North Harbor: Morderstwo i przemyt

North Harbor: Murder, Mayhem and Smuggling on the Maine Coast
Czarna Dama
2022-11-10
2022-11-10

Ciekawa pozycja dla mnie, który nie mam pojęcia o temacie związanym z morzem i pracy na nim. Książka trzyma w napięciu i buduje relację z czytelnikiem, jakby było się jej częścią. Dobrze wpleciona w wątek morski tematyka narkotyków i czarnego rynku. Warto przeczytać.

owiem wam, że ta książka ma to do siebie, że jak już opisuje pewną akcję, to ciężko jest odłożyć ją na bok. Bohaterzy zajmują się tutaj połową homarów i bywa, że podczas tych akcji dzieje się sporo, bądź niewiele. Jest to też okazja do przemytu narkotyków do Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że policja powinna odgrywać tutaj rolę sprawiedliwą, jednak oni wręcz sprawiedliwie, to chcą się dzielić łapówkami. Jedna z akcji niestety zostawia swoje konsekwencje, gdyż ktoś zgłasza zaginięcie rybaka Hanrego Mitchella. My ze wcześniejszych wydarzeń wiemy co się z nim stało i gdzie. Jakiekolwiek wydarzenia, które są tutaj kluczowe zawsze zostają nam przedstawione w nowym rozdziale, dlatego bywają one krótkie, bądź długie. Bohaterzy dzielą się na inteligentnych i tych mniej rozumiejących aluzje. Nie zawsze słuchają rozkazów lecz mają w tym ukryty cel. Ci, którzy z pozoru są przedstawieni niewinnie, niekoniecznie tacy są. Uroku książce dodawały opisy kobiet czekających za swoimi mężami. Głównym celem akcji jest przemyt narkotykowy i problemy, kiedy trzeba zmieniać drogi, którymi mają przypłynąć. Większe ryby, które tutaj występują, czyli pan Bruno Banderas jawią się jako osoby pyszne z konkretnymi komunikatami. Nie znamy ich wyglądu ani innych cech pobocznych. Nie ma też tutaj wyjątkowo krwawych opisów, gdyż książka bardziej przytacza fakty, które wywołują zdziwienie, lecz nie strach. Co jakiś czas czytamy o tym co dzieje się z ciałem zaginionego. Następnie powracamy do innych wydarzeń, które albo są poboczne, albo ukazują dalsze sprawy przejęcia. To taka książka sensacyjno kryminalna, która potrafi wciągnąć, tylko ze względu na długie opisy wielu wydarzeń, najlepiej czytać ją w ciszy. Kobiety zostały tu ukazane jako mądre i ciepłe, a mężczyźni bardzo uparci, z podkreśleniem materializmu. Książka jest oparta o prawdziwe fakty, lecz z braku mojej wiedzy, nie potrafiłam ich odróżnić. Książka mi się podobała, stąd moja wysoka nota:-)

Fanom sensacji opartej na faktach może przypadnie ta powieść do gustu. Ja do nich nie należę i ciężko mi obiektywnie ocenić tę książkę.

W miasteczku North Har­bor życie mieszkańców kręci się wokół połowów homarów. Jean-​Philippe Le­Blanc posiada kutry, prowadzi zakład przetwórstwa rybnego i pracuje dla jednego z przywódców kartelu narkotykowego Sinaloa zajmującego się przemytem heroiny z Meksyku do Sta­nów Zjed­no­czo­nych.
Bracia Calvin i Jacob Fin­ley również dorabiają przy połowach. Ich ojciec jest policjantem w miejscowym komisariacie.

Fabuła opisuje wydarzenia, które dzieją się na przestrzeni półtora tygodnia. Ponad 650 stron i jedynie kilka dni. Ile treści można zmieścić w tak krótkim czasie? No właśnie, niewiele. W moim odczuciu było to głównie bieganie jeden za drugim, strzelanie i próby przetrwania. Jedynym wątkiem, który mnie zaintrygował to zachowanie Danielle, matki braci, na końcowych stronach powieści.

Fikcyjne mia­stecz­ko North Har­bor zostało osadzone Maine. To od mieszkańców tego stanu pisarz czerpał wiedzę o po­ła­wia­czach ho­ma­rów, prą­dach oce­anicz­nych, pracy stra­ży przy­brzeż­nej oraz o prze­my­cie nar­ko­ty­ków. Ciężko mi stwierdzić, czy książka jest jedynie fik­cją li­te­rac­ką, bo sporo wątków zdaje się być spisanymi faktami. Choć to powieść o przemycie, to był w nim opisany jedynie jeden etap procederu. Z ludzi kartelu przedstawiony został tylko przywódca gangu Do­mi­ni­kań­czy­ków, Bruno Ban­de­ras. Co można o nim powiedzieć? Nic. Ta postać nie wzbudziła we mnie choćby krzty niepokoju. Był przedstawiony jak rzezimieszek, a nie członek jednego z najbrutalniejszych karteli, przywódca jednego z odłamów.

Możliwe, że autor chciał, wzorując się na prawdziwych wydarzeniach, stworzyć porywającą powieść o połowach i przemycie, ale wyszło miernie i nudnie.

Bardzo ciekawa fabuła o poławiaczach homarów, którzy stali się przemytnikami narkotyków. Policjant, który jest nie tylko policjantem, jego praca powoduje że rodzina zostaje zagrożona... Na pewno dowiedzą się Państwo tego czytając książkę.

rewelacyjna

rewelacyjna