Agile. Wzorce wdrażania praktyk zwinnych

2010-03-01
978-83-246-2318-1
Mikołaj Szczepaniak
produktywność agile scrum

Mnie przekonują w tej książce narzędzia i sposób ich opisu.

Jason Little w opisanej powyżej książce Lean Change Management przekonuje, że do zarządzania zmianą warto wprowadzić metody, które są z powodzeniem wykorzystywane np. w obszarze IT. Do takich metod należą metody zwinne, czyli Agile. Dlatego lider zmian powinien zapoznać się z Agile i wziąć to, co najlepsze.

Oprócz książki Jasona, trudno znaleźć na rynku pozycję, która omawia zastosowanie praktyk zwinnych w zarządzaniu zmianą. Stąd warto sięgnąć po książki skierowane do odbiorców IT i przefiltrować je pod kątem zarządzania zmianą. Z punktu widzenia lidera zmiany, ważne jest, aby wybrana książka nie była zbyt trudna w odbiorze poprzez nasycenie terminologią i slangiem informatycznym.

W przypadku książki Agile. Wzorce wdrażanie praktyk zwinnych najtrudniejszym elementem pod względem językowym jest imię i nazwisko jej autora. Autorem tym jest Amr Elssamadisy.

Dlaczego polecam tę książkę? Jako informatyczny laik poszukiwałem książki, dzięki której otrzymam przegląd praktyk zwinnych, opisanych w przystępny sposób, które można zaimplementować do procesu wdrażania zmian. Książka Agile. Wzorce wdrażanie praktyk zwinnych odpowiada moim potrzebom w tym zakresie.

Najcenniejsza dla mnie i liderów zmian jest część zatytułowana Informacje zwrotne poświęcona praktykom (narzędziom) służącym poszukiwaniu informacji zwrotnej w procesie zmian. Czy może być coś lepszego dla osób skłaniających się do podejścia do zarządzania zmianą ukierunkowanego na informacje zwrotną (Feedback-driven)? W omawianej części znalazłem rozdziały poświęcone spotkaniu początkowemu, grze w planowanie, liście zaległych zadań, porannym spotkaniom, retrospektywie czy radiatorowi informacji.

Dodatkowo każdy z rozdziałów poświęconych narzędziom Agile jest podzielony na podrozdziały:

Walor biznesowy,
Scenariusz,
Kontekst,
Przyczyny stosowania,
Skutki stosowania,
Ale,
Odmiany,
Dodatkowe źródła,
opisujące w sposób wyczerpujący, każde z narzędzi. Tylko wybierać i korzystać!

Mnie przekonują w tej książce narzędzia i sposób ich opisu.

Ta książka mogłaby być o połowę krótsza, autor się powtarza. Wystarczyło raz a dobrze opisać to, co chciał opisać, a nie lać wodę przez prawie 400 stron.

napaliłem się na nią i teraz jestem strasznie rozczarowany. Ogromne ilości "teorii teorii", ciężko się czyta, strasznie nuży, powielony schemat opisu przez prawie całą książkę dobija. Nie wiem, może faktycznie jest tam konkretna dawka wiedzy ale czytało mi się to baaardzo ciężko, de facto wiele z tego nie wyniosłem. Taka "hamerykańska".

Ciężko się do czegoś przyczepić. Myślę, że stanowi świetny punkt wyjściowy do zastosowania zwinnych metodyk we własnej pracy.

• W biblioteczce
  • Zarządzanie
  • Informatyka
  • Podręczniki, słowniki itp.

Dodaj cytat z książki Agile. Wzorce wdrażania praktyk zwinnych