rozwińzwiń

U źródeł kwestii kobiecej

Okładka książki U źródeł kwestii kobiecej Kazimiera Bujwidowa
Okładka książki U źródeł kwestii kobiecej
Kazimiera Bujwidowa Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury publicystyka literacka, eseje
23 str. 23 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Wolne Lektury
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2020-12-28
Data 1. wyd. pol.:
2020-12-28
Liczba stron:
23
Czas czytania
23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328860667
Tagi:
prawa kobiet. równouprawnienie
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 108 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimiera Bujwidowa, Zbigniew Gluza, Maria Janion, Katarzyna Kozłowska, Józef Krzyk, Witold Liliental, Zofia Moraczewska, Zofia Nałkowska, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Henryk Waniek
Ocena 8,3
Karta nr 108 /... Stefan Bratkowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3129
803

Na półkach: , , ,

Wikipedia podaje, że Kazimiera Bujwidowa to polska działaczka społeczna, publicystka, feministka i ateistka. W tej kolejności właśnie. Ale była ona też żoną pracującą jako asystentka w laboratorium męża, kierowała założonym przez niego Zakładem Produkcji Surowic i Szczepionek. Była także matką szóstki dzieci. Więc, jeśli ona wypowiada się na temat źródeł kwestii kobiecej, to warto wysłuchać jej głosu, bo to ekspert praktyk, nie teoretyk.

Bujwidowa wierzyła w siłę edukacji. Zależało jej, by kobiety miały taki sam dostęp do nauki jak mężczyźni i by za wykonywaną pracę otrzymywały takie samo wynagrodzenie jak ich męscy współpracownicy. By nie były upośledzone społecznie i prawnie. Jasno zdawała sobie sprawę, że jednym z najgroźniejszych przeciwników walki o równouprawnienie kobiet, są same kobiety, którym tak trudno zjednoczyć się we własnym interesie. Bujwidowa uważała, że winę za tę apatię kobiet i „pogodzenie się z losem” ponosi między innymi wpajane od wieków przez religię przekonanie o służalczej pozycji kobiety wobec mężczyzny. Kobiety uwierzyły w to, że mają się poświęcać i trudno im wyjść z tej roli, przemówić własnym głosem. Etos macierzyństwa wcale nie ułatwiał sprawy. A przecież macierzyństwo powinno być świadomym wyborem, a nie jedynym celem.

„U źródeł kwestii kobiecej” to artykuł sprzed ponad 100 lat (został opublikowany w roku 1910). No nie do końca udało się kobietom zrzucić okowy wewnętrznego niewolnictwa, choć trzeba przyznać, że dzielnie walczą o siebie i o to, by móc o sobie decydować. Szkoda tylko, że cały czas trudno się zjednoczyć w tej walce, a jest to przecież niezbędne, by nie pozwolić, by smutni panowie decydowali o naszym życiu. Warto przeczytać publikację Kazimiery Bujwidowej – zaskakująco aktualny wydźwięk mają poruszane w nim kwestie.

Wikipedia podaje, że Kazimiera Bujwidowa to polska działaczka społeczna, publicystka, feministka i ateistka. W tej kolejności właśnie. Ale była ona też żoną pracującą jako asystentka w laboratorium męża, kierowała założonym przez niego Zakładem Produkcji Surowic i Szczepionek. Była także matką szóstki dzieci. Więc, jeśli ona wypowiada się na temat źródeł kwestii kobiecej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Rozprawy i eseje
    1
  • FORMA: Publicystyka, felietony, eseje, reportaże
    1
  • CZAS POWSTANIA: XX wiek
    1
  • 2024
    1
  • Ebooki
    1
  • Literatura polska
    1
  • Dobrze wiedzieć
    1

Cytaty

Więcej
Kazimiera Bujwidowa U źródeł kwestii kobiecej Zobacz więcej
Kazimiera Bujwidowa U źródeł kwestii kobiecej Zobacz więcej
Kazimiera Bujwidowa U źródeł kwestii kobiecej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także