Do ostatniej kropli krwi

Okładka książki Do ostatniej kropli krwi
Graham Masterton Wydawnictwo: Albatros Cykl: Katie Maguire (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Katie Maguire (tom 11)
The Last Drop To Die
Albatros
2021-03-24
2021-03-24

Daleki jestem od piania z zachwytów na temat serii z nadkomisarz Katie Maguire . Akcja powieści rozgrywa się Cork w bardzo katolickiej Irlandii . Główna bohaterka z wyglądu przypomina rudowłosą piękność z obrazów prerafaelitów , jest wykształcona i inteligentna . Jako policjantka zajmuje się zabójstwami i najbardziej ponurymi zbrodniami . Autor jednak nie poprzestał na tym ; w poprzednich tomach kolejno uśmiercił kilku mężczyzn jej życia , jej szefowie to szubrawcy , mizogini i "męskie szowinistyczne świnie" , a na dodatek Katie okazuje się biseksualna i nawiązuje romans z podwładną . Jakby tego było mało , kochliwa pani nadkomisarz miała jeszcze kilka romansów , została zgwałcona , a opis jej pożycia seksualnego jest tak szczegółowy , że aż niesmaczny .
Czytając "Do ostatniej kropli krwi" momentami zastanawiałem się czy to kiepski romans , powieść porno , czy jeszcze kryminał . Na szczęście wątki prowadzonych śledztw przeważają , a ich wyniki mogą zaskoczyć czytelnika .

Zupełnie przyzwoity kryminał. Tylko kochanków nadkomisarz Katie Maguire nie mogłam się doliczyć. 🤣 Ponadto policjanci mają masę pracy a szefowa ma bardzo złą prasę. Gangi rozprowadzające narkotyki krwawo ze sobą konkurują, Spychacz spycha ludzi do rzeki, bomby z szybkowarów wybuchają, ginie sędzia a Katie miota się od zdarzenia do zdarzenia. Nie ma jednej, dużej sprawy. Jest kilka trudnych spraw a czas ucieka. Ponadto nagonka prasy na Maguire sięga zenitu. Czy utraci stanowisko? Zderzenie z tymi wszystkimi mizoginami bardzo denerwuje funkcjonariuszkę. Niedługo szlag ją trafi. Sytuacja musi się wyjaśnić. Wóz albo przewóz. Polecam, choć to kolejny już tom serii, której nie znam. Mimo to dałam radę. Może sięgnę jeszcze po jakąś Katie Maguire.

Dwa zwaśnione, gangsterskie rody Cork urządzają sobie Dziki Zachód na ulicach miasta. Odwety i niekończąca się agresja, skutkują oczywiście brakiem dowodów i masą poszlak i domysłów. Kiedy nikt nie zostaje oskarżony, padają pytania.

Sędzia sądu w Cork zostaje znaleziony w swoim spalonym samochodzie. Niedługo miał zapaść decydujący wyrok w jednej z głośnych spraw. Kto pokusił się o morderstwo na sędzim?

Morderca z Lee (taki wdzięczny pseudonim nosi osoba wpychająca do rzeki Lee ludzi, którzy w konsekwencji toną) znowu atakuje. Samotna matka z noworodkiem wydają się celem idealnym. Po złapaniu mordercy sytuacja wcale nie stanie się bardziej jasna.

Kolejne wybuchy bomb, ataki nożowników powodują, że Katie spotyka się ze złą prasą. Czy kariera Maguire jest zagrożona?

Ostatnia póki co część losów Katie Maguire pokazuje ją w ostrzale prasy i z ogromną ilością nierozwiązanych spraw (a wciąż dochodzą nowe). Nadkomisarz dzielnie walczy, prze pod wiatr i stawia czoła przeciwnością losu i jej przeciwnikom. Książka jest ciekawa, zawiera wiele wątków pobocznych i można powiedzieć, że jest napakowana akcją. Jak zwykle zawiera połączone wątki prywatne i służbowe. Nie wiem ile trzeba będzie poczekać na kolejną odsłonę losów Pani detektyw nadkomisarz , ale z ciężkim sercem stwierdzam, że przyda mi się odpoczynek :)

Kolejny to już raz Pani detektyw Katie Maguire musi rozprawić z przestępczością w Cork. Ilość spraw, które musi ogarnąć mnożą się jak królik z kapelusza. Ponadto jej przełożony pod przykrywką tego do rego, podkłada jej kłody pod nogi. Czy Katie uda się rozwiązać parę spraw póki jeszcze ma prawo je rozwiązywać? Nadciągają nad nią ciemne chmury i Katie wychodzi sama z siebie by jak najszybciej rozwiązać zagmatwane sprawy.

W pobliżu Cork na wiejskiej drodze zostaje odnalezione spalone auto. Okazuje się że w środku znajdowały się zwłoki sędziego, który w przeszłości był kochankiem Katie. W mieście rozpętało się wojna gangów i jakby tego było mało ktoś spycha do rzeki kolejną ofiarę, śmiertelnie godzi nożem handlarza narkotyków i podkłada bombę w laboratorium farmaceutycznym zabijając i raniąc wiele osób. Jednocześnie Katie jest atakowana przez media, a do tego dochodzą do jeszcze osobiste porachunki z nowym przełożonym. Czy Katie znowu sobie z tym poradzi?

