Wianek ze stokrotek

Okładka książki Wianek ze stokrotek Ewelina Maria Mantycka
Okładka książki Wianek ze stokrotek
Ewelina Maria Mantycka Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Saga rodziny z Ogrodowej (tom 5) literatura obyczajowa, romans
Saga rodziny z Ogrodowej (tom 5)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2022-08-24
2022-08-24

Po dłuższej przerwie (spowodowanej również oczekiwaniem na wersję audio) wróciłam do historii rodziny z Ogrodowej. W każdym z pięciu tomów odnajdywałam radość mimo przeciwności losu, ciepło mimo traumatycznych przeżyć oraz autentyzm wydarzeń mimo ogromnego ich skomplikowania. Bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, prawdziwymi zarówno w swoich dobrych stronach, jak i popełnianiu błędów.

Saga nie zawsze opowiada o przyjemnych wydarzeniach - mają one wpływ na całość historii, lecz jej nie dominują. Służą pokazaniu, że przeszłość należy wyjaśnić, ale można sobie z nią poradzić (przepracować). Wspaniała seria książek.

2089

Ostatnia część cyklu o rodzinie z ulicy Ogrodowej.
Poznajemy w końcu wydarzenia z przeszłości Rozalii,kibicujemy bohaterom w ich rozterkach miłosnych.Warto!!

Ostatnia część cyklu o rodzinie z ulicy Ogrodowej.

Hmmmmm Strauss czy Handel 🤔Było ich dwóch czy Autorce wszystko jedno, który kompozytor był przodkiem strażnika Rozalii🤔 Niby drobiazg....

Saga z ulicy Ogrodowej dobiegła końca bo oto mamy w dłoni ostatni 5 tom serii. Rozalia Żmudzka rozwiązuje zagadkę dworu w Czarnowie. Lilka i Fabian, Klaudia i Artur, Ewa i Rajmund a także Kinga na nowo układają sobie życie i są tutaj szczęśliwi. Inka to sprawiła ale czy tylko? Polecam całą serię.

Nestorka rodu prababka Rozalia wciąż czuwa nad swoimi potomkami. Choć jej życie nie było uslane różami, a pewne tajemnice zabrała ze sobą do grobu, to jednak miała swoj wkład w historię.
Finalny tom sagi rodziny z Ogrodowej przynosi zakończenie niektórych wątków, jak choćby slub Lilki i Fabiana, ale wciaż możemy emocjonować się historią zamordowanej Izy. Dociekliwość Klaudii przynosi efekt w postaci aresztowania starego Jabłońskiego, a proces jest uczuciowym rollercosterem dla całej rodziny.
W powieści pojawia się do tej pory nie znana postać Inki Żmudzkiej, a jej osoba ściągnie do Czarnowa Kubę, który zrobi trochę zamieszania w rodzinie.
Szkoda rozstawać się z bohaterami sagi, którzy są tak prawdziwi. Ich problemy nie odstają od tych naszych, a przez to są autentyczni i łatwo wejść w ich skórę. Wraz z nimi cieszyłam się z kolejnych sukcesów i płakałam gdy pojawiały się nowe problemy. Przyrównywałam tę rodzinkę do mojej i trochę szukałam rowiązań dla siebie.
Będzie brakować mi szczerości do bólu dziadka Janka, czuwającego nad całą rodziną, szalonych dzieckiakow Raja i romantycznych uniesień Lilki i Fabiana.

Rzadko się zdarza,aby pięć tomów porywalo swoją treścią. A jednak.... Literatura na fotel z herbatą. Historia rodzinna z przesłaniem. Ok.

W ostatniej części wyjaśniają się tajemnice wianka ze stokrotek i klucza.
Podsumowując całą sagę....książki czyta się dobrze- szybko i zrozumiałe pomimo dużej ilości bohaterów. I najważniejszy z niej przekaż....jaki? Piękny !!! Bo tylko działając razem, człowiek to potężna moc. Taka wspólna siła może przenosić góry i jest jak tornado, nie do zatrzymania.
Ech, do tego te piękne okładki. Ja polecam z całego ❤️

W ostatniej części wyjaśniają się tajemnice wianka ze stokrotek i klucza.
Ech, do tego te...

