Okładka książki Kapoan. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych Zofia Tarajło-Lipowska
Zofia Tarajło-Lipowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
2000-01-01
2000-01-01
83-229-1922-4
język czeski językoznawstwo kultura czeska

Książka, która podejmuje wyzwanie przystępnego sformułowania czesko-polskich relacji i niuansów językowych. Ciekawy pomysł i sympatyczny efekt. Czyta się świetnie, zwłaszcza na początku. Można się tylko przyczepić, że z każdą kolejną stroną historie wymyślane w celu wyjaśnienia kolejnego "kapoanu" trochę nużą i od strony formalnej stają się męczące (polecam czytanie na raty). Nagromadzenie historyjek, początkowo zabawne, z czasem trąci infantylizmem.
Poza tym w książce jest mnóstwo odniesień politycznych, często spoza głównego tematu, czyli relacji polsko-czaskich, nie mówiąc już, że zazwyczaj nie dotyczą one spraw językowych. Nie lubię tego. To trochę tak, jakby autor chciał przy okazji zaprezentować swoje poglądy i po cichu sprzedać je czytelnikowi. Ale to tak na marginesie :)

Zabawna, wciągająca, inteligentna. Tutaj nie ma niepotrzebnych, nużących anegdot. Każda strona to kompendium śmiesznych polsko-czeskich gaf językowych. Szczególnie zaciekawił mnie fragment, który pozwolę sobie przytoczyć. Oczywiście bardzo życiowy i zapewne równie potrzebny!: "PETR mne přivedl do jiného stavu to nie informacja, że Piotr mnie zaprowadził do innego stawu czy jeziorka, ale że za jego przyczyną zaszłam w ciążę." Prawda, że przydatne? :)

Nigdy nie myślałam, że o języku można pisać jednocześnie tak lekko, informatywnie i wesołe, przy tym się nie naśmiewając i nie pouczając. Przykłady są megazabawne i pożyteczne (śmiałam się do rozpuki nad "jdu na záchod", a wiersz Jarosława Sejferta "Píseň o lásce" jest teraz moim ulubionym. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, kto chciałby zacząć naukę czeskiego, zdecydowanie pomoże polubić ten cudny język!

wybitna książka połączenie informacji praktycznych o języku i kulturze Czech - WARTO przeczytać !!!

• Literatura czeska lub o Czechach
  • Czechy
  • Czeski
  • CZ .
  • 10. XXI

Zofia Tarajło-Lipowska Kapoan. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych Zobacz więcej