"Do ostatniej kropli krwi" to jedenasty tom serii o nadkomisarz policji Katie Maguire, który wciąga od pierwszych stron. Trzeba przyznać, że autor ponownie funduje nam pełną napięcia akcję, gdzie nie brakuje drastycznych i bardzo obrazowych opisów morderstw i scen seksu. W całej historii przeplata się wątek dotyczący życia osobistego bohaterki z samymi śledztwami co zostało tutaj naprawdę dobrze przemyślane. Wątek obyczajowy zdecydowanie daje chwilę oddechu od krwawych scen pełnych przemocy. Sama fabuła książki jest bardzo dynamiczna i nie brakuje tu ciekawych zwrotów akcji. Opisy zbrodni są niezwykle plastycznie przedstawione dzięki czemu działają na wyobraźnię. Zakończenie sugeruje, że autor w kolejnej części również nie odpuści naszej bohaterce. Zdecydowanie polecam zwłaszcza jeśli krwawe opisy zbrodni nie są Wam straszne.

Przygodę z Katie Maguire trzeba zdecydowanie zacząć od początku.Ja "Do ostatniej kropli krwi "otrzymałam w prezencie ,dlatego sporo mnie ominęło i może dlatego książka nie robi takiego wow..Nie powiem,że jest zła ale mnie nie porwała.

Praca w policji wymaga wielkiego zaangażowania, analitycznego myślenia, szybkości, a także umiejętności zajmowania się wieloma sprawami w jednym czasie. Zwykle policjanci lepiej lub gorzej sobie z tym radzą, jednak jeśli do codziennych trudów dołożymy zainteresowanie mediów, które uważnie śledzą każdy krok, a także naciski ze strony zwierzchników, codzienność może stać się naprawdę trudna.
Wydaje się, że nadkomisarz Katie Maguire ma wyjątkowe szczęście do angażowania się w kilka spraw na raz i do problemów. Wiedzą o tym doskonale te osoby, które już z piękną panią nadkomisarz miały do czynienia. Te, które dopiero ją poznają szybko się przekonają, jak to być twardzielką w policji, a przy tym kobietą o jasno określonych zasadach. A wszystko to za sprawą powieści sensacyjnej pt. „Do ostatniej kropli krwi”, autorstwa Grahama Mastertona. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka, to jedenasty tom opowieści o Katie, nieco odrealnionej policjantce, skoncentrowanej na wykonaniu zadań. Ta kobieta o przenikliwym umyśle, która pojawia się wszędzie tam, gdzie są kłopoty, ma coraz więcej wrogów, co nie ułatwia jej pracy. Tym razem presja otoczenia będzie olbrzymia, z uwagi na skalę prowadzonych spraw.
Kiedy na wiejskiej drodze w pobliżu Cork policjanci słyszą wybuch, a następnie znajdują spalony jaguar ze szczątkami mężczyzny za kierownicą wiadomo, że będą kłopoty. Szczególnie, że pracujący w pobliżu rolnik zauważył odjeżdżający z miejsca wypadku samochód, nic też nie wskazuje na samozapłon. Prawdziwe problemy pojawiają się jednak z chwilą identyfikacji kierowcy – jest nim Garrett Quinn, sędzia Centralnego Sądu Karnego, jeden z ostatnich sprawiedliwych, zaś prywatnie …były kochanek nadkomisarz Katie Maguire. Ona też ostatecznie go rozpoznaje po specjalnej obrączce, z którą nigdy się nie rozstawał.
Śmierć sędziego, pomijając sam ten dramat, jest niezmiernie problematyczna, bowiem w dniu w którym zginął, miał wygłosić wyrok w sprawie gangstera podejrzanego o wielokrotne zabójstwo, Donala Hagerty`ego. Pozostaje pytanie, czy w jego śmierć zamieszany był ktoś z otoczenia gangstera i czy było to zlecenie morderstwa, czy może padł on ofiarą walki gangów, co potwierdzałaby strzelanina w pobliskim lokalu. Niezależnie od tego, Katie znów znajdzie się w kręgu zainteresowania przestępców, a zamiast skupić się na kolejnych sprawach, wciąż będzie z to zabójstwo uwikłana. Tymczasem w mieście zaczynają dziać się kolejne straszne rzeczy, wskazujące na podłość ludzkiej natury – strzelaniny, podłożone bomby, zaś w perspektywie wojna gangów.
Jak Katie poradzi sobie z tym wszystkim? Tak naprawdę znając poprzednie części cyklu nie mamy wątpliwości, że rozwiąże wszystkie sprawy, jest przecież prawie nadkobietą. Niestety ten fakt jest zdecydowaną słabością postaci Maguire, która – o dziwo – tym razem okaże nawet emocje. Ta jej przebojowość, w połączeniu z niezwykłą urodą, odwagą graniczącą z brawurą sprawiają, że bohaterka staje się coraz mniej autentyczna i coraz mniej uwagi na nią zwracamy. Można odnieść wrażenie, że autor zafascynowany kobietą zupełnie stracił równowagę i obiektywność w trakcie jej tworzenia. Sama powieść jednak napisana jest jak zwykle mistrzowsko i z rozmachem, a wielowątkowość zupełnie tu nie przeszkadza, a nawet tworzy pewien klimat niebezpieczeństwa i realnego zagrożenia związanego z wojną gangów. I nawet jeśli jesteśmy znużeni piękną panią nadkomisarz, to chętnie sięgniemy po kolejny tom serii, chociażby zaciekawieni relacją z Kyną. A także po to, by znów zatopić się w świecie pełnym zła i przestępstw…siedząc bezpiecznie w domowym fotelu.

