Buyer Persona

MT Biznes
2021-05-14
2021-05-14
Marcin Kowalczyk

Typowa amerykańska - dużo słów, mało treści. Nie polecam.

Typowa amerykańska - dużo słów, mało treści. Nie polecam.

Sprzedaż jest paliwem i motorem napędowym dla każdego przedsiębiorstwa. Bez zarabiania pieniędzy poprzez sprzedaż, nie ma mowy o prowadzeniu firmy. Na nic się zda, świetnie wykreowany wizerunek i pięknie zaprojektowane reklamy, jeśli firma nie generuje przychodów. Pozostaje jednak kwestia – jak pozyskiwać pieniądze – które zasilą firmową kasę. Na to pytanie próbują sobie odpowiedzieć właściciele biznesów i handlowcy na całym świecie. Przecież każdy z nich pragnie sprzedawać jak najwięcej i docierać do tak szerokiego grona odbiorców, jak to tylko możliwe. Na te kwestie stara się udzielić wskazówek i odpowiedzi Adele Revella w swojej książce “Buyer persona”.

Określenie potencjalnego odbiorcy

Na szkoleniach ze sprzedaży bardzo często uświadamia się uczestników, że należy zbudować charakterystykę osoby, która będzie naszym docelowym klientem. Powinniśmy określić wiek, płeć, status zawodowy, zainteresowania i … – no właśnie, co jeszcze? Czy tych kilka czynników stworzy nam pełny obraz osoby, która zostanie naszym klientem i czy każda osoba o takim opisie kupi nasz towar lub usługę? Jak udowadnia autorka na łamach swojej książki, taki opis nie wystarczy aby szczegółowo poznać personę, jaka może się do nas zgłosić i zostawi u nas swoje pieniądze. Należy dokonać bardziej szczegółowej charakterystyki postaci, tak aby bardziej zrozumieć jej potrzeby i pragnienia. Najlepiej zrobić to poprzez wywiad i zadawanie konkretnych pytań. Pomoże nam to w lepszym poznaniu motywacji prowadzącej do kupienia określonego produktu.

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji:

Tomasz Nowacki
silanauki.pl

Autorka wielokrotnie podkreśla, że nie jest autorką książek i myśl o pisaniu od początku ją przerastała. Niepotrzebnie ją namawiano. Nie oceniając przekazywanej wiedzy - książka jest po prostu źle opracowana. Formuły typu "o czym opowiem Wam w kolejnym rozdziale" pojawiają się co 3 strony - ilość odniesień do niedobytej jeszcze wiedzy jest przytłaczająca.

Tytuł sam w sobie jest wartościowy, ale nie jest to pozycja dla entuzjastów, małych przedsiębiorców, czy nawet szeregowych pracowników marketingu. Na jej przeczytaniu zyskasz tylko jeśli posiadasz decyzyjność w zakresie dysponowania budżetami i wdrażania projektów. W tym scenariuszu otrzymasz dość szczegółowy poradnik czym się kierować przy rozpoczęciu prac nad Buyer Personą i jakich błędów się wystrzegać.

Tytuł sam w sobie...

• Marketing