Życiowe decyzje

Okładka książki Życiowe decyzje Victoria Gische Patronat LC
Okładka książki Życiowe decyzje
Victoria Gische Wydawnictwo: MANDO Cykl: Kamienica pod Irysami (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Kamienica pod Irysami (tom 3)
MANDO

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Życiowe decyzje

przeczytanych książek 813 napisanych opinii 649

Ostatnia cześć trylogii gdzie dochodzi do uporządkowania życia i dokonania właściwych wyborów.

Kolejny, urokliwy spacer ulicami międzywojennego Krakowa w towarzystwie mieszkańców Kamienicy pod Irysami. Pierwsza Wojna skończyła się, ale na każdym z bohaterów odcisnęła swoje piętno, więc dużo trudniej poukładać życie na nowo. Eleonora Schramm już wie, że jej drugą połówką jest Julian, hrabia Michałowski, który kocha ją do szaleństwa. Siostra Juliana, wcześnie owdowiała Rozalia, wbrew wszelkim przeciwnościom i braku akceptacji ze strony rodziców, nie wyobraża sobie dalszego życia bez Eryka Zabłockiego. Stefania Schramm po stracie narzeczonego podczas wojny, którego zdążyła opłakać z nawiązką, zakochuje się w Janku Matuli, a wiadomość, że Mikołaj jednak nie zginął, spada na nią, jak grom z jasnego nieba. Jak postąpi, czy będzie się czuła związana wcześniej danym słowem? Po prostu przeczytajcie, bo to w wieńczącym całą serię tomie powieści czas na podejmowanie życiowych decyzji. A przeczytać warto, bo oprócz wątku fabularnego znajdzecie świetnie zarysowane tło historyczne, wiele interesujących informacji o Krakowie lat dwudziestych ubiegłego wieku, przemycanych przez autorkę z wielką dbałością o szczegóły. Doceniam też piękny styl autorki, a także ładunek emocjonalny, który sprawia, że nie jesteśmy jedynie obserwatorem opisywanych wydarzeń, a przeżywamy wszystko razem z bohaterami powieści. Polecam

Przyznaję, że bardzo ciężko mi się wraca po tak długim czasie do tej serii. Nie wiele pamiętałam z poprzednich części. Jednak po kilku przeczytanych stronach wróciło do mnie to, co wydarzyło się w poprzednich częściach.

W trzecim tomie nasi bohaterowie będą zmagać się z trudnymi decyzjami. W czasie gdy Eleonora i Rozalia będą pielęgnować swoją miłość, Stefanii przyjdzie zmierzyć się z przeszłością. Życie naszych bohaterów i w tym tomie nie będzie rozpieszczać ale chyba na tym właśnie ono polega. Dobrze było powrócić na uliczki Krakowa. Polecam.

"Życiowe decyzje" przenoszą nas do międzywojennego Krakowa. Dzięki niezwykle szczegółowym opisom wkraczamy w ówczesny świat, chłonąc jego życie kulturalne, elegancję, piękno szykownych strojów a także urokliwą, klimatyczną architekturę. Autorka z historyczną precyzja oddała także trudy życia po I wojnie światowej. Pomimo tego,że świat odżywa tragiczne skutki wojny odcisnęły nieodwracalne piętno na bohaterkach powieści.

A są nimi Rozalia, Eleonora i Stefania. Muszę przyznać,że nie mogłam wyobrazić sobie lepszych imion dla bohaterek międzywojennej historii. Kobiety, jak sama nazwa książki wskazuje, stają przed trudnymi decyzjami. Pomimo tego, że różnią się od siebie diametralnie to łączy je ambicja i siła. Chcą spełniać swoje marzenia i po prostu być szczęśliwe. Nie jest to jednak łatwe w czasach, w których przywileje kobiet są ograniczone i muszą one wpisać się w obowiązujące konwenanse.

Pomimo tego jak bardzo nasze życie różni się od ówczesnego, myślę,że możemy trochę utożsamić się z bohaterkami. W gruncie rzeczy mają one podobne rozterki do naszych - "własne demony", trudne relacje miłosne, tęsknotę że bliskimi, intrygi oraz problem że zdecydowaniem jak dalej powinno potoczyć się ich życie.

