Szalone kury Pana Dropsa

opowiadania, powieści dla dzieci
Dragon
2020-10-14
2020-10-14
dzieci literatura dla dzieci opowiadania literatura dziecięca humor kury opowiadania dla dzieci wieś zwięrzęta

Okładka książki Wielkanocny zajączek Urszula Kozłowska, Ala Hanna Murgrabia
Wielkanocny za... Urszula Kozłowska,&...
Okładka książki Wiersze dla babci i dziadka Marcin Brykczyński, Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek, Barbara Lewandowska, Katarzyna Marciniak, Ala Hanna Murgrabia, Joanna Papuzińska, Artur Rajch
Wiersze dla ba... Marcin Brykczyński,...

Naszą domową biblioteczką zawładnęła kolejna grupa zwariowanego drobiu. Do tej pory królowały tam nasze polskie "Pingwiny z Madagaskaru", czyli "Brygada Brawurowych Kur", ale właśnie przydreptały "Szalone kury Pana Dropsa". Czy te gromadki się zaprzyjaźnią?

Fabuła
"Szalone kury Pana Dropsa" to pięć rozdziałów, w których Gertruda, Pola, Klementyna i Emma muszą stawić czoła podwórkowym problemom. Poznajemy je, kiedy zastanawiają się, jak pozbyć się psa, którego przygarnął ich właściciel. Czworonóg zalazł im za pióra, bo - jak to pies - goni kury po podwórku. Jak okazuje się w kolejnym rozdziale Znajda, tak ma na imię ów psiak, nie był największym zmartwieniem kur, gdyż Pana Dropsa odwiedzają wnuki. Kokoszkom pozostaje brać łapy za pas.

Jakie inne wyzwania staną przed rezolutnymi kurkami? Trzeba będzie odchować znalezionego pisklaka, stanąć dziób w pyszczek przed kurnikowym duchem i dowiedzieć się, kim jest przyniesione przez Pana Dropsa Dziwadło.

Podwórkowe przygody
Ala Hanna Murgrabia musiała spędzić długie godziny na wsi obserwując spacerujące kurki i rozmyślając, co roi im się w główkach. Oczywiście przypisała im wiele ludzkich cech: mogą ze sobą rozmawiać, planują różne akcje, współpracują, wykazują się empatią. Jednak ich przygody są bardzo kurze. Łatwo możemy sobie wyobrazić, że jakieś stado kur wkurzyło się na podwórkowego psa i pogoniło mu kota. Taka jest ta książka. Są to opowieści prosto z podwórka i prosto z kurnika.

Morał
Historyjki spisane na potrzeby tej publikacji łączy morał, że nie można oceniać innych pochopnie. Książkowe kurki to panikary. Niepokoją je zmiany. Walczą o to, żeby wrócić do starego stanu rzeczy i móc spokojnie szukać w ziemi robaków. Czy istoty, które wkroczyły w ich kurnikowe życie zmieniły je na lepsze czy gorsze? Czy warto było otworzyć się na nowe?

Wydanie
Szalone kury Pana Dropsa to książka w formacie A4. Treść skrywa się za piękną, twardą okładką. W środku znajdziemy wiele ilustracji, choć są one dość skromne. Kiedy otrzymaliśmy książkę, moja córka była przekonana, że to kolorowanka i ruszyła na nią ochoczo z kredkami. Faktycznie, na pierwszy rzut oka może się tak skojarzyć.

Podsumowanie
Co oferuje nam Ala Hanna Murgrabia w "Szalonych Kurach Pana Dropsa"? Dostajemy pięć swojskich historyjek, których bohaterkami są rezolutne kurki. Muszą one rozwiązać kurze problemy, a przy okazji zawierają kilka nowych znajomości.

Jest to książka napisana mądrze, ale na luzie. Wydanie mogłoby być nieco bardziej efektowne, ale patrzę na nie przez pryzmat mniejszego czytelnika, który lubi oglądać obrazki. Być może rodzice starszych dzieci stwierdzą, że tak jest okej.

Fabuła

Po takiej zapowiedzi z okładki nie da się przejść obojętnie obok książki. “Szalone kury Pana Dropsa” to niesamowita komedia dla dzieci w wieku sześciu – ośmiu lat. Jej bohaterkami są wyjątkowe cztery kury, które łączy prawdziwa przyjaźń. Każdą z nich cechują inne talenty, ale żadnej z nich nie brakuje temperamentu. Są mądre i pomysłowe, a z takiego połączenia może wyniknąć tylko dobra komedia.

Wszystkie kury mieszkają w gospodarstwie Pana Dropsa, który jest bardzo dobrym gospodarzem i ogromnie dba o swoje zwierzęta. Wyjątkową cierpliwością obdarzył cztery bohaterki: Polę, Emmę, Klementynę i Gertrudę. Uwierzcie mi, że do tego co wyczyniają przyjaciółki wiadro wyrozumiałości to może być za mało. Stawić czoło ich szalonym pomysłom to nie lada wyzwanie.

