Moja piękna pralnia

2005-01-01
2005-01-01
Małgorzata Golewska-Stafiej
Kureishi Pakistańczycy scenariusz opowiadania eseje

Książka to scenariusz filmu i kilka felietonów polityczno obyczajowych z Wielkiej Brytanii lat osiemdziesiątych. Felietony znacznie ciekawsze niż scenarusz.

Scenariusz filmu Stephana Frearsa (z wątkiem gejowskim).
Raczej nudne.
Jeśli już, to raczej warto obejrzeć film.

Scenariusz filmu Stephana Frearsa (z wątkiem gejowskim).
Raczej nudne.
Jeśli już, to raczej warto obejrzeć film.

Raczej jako dodatek do filmu, a nie osobna pozycja.

Raczej jako dodatek do filmu, a nie osobna pozycja.

Opinia dobra, bo to w końcu na podstawie tego scenariusza nakręcony został świetny film z Danielem Day - Lewisem w roli Johnny'ego. Kilka scen zostało ukazanych nieco inaczej, doliczyłam się jednej, którą usunięto całkowicie, prawdopodobnie ze względów obyczajowych, ale ogółem film jest wiernym odwzorowaniem tego co w zamyśle miał do przekazania Hanif Kureishi. "Moja piękna pralnia" ukazuje pod wieloma względami trudną miłość, trudną nie tylko z racji tego, że łączy dwóch mężczyzn, lecz również dlatego, że wywodzą się oni z odmiennych narodowościowo, wrogich sobie nastawionych środowisk. Dotyka zatem i problemów szerszych, takich jak tolerancja, tradycja, prób zerwania z tradycją i dopasowania do nowych wzorców kulturowych, jak i osobistych tragedii poszczególnych postaci, błędów z przeszłości i prób ich naprawienia.
Objętościowo scenariusz zajmuje około połowę książki, resztę stanowi coś w rodzaju kilku autobiograficznych szkiców, notek, za pomocą których autor umiejscawia wydarzenia ukazane w scenariuszu w konkretnym kontekście społecznym, co pozwala odczytywać film nie tylko w kategorii kolejnej słodko - gorzkiej opowieści miłosnej, lecz opowieści jako próby skondensowania wszystkiego co w dyskursie publicznym Anglii lat 80. XX wieku było ważnego.
Można sięgnąć w ramach poszerzania wiedzy o świecie i ludziach.

Jedyna wada - scenariusz filmowy, a więc umyka wszystko to, co uczyniło ten film tak przejmującym. Ciekawie, dla porównania.

• LGBT
  • LGBTQ
  • LGBT - G
  • LGBT
  • Sprzedam/wymienię/oddam
  • Zekranizowane
  • Human Rights

Dodaj cytat z książki Moja piękna pralnia