Po lecie wszystko będzie inaczej

Okładka książki Po lecie wszystko będzie inaczej
Siri Kolu Wydawnictwo: dziwny pomysł Seria: Tęczowa Seria literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tęczowa Seria
Kesän jälkeen kaikki on toisin
dziwny pomysł
2021-06-01
2021-06-01
Adam Sandach
LGBT

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka krótka, ale zawierająca dużo treści. Zawiera słowniczek, aby lepiej zrozumieć temat. Mamy do czynienia z historią Peetu, któremu przy urodzeniu przypisano płeć żeńską. Ojciec, który jest pilotem, aby lepiej zrozumieć syna zabiera go na 10 wspólnych lotów. Ojciec próbuje się pogodzić z decyzją Peetu, jednak mama nie chce przyjąć tej decyzji do wiadomości. Niezwykle ciekawa i czuła historia o miłości, relacjach rodzinnych, odnajdywaniu siebie. Czy po lecie wszystko będzie inaczej?

Ta objętościowo niewielka książka niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Bez zawahania mogę powiedzieć, że dla mnie jest to najbardziej refleksyjna książka, która przeczytałam w tym roku (jeśli nie w przeciągu kilku ostatnich lat).
To niesamowita opowieść o tym, że droga do poznania oraz wyrażenia siebie jest długa, kręta, niebezpieczna i trudna, a jej końca nie możemy przewidzieć. Nie ma startu, nie ma końca. Po punkcie A przychodzi punkt B, ale po nim mogą być dalsze punkty - nie możemy określić, ile ich jest.
"Po lecie wszystko będzie inaczej" obrazuje sieć powiązań międzyludzkich. Jak zmiana życia jednej osoby wpływa na życie drugiej - szczególnie, jeśli są w bliskich relacjach.

jest to niezwykle czuła opowieść o Peetu, który odbywa ze swoim ukochanym ojcem dziesięć lotów szybowcem. każdy lot to inny temat do rozmów lub powód do milczenia. myślę, że fascynacja ojca i syna samolotami odgrywa tutaj niezwykłą rolę, a sam temat lotnictwa został dość ciekawie przedstawiony.

moim zdaniem też ogromnym plusem jest fakt, że na końcu książki znajduje się zakładka z numerami/organizacjami wspierającymi osoby LGBT+ oraz słowniczek słów związanych z tematyką LGBT+, głównie osób trans, by dla każdego czytelnika historia była zrozumiała

moim zdaniem też ogromnym plusem jest fakt, że na końcu książki znajduje się...

To historia opowiedziana rozmowami, wspomnieniami i krótkimi wydarzeniami z teraźniejszości, o tym co stanie się gdy Peetu we wrześniu skończy 18 lat.

To bardzo mądra książka, napisana w krótkiej formie, a emocjonalnie waży o wiele więcej niż na to wygląda.
Jest o tym jak czuje się cała rodzina, partnerka i sam Peetu.

Łzy na końcu gwarantowane.

Jest o tym jak czuje się cała rodzina, partnerka i sam Peetu.

Łzy na końcu gwarantowane.

mustread ! Chociaż pierwszy raz miałam styczność z tęczową serią, to wiem, że nie ostatni. Pokochałam tę książkę, a jeszcze bardziej głównego bohatera, Peetu. Pomimo nastoletniego wieku musiał zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Bo jak wytłumaczyć rodzicom, że jest się transpłciową osobą i chce się przejść korektę płci?

Tematyka książki nie jest łatwa, pewnie dlatego, że ludzie LGBT zazwyczaj nie mają prostego życia. Peetu też nie miał. Jego matka totalnie nie zaakceptowała jego wyboru, a tata więcej milczał niż mówił. Jednak w głębi serca chciał zrozumieć córkę, która postanowiła zmienić płeć.. Również dziewczyna Peetu - Aurora, wspierała go w decyzji, zaś z drugiej strony identyfikowała się jako lesbijka.

W każdym rozdziale, a w zasadzie w każdym locie (Peetu wraz z ojcem wybierali się na lot szybowcem) znalazłam wiele przydatnych cytatów i informacji. Faktem jest, że książka jest opowieścią, ale również można się z niej wiele nauczyć, gdyż autorka wplotła wiele medycznych ciekawostek, m.in. jak wyglądają takie operacje. Co więcej zastosowała słowniczek LGBT, który można znaleźć na końcu książki. Poza tym historia jest tak rezolutna i magiczna, że można z niej wynieść wiele mądrości.

Żałowałam, że pozycja ma jedynie 130 stron, ponieważ historia Peetu była tak prawdziwa, emocjonalna i surowa, lecz sam bohater był tak przyjacielski, że aż czułam, że chciałabym go poznać. Gdy skończyłam czułam pustkę i trochę dalej czuję, bo piszę na świeżo po przeczytaniu. Wam również polecam przeczytać i zobaczyć jakie emocje będą Wam towarzyszyć.

Tematyka książki nie jest łatwa, pewnie dlatego, że...

