Żmijowe gniazdo

Genius Creations
2022-01-01
2022-01-01
#powieść #fantasy #wojna #miłość #przyjaźń

Świetna kontynuacja "Pięści"! Ma jedną wadę: jest za krótka... Pozostaje tylko czekać na kolejną część i mam nadzieję, że szybko powstanie.

To, co przeszkadzało mi w Pięści, to zbyt wyidealizowane postaci. Tu widzimy ich odbrązowionych, bardziej ludzkich. To tylko dobrze zrobiło tej historii. Mamy też nowe odsłony świata i nowe sytuacje. Bardzo ciekawi mnie, co dalej.
Żmijowe Gniazdo wydane jest oszczędniej, to widać na pierwszy rzut oka. Okładka bez skrzydełek, tekst bardziej "upchany", mniejsze marginesy. Chyba wydawcom lekko nie jest, cóż, jak wszystkim. Za to pojawiła się mapka. Brawo.

Nadeszła pora, bym wyraziła wielkie ubolewanie i oburzenie nad "Żmijowym Gniazdem". Miałam naprawdę duże nadzieje dla tej serii, a to, co dostałam w tomie 2, to chyba jakiś żart.
......

"Żmijowe Gniazdo' to kontynuacja "Pięści". Tom 1 czytałam jakiś czas temu i miło wspominam. Był tam świetny klimat, bardzo ładnie przedstawiony świat i bohaterowie. Ale w tomie 2? Nie wiem, kto zdecydował się wyciąć głębię, emocje, logikę, charakter postaci i klimat, ale zrobił to wręcz koncertowo. W czasie lektury miałam wrażenie, że czytam szkic, pierwszy draft, do którego należało dodać jeszcze trochę rzeczy... Ale nie dodano. Raczej wręcz tę książkę ograbiono ze wszystkiego, za co polubiłam tom 1. Nawet nie zdołałam przejąć się losem bohaterów, ich kolejnymi problemami i czekającymi ich wyzwaniami, bo nagle było po wszystkim, a oni biegli przed siebie dalej.
......

Co się stało z Nadirem? Gdzie podział się ten dorosły, pełen determinacji i rozwagi następca tronu? Obrażał się jak dziecko, raz mówił, że jego ukochana to jego żona, a potem nagle nią nie była. Co się stało z Kalą? Gdzie jego urok, jego spryt? Wiem, że przeszedł przez piekło, ale dostał parę słówek od dziewczyny i już wrócił do siebie. Co się stało z resztą bohaterów? Gdzie ci wszyscy Górale, z Bykiem na czele, którzy byli tak charakterni? Jestem oburzona tym, jak ich zmieniono i ograbiono ze wszystkiego, co najlepsze! Ich losy zaczęły mnie ze strony na stronę coraz mniej obchodzić przez to, ile chaosu wrzucono w ich osobowość, życie i wybory. Ten tom serii został potraktowany po macoszemu i jestem naprawdę zawiedziona.
......

Jedynym, co zasługuje na aplauz to ciekawe pomysły na świat oraz to, jak on się powiększył. Jest chaotyczny, ale na swój sposób piękny. Budowa świata jednak nie uratuje całej książki.
......

Wydanie jest okej. W treści było niewiele błędów, za co tom 2 otrzymał ode mnie dodatkowy punkt.
.....

Podsumowując, "Żmijowe Gniazdo" przyjęło klątwę drugiego tomu z otwartymi ramionami. A ja boję się przekonać, po tak długim okresie czekania na kontynuację, sięgnąć po kolejną część. 3/10.

......

Wiele się zmienia w życiu bohaterów, a wojna za progiem. Dla niektórych bohaterów zmiany są szczęśliwe, dla innych trudne, a czasem tragiczne. Te zdarzenia wpływają na dobrych ludzi, nierzadko pozbawiając ich skrupułów. Bohaterowie stają się bardziej ludzcy, pełni wątpliwości i lęków, dociera do nich brak doświadczenia. Odczuwa to zarówno Nair, przez lata ukrywający się samotnik, teraz postawiony w rolę wodza, jak i Kala, wciąż jeszcze chłopiec, choć ciężko doświadczony przez życie. Polecam, bo wiele rzeczy może was zaskoczyć.

• Fantasy, science fiction
  • Zakładki