tu dużo zasad moralnych, dobrych i złych bohaterów, przestróg i wartości etycznych. W wielu innych książkach też .... , a jednak "Opowieści z Narni" są całkiem inną opowieścią niż dotychczas napisane...

Powszechnie wiadomo, że Lewis był gorliwym chrześcijaninem. Ale już nie wszyscy wiedzą, że zawarł w swoich książkach ową wiarę, nadzieję i Dobrą Nowinę. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że prowadzi on czytelnika, nawet jeśli on tego nie przeczuwa, do Boga.

"Ewangelia przenika życie wierzącego dzięki wyobraźni. Opowieści z Narni otwierają Czytelnika na Ewangelię, budzą jego wyobraźnię - którą przecież zawsze miał. (...) Oto, co znaczy Narnia: odrzucić swoje z góry przyjęte przekonanie o tym, co jest prawdziwe i realne, i otworzyć się na możliwość, ze nasze własne kategorie - lub kategorie, które zostały nam narzucone - nie wystarczą, by uczynić sensownym świat w którym żyjemy. (...) Potrzeba wyobraźni by poczuć w sobie prawdę Ewangelii"

Książka Jonathana Rogersa pokazuje nam ten świat ukryty w Narni. Pewnie powiecie: "ależ ja to wszystko wiem, Aslan to Jezus, Czarownica to zło, mamy też: Odkupienie, poświęcenie, ofiarę i zmartwychwstanie..." No dobrze, sama tak myślałam, ale czytając kolejne rozdziały "Świata według Narni" zrozumiałam, jak mało wiem i jak ta wiedza niewiele we mnie zmienia... Mało o Lewisie, mało o sobie i wreszcie mało o chrześcijaństwie. Dziś bardzo wielu ludzi sądzi, że religia jest jakimś wymysłem, albo że dotyczy rzeczy dawno minionych. Idąc tropem Rogersa odkrywamy właśnie współczesne znaczenie historii zbawienia. Przyznam szczerze - jestem teologiem, od 7 lat uczę w szkole, ale z wielkim zdziwieniem odkrywałam kolejne "tropy" chrześcijaństwa w następnych tomach Opowieści z Narni. Jedne są bardziej widocznie, inne mniej, a książka "Świat według Narni" stanowi klamrę wszystkich tych wątków.

Książka podzielona jest na rozdziały odpowiadające tomom "Opowieści z Narni". Autor omawia każdą część okazując powiązania z religią, wskazując postawy moralne i związki bohaterów z Biblią. Tak jak już wspomniałam od tych oczywistych np. stworzenie Narni słowem Aslana - opis stworzenia świata z Księgi Rodzaju, ofiara Aslana - śmierć na krzyżu Jezusa, do tych mniej ewidentnych jak np. droga przez pustynie Szasty i jego towarzyszy oraz ich duchowa przemiana - wędrówka Narodu Wybranego z niewoli do Ziemi Obiecanej (tu z Kalormenu do wolnej Narni). Nie będę zdradzała więcej powiązań, zapraszam do lektury "Świata według Narni" Jonathana Rogersa. Polecam dwie metody: można czytać kolejne rozdziały po przeczytaniu danego tomu "Opowieści...", jako podsumowania lub przed jego lekturą, jako przygotowanie do głębszego zrozumienia. Ja wypróbowałam oba sposoby - fascynująca przygoda. A zdobytą wiedzę i przeżycia podczas czytania i "Opowieści..." i "Świata według Narni" z pewnością wykorzystam w pracy z dziećmi i w moim prywatnym życiu.

"Dotyczy to również ciebie. Dzięki podróży przez Narnię możesz coraz lepiej rozpoznawać Lwa w tym świecie".

POLECAM

Anna M.

• Religijne
  • Lewis
  • Literatura
  • W prywatnej biblioteczce

Jonathan Rogers Świat według Narnii. Chrześcijańskie znaczenie niezwykłych opowieści C. S. Lewisa Zobacz więcej