,,Po lecie wszystko będzie inaczej” autorstwa Siri Kolu to jeden z sześciu tytułów wchodzących w skład ,,Tęczowej Serii” od wydawnictwa Dziwny Pomysł. Bohaterami są osoby LGBTQ+ a ich historie pochodzą z różnych stron świata. Dodatkowo, kolorystycznie razem tworzą tęczową flagę. W omawianej dzisiaj książce poznajemy historię osiemnastoletniego Peetu, który jest transpłciowym chłopakiem czekającym na operacje rekonstrukcji klatki piersiowej. Termin ma na po wakacjach więc przez całe lato chłopak ma czas na oswojenie się z tym faktem i przygotowanie, które tak naprawdę jest bardziej odliczaniem dni i niecierpliwym wyczekiwaniem upragnionej operacji. Nie przeżywa jednak tego wszystkiego sam, wraz z nim robi to jego rodzina, czyli ojciec, matka i starszy brat oraz dziewczyna. Podczas gdy Peetu jest na etapie, że wie czego chce, kim jest i jak chce żeby wyglądała jego przyszłość, jego bliscy nie do końca oswoili się z tym wszystkim, co widać najlepiej po postawie matki. Mocno zagubionej kobiety, która udaje przed światem osobę zorientowaną w sytuacji i wspierającą syna, co jest tak dalekie od prawdy jak tylko może być.

Widać, że próbuje nawiązać kontakt i jakoś odbudować (a może podtrzymać relacje), ale robi to w dość niewłaściwy sposób, wymuszając na synu poczucie winy, że przez to, że się zmienił to nie jest tak jak dawniej i szantażując go emocjonalnie. Za każdym razem jak się pojawiała to zagryzałam zęby i miałam ochotę krzyczeć na książkę bo serio teksty tej kobiety były nieraz tak krzywdzące i raniące, że aż nie mogłam uwierzyć, że rodzic, który robi za wspierającego może coś takiego powiedzieć i liczyć, że druga osoba przyjmie to z uśmiechem i jeszcze podziękuje. Myślę, że jej postać ma pewien walor edukacyjny i jest świetnym przykładem tego jak nie należy rozmawiać z transpłciowymi osobami o transpłciowości i jak się do nich nie odnosić.

Fabuła książki jest podzielona na dziesięć lotów, które Peetu ma odbyć razem z ojcem, zapalonym miłośnikiem szybowców, który zdaje się być jedyną prawdziwie wspierającą osobą w domu mimo że nie zawsze umie to zrobić na głos. Podczas wspomnianych lotów rozmawiają oni na przeróżne tematy, czasem są to krótkie zdania i więcej milczenia, innym razem więcej skrywanych wyznań albo rozmyślań (chociaż te głównie zostają w bezpiecznej przestrzeni umysłu Peetu). Każdy lot jest inny i niepowtarzalny. Jest to historia pełna emocji mimo że książka nie jest specjalnie gruba, ma zaledwie 130 stron. Podoba mi się, że nie zawsze te uczucia były łatwe jak na przykład gniew, niezrozumienie czy strach, przez co opowieść zyskała na realności i aż można było to poczuć. Postacie nie są jednowymiarowe i jednoznaczne, co również jest na plus. Trochę żałuję, że książka nie była dłuższa i wątki niektórych postaci nie zostały pociągnięte dalej m.in Aurory, dziewczyny Peetu. Zaciekawiła mnie ona bardzo i chciałabym dowiedzieć się więcej o niej.

Bardzo fajnie, że na końcu książki znalazł się całkiem obszerny słowniczek (aż 27 terminów) objaśniający czym np. jest binder. Dodatkowo, dwie ostatnie strony zostały poświęcone miejscom udzielającym wsparcie osobom LGBTQ+ w Polsce, mamy tu telefony zaufania, wsparcie psychologiczne czy pomoc w sytuacji dyskryminacji i przemocy. Zawarte miejsca nie ograniczają się jedynie do stolicy co mi się bardzo podoba. Jak na pierwsze spotkanie z tą serią to podobało mi się i nie mogę doczekać się kolejnych tytułów. Mam nadzieję, że ich lektura także przypadnie mi do gustu.

Książka krótka ale poruszająca ważne tematy, ukazuje konfrontację pomiędzy oczekiwaniami rodziców wobec dziecka a rzeczywistością. Każdy człowiek żyje w swoim własnym świecie pełnym obaw i marzeń. Każdy chce być kochany i akceptowany.
W Polsce nie ma zbyt wielu pozycji książkowych o tematyce trans-płciowej, ( tym bardziej skierowanych do młodzieży) mimo postępu nauki podchodzi to często pod temat tabu. Autorka w prosty sposób pokazuje, jak mogą wyglądać zmagania osoby przechodzącej przez proces korekty płci. Proces nie dotyczy wyłącznie głównego bohatera ale całego otoczenia (rodziny, związku, szkoły).

⭐ 7,75

⭐ 7,75

Nie spodziewałam się, że aż tyle emocji we mnie wywoła.

Nie spodziewałam się, że aż tyle emocji we mnie wywoła.

Krótka, ale wypełniona wieloma emocjami historia chłopaka, który pomimo powierzchownego wsparcia od rodziny, musi przepracować z nimi wiele uczuć związanymi z procesem tranzycji. Warte przeczytania, jak na razie najlepsza książka z tęczowej serii.

Dodaj cytat z książki Po lecie wszystko będzie inaczej