Sagę serdecznie Wam polecam! Myślę,że będzie to dobry wybór na długie jesienne wieczory

Przenieśmy się do powojennego Krakowa, gdzie na co dzień żyją trzy fenomenalne kobiety: Eleonora, Rozalia i Stefania. Ich historie życia nie były usłane różami. Przeżyły wojnę, wiele przeszły, stając się niezwykle doświadczonymi kobietami. Mimo to starają się żyć nie oglądając się za siebie.

Bohaterki czeka mnóstwo zaskakujących wydarzeń, pojawią się też (nie)spodziewane przeszkody, z którymi będą musiały się zmierzyć. Ale… nie tylko to. Pojawią się też momenty szczęścia, wzruszenia i wszechobecnej radości.

„Życiowe decyzje” są kolejną książką z cyklu Kamienica pod Irysami. Nie czytałam dwóch wcześniejszych tomów, ale doskonale odnalazłam się w historii. W opowieści jest kilka nawiązań do tego, co wydarzyło się w poprzednich tomach i bardzo łatwo jest sobie to w głowie poukładać.

To powieść obyczajowa osadzona w ubiegłym stuleciu, którą zanim zaczęłam czytać, chciałam potraktować jako przerywnik między cięższymi lekturami – kryminałami, thrillerami. Ale zakończenie tej książki, cóż… rozwaliło mnie na milion kawałków, w jeszcze doskonalszy sposób niż jakiś rasowy kryminał czy thriller.

Książkę przeczytałam szybko – bardzo się w nią wciągnęłam. Pomógł mi w tym fantastyczny klimat, którym ta książka wręcz emanuje. Zafascynowały mnie historie bohaterek. Weszłam w nią całą sobą i przeżyłam fantastyczną przygodę. Nawet nie wiem jak to określić, hm… ta książka ma po prostu duszę!

Jeśli macie ochotę przeczytać coś lekkiego, a jednocześnie wzruszającego to jest to lektura dla Was.

Stefania, Eleonora i Rozalia to młode kobiety, które po burzliwych wydarzeniach próbują odnaleźć swoje szczęście. Nie jest to łatwe, ponieważ każda z nich oprócz blasków życia poznała także jego mroczne cienie. Kobiety mają swoje marzenia, swój charakter, który wyrobił się pod wpływem różnych wydarzeń. Każda z nich zmaga się z wyborami, których trzeba wreszcie dokonać. Czy w zmieniającym się świecie Stefania, Eleonora i Rozalia wiedzą, czego tak naprawdę pragną?

"Życiowe decyzje" to trzeci tom sagi "Kamienica pod Irysami". Książka jest klimatyczną powieścią, która przenosi czytelnika w czasie do okresu arystokracji, wystawnych przyjęć, elit towarzyskich i dobrych manier. Oczami wyobraźni możemy spacerować po zakamarkach dawnego, lecz niezmiennie niezwykłego Krakowa, który potrafi być zarówno piękny i mroczny. Czytamy o losach bohaterek, które są dosyć zmienne i burzliwe, szczególnie pod względem ich miłosnych spraw. Śledzimy dylematy, emocje i gonitwę myśli kobiet, którym trudno jest podjąć decyzję tak, by nie skrzywdzić siebie i innych.

Pomysł na klimatyczną fabułę osadzoną w XX wieku jest trafiony, książka ma coś w sobie, ale nie do końca tego się spodziewałam. Od początku lektury nie mogłam się "wgryźć" w tę historię i trudno mi było przez nią przebrnąć. Książka nie jest zła, ale niestety mi osobiście styl autorki, zbyt długie i monotonne opisy i dialogi nie odpowiadały. Być może to, że nie czytałam poprzednich tomów spowodowało, że trudno mi było zrozumieć wszystkie rozterki, co nie zmienia faktu, że książka mnie nie urzekła.

Rodzinne sagi już dawno skradły serca polskich czytelniczek. Uwielbiamy śledzić perypetie bohaterów, oceniać ich życiowe wybory i wraz z nimi mierzyć się z często trudną rzeczywistością w jakiej przyszło im żyć.
Z książki na książkę przywiązujemy się do ulubionych postaci i z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy ich losów. Ja cenię sobie tego typu literaturę również dlatego, że w ciekawy i nienachalny sposób opowiada o historii naszego kraju: rozbiorach, powstaniach, wojnach na tle których toczą się opowiadane historie.

