Królik! Króliki! Króliczki!

Okładka książki Królik! Króliki! Króliczki! Lorna Scobie
Okładka książki Królik! Króliki! Króliczki!
Lorna Scobie Wydawnictwo: Amber Seria: Amberek opowieści dla młodszych dzieci
2021-04-08
2021-04-08
40 min.
Małgorzata Cebo-Foniok
dzielenie się radość zabawa przyjaźń

Okładka książki Pola na plaży Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola na plaży Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Amadeusz Foczka (ale z głową bobra) Justyna Sokołowska, Maria Sternicka-Urbanke
Amadeusz Foczk... Justyna Sokołowska,...
Okładka książki Złodziej liści Alice Hemming, Nicola Slater
Złodziej liści Alice Hemming, Nico...
Okładka książki Pan Patyk Julia Donaldson, Axel Scheffler
Pan Patyk Julia Donaldson, Ax...

Książka na 5 minut czytania. Króliczek - jedynak opowiada o sobie, jak to "lubi mieć wszystko dla siebie". Pokazuje swoje marchewki, swoje miejsce do gimnastyki, swoją sypialnię. Nagle okazuje się, że rodzice mają dla niego niemiłą niespodziankę - nowe rodzeństwo, które niszczy mu kwiatek, zjada mu marchewki, zabiera mu miejsce, wchodzi mu do sypialni. Potem jest już tylko gorzej... kolejne rodzeństwo, i kolejne, i kolejne....i kolejne, jak to u królików bywa. :D Coś z tym trzeba zrobić! Wymyśla królik i przypomina sobie o lisie.... Lis z przyjemnością zaopiekuje się dziesiątkami małych króliczków.... I znowu jest króliczek zupełnie sam:)

Prześliczna książeczka z serii Amberek o tematyce rozwoju rodziny, pokazana na przykładzie królików.

Książka urzekła mnie cudownymi ilustracjami i mocą barw różnych odmian tych zwierzątek.

Pewien króliczek urodził się jako jedynak. Nie miał możliwości poznania dobrych i złych stron posiadania rodzeństwa. Było mu dobrze samemu ze sobą. Wszystko się jemu należało : jedzenie, sypialnia, plac zabaw, łączka kwiatowa, miejsce do gimnastyki.
Do czasu… Rodzina zaczęła się stopniowo powiększać. A jak to u królików bywa, nie trwało to w zwolnionym tempie.
Naszemu króliczkowi wyraźnie się to nie spodobało, że ktoś mu coś psuje, zabiera, zjada.
Chciał znowu zostać sam i spełniać swoje marzenia.
Znał pewnego liska z sąsiedztwa, który już dużo wcześniej, przed pojawieniem się rodzeństwa królika był zainteresowany nimi i mówił, że im jest ich więcej ,tym weselej.
Króliczek postanowił wykorzystać ,to co kiedyś usłyszał. Przyprowadził liskowi całe swoje królicze stadko swoich sióstr i braci. I wreszcie został zupełnie sam.

Czy teraz króliczkowi spodobała się samotność w drugiej odsłonie?
Czy tęsknił za rodzeństwem ,czy też hasał ze szczęścia do woli?
Jak się skończyła opieka liska nad chmarą królików?

O tym wszystkim przeczytacie w książeczce. Obejrzycie cudne obrazeczki. Dzieci poznają sens radości z przyjaźni, z posiadania rodzeństwa, z dzielenia się i wzajemnej zabawy.
Chyba bardzo jednak smutno być jedynakiem czy jedynaczką.

A jak będziecie chcieli poznać te puchatki w realu, to udajcie się do sklepu zoologicznego, a jeszcze lepiej do hodowli lub fundacji, to oko wam zbieleje.
Byłam z dziećmi w takim miejscu i stanęłam jak wryta, gdyż nigdy nie myślałam ,że jest tyle odmian tych sympatycznych kicusiów , od białych albinosów po syjamskie, przez baranki, rexy, karzełki Teddy, angory do odmian bezwłosych i wiele, wiele innych. Wspaniałe doświadczenie.

Główną zaletą tej książki są ładne i bardzo zabawne ilustracje. Poza tym książka w prosty sposób, z humorem porusza temat powiększenia się rodziny. Główny bohater żyje sobie szczęśliwie sam z rodzicami dopóki nie pojawia się rodzeństwo, coraz więcej rodzeństwa. Początkowo wydaje mu się to bardzo niekomfortowe, bo przywykł do bycia jedynakiem. Z czasem jednak, po zniknięciu licznej gromadki królików, okazuje się, że pojawia się samotność i tęsknota za rodziną. "Im nas więcej, tym weselej" - mówi lis z sąsiedztwa i królik zaczyna rozumieć, o co mu chodzi.

Myślę, że to wartościowa propozycja dla małych czytelników. Zwłaszcza tych, którym przytrafiło się nowe rodzeństwo.

Lorna Scobie w swojej książeczce, przetłumaczonej przez Małgorzatę Cebo-Foniok, przedstawia pewnego bardzo zadowolonego ze swojego życia króliczka. Ma własną norkę, swoje marchewki, ciszę i spokój. Aż tutaj pewnego dnia pojawia się nowy członek rodziny. I jeszcze jeden. I jeszcze. I jeszcze!

Jak zareaguje na powiększenie rodziny króliczek? Skupi się na tym jak było wcześniej? Czy może będzie się cieszył z tej zmiany? Tego najmłodsi (wraz z rodzicami) muszą się już sami dowiedzieć. A dzięki pięknym ilustracjom będzie to niesamowita przygoda!

Największym minusem tej książeczki jest jej niewielka objętość, ta historia mogłaby zostać rozrysowana na jeszcze kilka ilustracji.

Jak zareaguje na powiększenie rodziny króliczek? Skupi się na tym jak było...

• Dla dzieci
  • Dobre do czytania przedszkolakom
  • RODZICE CZYTALI 2022
  • Jaś
  • ..CZYTANIE Z LIDUSZKĄ
  • Przeczytane w 2022

Dodaj cytat z książki Królik! Króliki! Króliczki!