Dom z piasku i mgły

Okładka książki Dom z piasku i mgły Andre Dubus III
Okładka książki Dom z piasku i mgły
Andre Dubus III Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Dom z piasku i mgły (2005) Seria: Galeria literatura piękna
Galeria
House of sand and fog
Muza
2002-01-01
2000-01-01
837319133X
Mirosław P. Jabłoński
Ekranizacje:
Dom z piasku i mgły (2005)
Dom piasku mgły

Dobrze napisana, z dopracowaną charakterystyką głównych postaci. Czytało się szybko i z zainteresowaniem. Koniec mnie zaskoczył i jednocześnie wywarł duże wrażenie.
Książka nietuzinkowa, inna.
Polecam

Książka nietuzinkowa, inna.
Polecam

Opowiedziana w tej książce historia to dla mnie mistrzostwo.Bardzo mnie wciągnęła.Dla mnie Zaskakująca i na pewno nie nudna.Film też świetny.

Gdybym miał to zaklasyfikować gatunkowo, powiedziałbym: thriller obyczajowy. Ze zmiennymi proporcjami: na początku bardziej obyczajowy, w końcówce bardziej thriller. Ważne w nim jest zderzenie kultur – research kulturowy został, mam wrażenie, przez autora odrobiony całkiem solidnie, nie miałem wrażenia stanocentryczności, a moje nastawienie do jednego z głównych bohaterów, irańskiego ekspata, wahało się od życzliwej ciekawości przez silną niechęć do współczucia. Jeśli autor umie tak zagrać na czytelniku, znaczy, że rzecz jest dobra.

Przeszkadzał mi trochę wątek miłosny/romansowy, nazbyt jak dla mnie nachalny i hollywoodzki. Ale tylko trochę.

Opis książki do niczego.

Opis książki do niczego.

Bardzo ciekawa historia, bardzo dramatyczna. Kiedyś oglądałam film i bardzo mi się podobał, więc jak dowiedziałam się, że jest książka to postanowiłam przeczytać - i jednak stwierdzam, że w tym przypadku film podobał mi się bardziej, książka wydaje mi się trochę przegadana i przeciągnięta, ale sama historia naprawdę godna polecenia.

Walka o dom między rodziną emigrantów a prawdziwą właścicielką - Amerykanką borykającą się z wieloma osobistymi problemami. Walka ta ostatecznie doprowadza do tragedii.
Książka opowiada o potrzebie znalezienia własnego miejsca w nie do końca sprawiedliwych Stanach Zjednoczonych, o poszukiwaniu stabilizacji i bezpieczeństwa. Dość przygnębiająca, z dobrze uchwyconą psychologią postaci.

wybitna.

wybitna.

2041

Lubię, gdy historie są snute niespiesznie przez takie znakomitości jak Mahfuz czy Wharton. Jednak w przypadku "niespiesznej historii" tego autora z lekka się wynudziłam.
Całość jest jednak naprawdę niezła, przede wszystkim pod katem psychologicznym. Postacie przedstawione są w iście mistrzowski sposób.

Fantastyczna książka i film.

Fantastyczna książka i film.

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Jak nisko może upaść człowiek, który po ucieczce z Iranu, w nowym świecie, w krainie marzeń, czasem niespełnionych, wstydzi się przyznać własnej rodzinie do tego, co robi. I czy faktycznie jest to upadek?

Byłem pułkownikiem Cesarskich Wojsk Lotniczych, miałem szacunek, poważanie, respekt, rodzina żyła w dostatku, szach trzykrotnie! uścisnął mą dłoń, a teraz gdzie jestem? A może lepiej, kim jestem?

Tu na tej obcej ziemi, której do końca nigdy nie polubił, w Stanach Zjednoczonych, gdzie wraz z rodziną Massoud Behrani dotarł z Europy. Każdego dnia wychodził rano do pracy w eleganckim garniturze, by chwilę później przemienić się w zbieracza śmieci w skwarze palącego słońca autostrad i sprzedawcę w podrzędnym sklepie.

W pewnym momencie los się do niego uśmiecha, ale jest to złośliwy uśmiech, jednak on przez długi czas w to nie wierzy. Po atrakcyjnej cenie kupuje na aukcji dom, ten sam dom, który utraciła Kathy Nicolo. Dom, który dostała w spadku, dom, który tylko w połowie należał do niej. Ten sam dom hrabstwo zlicytowało przez przypadek, nic nie znaczącą pomyłkę.

I oto teraz jest dom, który tak do końca do nikogo nie należy. Prawo wskazuje właściciela, jednak dom ten z każdym krokiem zacznie pogrążać się we mgle i zamieniać w zamek z piasku. Coraz bardziej odległy dla jednych, jak i drugich, gdyż Kathy Nicolo zyskuje sprzymierzeńca, faceta, kochanka, wreszcie mężczyznę swego życia w Lessie, policjancie, który uczestniczył w jej eksmisji.

Nie są mi znane dwie poprzednie książki, które napisał Andre Dubus III, jednak ta niewątpliwie i bez cienia wahania zasługuje na uznanie. W jakże swobodny sposób kieruje tą rozgrywką, z każdym krokiem bohaterów, prowadząc różne formy narracji, przybliża czytelnika do finału. Zakończenia, które stanowi faktycznie duże zaskoczenie, przynosząc ze sobą skrajnie mieszane uczucia.

Piramida zdarzeń przemienia zwykłą opowieść, w dramat nie tylko rodziny i zetkniętej przez los z nią kobiety, ale tez dramat społeczny i uczuciowy. Z jej czubka ten właśnie dom jest już praktycznie niedostrzegalny. Jest tylko złym (i dobrym) wspomnieniem, złym snem, który zbyt długo trwa. A może to tylko fatamorgana?

Artur G. Kamiński

• Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • Zekranizowane
  • Seria Galeria
  • Literatura amerykańska
  • Oprah's Book Club

Dodaj cytat z książki Dom z piasku i mgły