Nie inaczej jest w przypadku cyklu Kamienica pod Irysami, którego autorką jest Victoria Gische. "Życiowe decyzje" to trzeci tom poczytnej sagi, którego głównymi bohaterkami są dwie siostry Eleonora i Stefania, które stoją teraz przed najważniejszymi wyborami w swoim życiu, zarówno dotyczącymi uczuć jak i wyboru dalszej ścieżki życiowej. Mimo, że różne jak ogień i woda obie pragną odnaleźć szczęście w miłości i zrealizować swoje marzenia w świecie, który podnosi się po wojennym koszmarze.
Miłość, przyjaźń, trudne wybory, podłe intrygi a wszystko to w malowniczej scenerii Krakowa, z jego urokliwymi zakątkami po których z spacerujemy wraz z bohaterami.
Mimo iż nie czytałam dwóch wcześniejszych książek z cyklu ("Niespokojne lata" i "Czas zmian") to nie miałam żadnego problemu aby zorientować się w perypetiach głównych postaci i relacjach między nimi.

Autorka, z wykształcenia historyczka, wplata w intrygę mnóstwo ciekawostek dotyczących Krakowa: jego zabytków, architektury, czy ówczesnych wydarzeń kulturalnych. Czasami czułam się wręcz przytłoczona tą dodatkową wiedzą, bo każda uliczka czy kamienica była pretekstem do snucia dygresji. Ale to tylko taka drobna uwaga, bo książkę czyta się niezwykle przyjemnie a jej lektura naprawdę wciąga.

Jeśli lubicie rodzinne historie z ciekawym tłem historycznym to polecam Wam "Życiowe decyzje" Victorii Gische.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu MANDO.

Nie mogłam się doczekać zwieńczenia serii „Kamienicy pod Irysami”. Dobrze było wrócić do klimatycznego Krakowa i wraz z barwnymi bohaterami przechadzać się po tym wyjątkowo nastrojowym mieście. Pierwsza wojna światowa odcisnęła piętno w życiorysach Eleonory, Rozalii, Stefanii i Juliana. Czy mimo dramatycznych wspomnień odnajdą drogę ku realizacji marzeń i szczęścia?

Tak jak w poprzednich częściach byłam pod wrażeniem dopracowanego i szczegółowego warsztatu pisarskiego autorki. W powieściach historycznych ważnym elementem jest wiarygodne odzwierciedlenie minionych czasów, w tej kwestii Viktoria Gische spisała się na medal.

Nużyły mnie dokładne opisy architektury miasta oraz znanych osobowości związanych z Krakowem, ponieważ momentami były zbyt rozwlekłe, a nie wnosiły one nic nowego do fabuły. Rozumiem jednak ten zabieg i jestem pewna, że miłośnicy historii i mieszkańcy stolicy małopolski będą usatysfakcjonowani z tych dodatkowych „smaczków”.

Byłam ogromnie ciekawa jak potoczą się losy dobrze znanych mi postaci. Większość wątków zakończyło się w sposób, jaki mi odpowiadał, jednak nie wszystkie… Pod koniec książki nastąpił burzliwy rozwój zdarzeń, który sprawił, że autentycznie się zdenerwowałam! Wciąż jestem rozczarowana i smutna, że autorka w taki sposób pokierowała losem mojej ulubionej bohaterki.

Serię „Kamienicę pod Irysami” polecam przede wszystkim prawdziwym smakoszom literatury obyczajowej z historią w tle.

Tak...

Zawiodłam się. Dwie poprzednie części oceniłam wysoko, związałam się z bohaterami, a teraz taki zawód.

Kolejna powieść historyczna na mojej półce. Akcja tej 3 tomowej serii 'Kamienicy pod irysami' rozgrywa się w arystokratycznym Krakowie na początku XXw.

Siostry Eleonora i Stefania, oraz ich przyjaciółka Rozalia to panienki z dobrego domu. Wychowywane na dobre żony marzą o czymś więcej. Nie w głowie im ślub, chcą się kształcić, pracować i coraz bardziej interesują się nowym ruchem feminizmem.
Bohaterki mierzą się ze swoimi marzeniami, uczuciami, wojną, a czasem ze złamanym sercem.

Seria pełna wzruszeń, opisy kamienic i uliczek zachęcają do odwiedzenia Krakowa :)

Video

Video