Dwór przy Ogrodowej przynosi ukojenie jego mieszkańcom, ale skrywa też wiele bólu. Jest również schronieniem dla zabłąkanych i potrzebujących rodzinnego ciepła. Inka Żmudzka zatrzymała się tylko na chwilę w tym domu pełnym reliktów, duchów i tajemnic, a historyk, Kuba Rybicki, odwiedza Czarnów, skuszony opowieściami o wiedźmie, starym kluczu zawieszonym we wianku ze stokrotek i zatrutej rzece. Badania prowadzą go do miejsc ukrytych w lasach, a w starych zapisach i opowieściach odkrywa fakty, które dają odpowiedzi na pytania związane z przeszłością Rozalii Żmudzkiej. Lilka i Fabian, Klaudia i Artur, Kinga, Ewa i Rajmund – każdy z bohaterów wierzy, że ich prababka nadal nad nimi czuwa. A szczęście rozkwitające jak kwiaty w ogrodzie wypełnia dom nadzieją i harmonią. „Wianek ze stokrotek” to ostatni tom „Sagi rodziny z Ogrodowej”, wyjątkowej historii, która zdobyła moje serce. Polecam serdeczne książkę oraz wsłuchanie audiobooka 🤍

"Wianek ze stokrotek" to ostatnia już część sagi rodzinnej osadzonej w realiach współczesnej polskiej wsi.

Pierwszy tom pochłonął mnie całkowicie.
Drugi tom stworzył piękny obraz odpowiedzi i rozwinięcia historii naszych bohaterów.
Trzeci jest świetną kontynuacją poprzednich.
Czwarty kryje tyle tajemnic. Jest jak wisienka na torcie.
Piaty ostatni to odkrycie pozostałych tajemnic, a zaraz zwięczenie serii.
Oczarował mnie i wciągnął, przeniósł do miejsca pełnego tajemnic.
Przez książkę się płynęło, to było tak dobre.
Bohaterowie świetni, tacy nasi, normalni, z sercem na dłoni, z codziennymi problemami.
Przeniosłam się kolejny raz do malowniczej wsi, starego dworku, przyjaciół, życzliwych sąsiadów.
To było cudowne spotkanie. Dalej kibicuję moim przyjaciołom i życzę najlepszego.
Do tego nawiedzony dworek prababci Rozalii czyli "Czarownicy z Ogrodowej". Jej historia, która wzrusza do łez. To wszystko tworzy cudowny klimat.
Wiecie co jest najpiękniejsze, że chce się tam wrócić, chce się znowu przeżywać to wszystko o czym napisała autorka.
To niebywały dar, żeby potrafić tak wciągnąć czytelnika i aby ten żył historią bądź co bądź fikcyjną.
Moje przygoda z mieszkańcami się zakończyła, ale twoja może dopiero się rozpocząć.

Pierwszy tom pochłonął mnie całkowicie.
Trzeci jest świetną kontynuacją poprzednich.
Czwarty kryje tyle tajemnic. Jest jak wisienka na torcie.
Piaty ostatni to odkrycie...

"Są na świecie piękne rzeczy, które sprawiają, że stajemy się silniejsi."

Piąty i już ostatni tom Sagi rodziny z Ogrodowej był zwieńczeniem całej historii. W końcu życie bohaterów zaczęło się układać po ich myśli, choć nie zabrakło oczywiście niespodzianek i przewrotnego losu. Czym by jednak była nasza codzienność bez przeciwności?

Kolejny raz autorka zapewniła mi ogrom emocji. Nie zabrakło i tu fragmentów z przeszłości Rozalii, które mnie wręcz rozczulały i przerażały. Ile ta kobieta miała w sobie determinacji, mądrości i siły by przeżyć okropne czasy wojny.

Tytułowy Wianek ze stokrotek ma tu swoją tajemnicę, ma cudowne znaczenie i do tego posiada tajemniczy klucz... Czy bohaterowie rozwikłają ich zagadkę? Jak zareaguje dziadek Janek na prawdę o swojej matce?

Zakończenie Sagi mnie rozczuliło. Tylko autorka wie jak skończyć serię i sprawić by łzy zakręciły się w oku. Nadal czuję niedosyt! Chciałabym aby ta historia nie miała końca, pokochałam bohaterów całym sercem i aż żal ściska w środku, że już ich nie spotkam.

Saga rodziny z Ogrodowej była cudowną wędrówką do przeszłości jak i teraźniejszości. Otworzyła oczy nie tylko na ból i strach w czasach wojny, ale i strach o rodzinę w każdym momencie. Ukazała wsparcie przyjaciół w trudnych momentach i życie rodzinne z blaskami i cieniami przeszłości. To była podróż pełna harmonii i nadziei z dodatkiem miłości i szczęścia, okraszonej bólem i tęsknotą.

Polecam całą Sagę i dziękuję autorce za tak wspaniałą historię ❤️

"Są na świecie piękne rzeczy, które sprawiają, że stajemy się silniejsi."

Kolejny raz autorka zapewniła mi ogrom...

• Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Wianek ze stokrotek