Bardzo dynamiczna i dobrze opowiedziana historia . W przeszłości różnie odbierałem kolejne części cyklu . Tym razem Masterton stworzył bardzo dobrą część . Bardzo duża ilość wątków nie zaciemnia akcji , każdy z upływem stron prowadzi nas do finału . Ogólnie cykl stoi na bardzo wysokim poziomie . Samotna walka kobiety na kierowniczym stanowisku wśród mężczyzn niestety odzwierciedla naszą rzeczywistość . Cykl ukazuje nam także jak bardzo przez ostatnie 30 lat zmieniła się Irlandia .

Podsumowując 11 tomów Katie Maguire - czuję już przesyt śledzeniem przygód pani detektyw. Jeszcze jedna książka popełniona przez autora i w Cork nie będzie ani przestępców ani policji (jak u RR Martina - wszyscy zginą :). A co z tymi, którzy przeżyją !? Skończą w łóżku u pani detektyw! Wielu zauroczyła swoimi idealnymi kształtami podczas trwania akcji, do wielu się przyznaje w retrospekcji i na niejednego/jedną ma ochotę - szkoda, że wszyscy tragicznie kończą.

Kathleen Maguire jest dla mnie jak stara dobra znajoma. Sięgając po nowy tom, poświęcony jej przygodom, czuję się jakbym szła na spotkanie dawno niewidzianej koleżanki.
Jak dla mnie "do ostatniej kropli krwi" to dość słaba część, ale Masterton pisząc o Katie miał wzloty i upadki.

W tej książce głównym celem Katie są dwa skłócone ze sobą gangi oraz morderca sędziego Quinna, jej byłego kochanka. Wątkiem pobocznym jest morderca z nad rzeki Lee, który spycha swoje ofiary do rzeki, a którego już znamy z poprzedniej części. Śledzę uważnie i wiernie losy Katie, więc szansa na to, że dowiem się kto mordował już w poprzedniej części i- wyjątkowo- nie został przez Katie schwytany sprawiła, że dla mnie wątek ten był bardzo interesujący.

Jeśli chodzi o zazwyczaj bogate życie erotyczne pani nadkomisarz tym razem jest wyjątkowo spokojnie- Katie nadal opłakuje Connora i nie interesują jej inni mężczyźni, nawet miły i przystojny zastępca sędziego Quinna, który pojawia się na horyzoncie. Katie korzysta z ciepła i wsparcia, jakie daje jej detektyw Kyna Ni Nuallan. Jednak tym razem sprowadza to na kobiety kłopoty.

Dochodzą problemy z przełożonym Katie O'Kanem, który na domiarwzłegoww akademii był jej kochankiem. Katie w każdej części serii musi się mierzyć z nieprzychylnymi przełożonymi, ale muszę przyznać, że problemów o takim podłożu jeszcze nie miała.

Mimo, że na każdej prawie stronie mamy tu utarczki groźnych gangów i mnóstwo akcji, mam wrażenie, że tę powieść Masterton pisał "na szybko", pobieżnie. Brak tu głębszych opisów. Związek sprzed lat z zamordowanym sędzią był dla Katie czymś ogromnie ważnym. Ważnym na tyle, że ona w dowód swojej miłości dała mu obrączkę, a on nigdy jej nie zdjął. Jak to możliwe, że mimo, że zawsze losy i uczucia Katie są dokładnie opisywane, w dotychczasowych 10 tomach nie było słowa o tym romansie, a nawet jeśli było to tylko mimochodem? Żona sędziego, która go wykryła i dopuściła się zbrodni, grozi Katie, a jednak swej gróźby nie spełnia. Razi mnie też zakończenie losów przywódców zwaśnionych gangów. Na pewno jest niespodziewane, ale i nierealne i wręcz na swój sposób dziecinnie uproszczone.

Jedynym co mnie cieszy jest fakt, że to nie koniec przygód nadkomisarz Kathleen Maguire. Przystojny sędzia nie daje za wygraną, Katie traci znów bliską osobę (to nie spoiler, każda część się tak kończy, więc łatwo to przewidzieć), a skoro była żona martwego sędziego nie zrealizowała swojej groźby w tej części, jest szansa, że zrobi to w następnej

Dodaj cytat z książki Do ostatniej kropli krwi