Kury w gospodarstwie przeżywają mnóstwo przygód i często ich plany nie przebiegają zgodnie z zamierzeniami. Mimo to wyciągają wnioski ze swoich poczynań, które uczą również młodych czytelników.

Warto również nadmienić, że książka wydana jest w solidnej twardej oprawie. Z pewnością będzie czytana wielokrotnie więc to duży plus. Dodatkowo opatrzona jest w piękne rysunki Pani Klaudii Murgrabia, które pomagają w wyobrażeniu sobie tych pełnych dobrego humoru opowieści. Książkę śmiało mogą czytać dzieciaki samodzielnie, ale świetnie sprawdzi się również jako lektura czytana do poduszki. Zdecydowanie polecam, dawno sama się tak nie uśmiałam.

W gospodarstwie Pana Dropsa jest sporo zwierząt, ale tak naprawdę cztery kury nim rządzą. Pola, Emma, Gertruda i Klementyna są zupełnie różne, jednak łączy ich wielka przyjaźń i wspólne rządzenie. Nie zamierzają tej władzy stracić, dlatego mają plany, które skrupulatnie rysują na podwórku, a następnie spełniają dokładnie, przeżywając przy tym wiele przygód. Jakie przygody przeżyją?....
Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/12/dragon-ksiazka-pt-szalone-kury-pana.html

zystkim zabawna. Humor sytuacyjny niejednokrotnie powodował rodzinny wybuch śmiechu np wtedy gdy kury wytwarzały się w błotku bo potrzebny był im kamuflaż.

Piękne wydanie w formacie A4, w sztywnej okładce sprawi że książka posłuży nam na lata. Czarno-białe ilustracje wykonane przez Klaudię Murgrabia pojawiają się na każdej stronie. Prosta kreska zdecydowanie podkreśla że jednak najważniejsza jest treść. Książka skierowana jest do nieco starszych dzieci, 6+ myślę że będzie idealnie. Moje obawy co do tego czy bohaterki spodobają się córkom były niepotrzebne. Od pierwszych stron polubiły wszystkie cztery kury. Każda ma cechę która czyni ją wyjątkową.

Przesłanie tej książki jest bardzo wartościowe i właściwie w każdym z 5 opowiadań się ono pojawia. Nie wolno oceniać kogoś tylko po wyglądzie, który różni się od naszego. By wyrobić sobie o kimś zdanie należy go najpierw poznać. Bo chociaż jest inny może stać się naszym przyjacielem.

Pola, Klementyna, Gertruda i Emma to cztery przyjaciółki. Chociaż każda inna, to razem spędzają ze sobą sporą część dnia, a gdy napotykają "problemy" to tworzą plan działania i się jednoczą, by sobie z nim poradzić. I nic w tym dziwnego, gdyby nie to, że są kurami. Ich właściciel bardzo o nie dba i kocha, a one mogą oddawać się błogiemu wylegiwaniu, spacerowaniu i smakowaniu ziaren zboża lub zajadaniu rosówek. I taka sielanka trwała dopóki nie pojawił się szczeniak, który je często gonił i chociaż na początku chciały się go pozbyć, to później stał się wybawicielem z opresji i najlepszym kumplem. W zagrodzie pana Dropsa zaczyna też przybywać zwierząt, a wraz z nimi kolejne przygody. Najbardziej moim dzieciom podobał się rozdział, w którym jedna z kur zaadoptowała zagubionego kurczaczka, który okazał się łabędziem, taka jakby 'wariacja' na temat "Brzydkiego kaczątka". W tekst natomiast, poza humorem, zostały również wplecione krótkie przesłania.

„Szalone kury Pana Dropsa” to opowieść o czterech kurach. Pola, Emma, Klementyna i Gertruda są nie tylko mieszkankami jednego kurnika, ale też najlepszymi przyjaciółkami. Każda z nich ma inne cechy temperamentu, inne pomysły i inne doświadczenia. Mamy tu przywódczynię Polę, łakomczuszkę Klementynę, myślicielkę Gertrudę i najmłodszą, najbardziej przywiązującą uwagę do wyglądu kurkę - Emmę. Kury mieszkają w gospodarstwie Pana Dropsa, który okazuje się być wrażliwym i wyrozumiałym opiekunem. A ta wyrozumiałość w przypadku tych czterech kur wydaje się być kluczowa! Cała ta kurza paczka miewa bowiem szalone pomysły, które nieraz okazują być nieprzemyślane, co sprawia, że ich życie jest ciekawe i nieprzewidywalne. Kury z każdej swej przygody wyciągają także wnioski – nieraz okazuje się, że ich oceny były pochopne, życie pokazuje, że rządzi się swoimi prawami, a złowrogo szczekający psiak okazuje się być przekichanym towarzyszem!
Książka ma rozmiar A4, twardą oprawę i spore literki, a większość uroczych ilustracji w książce jest czarno-biała. Dodatkowo treść podzielona jest na 5 rozdziałów. To sprawia, że ta pozycja może być fajną lekturą dla dzieciaków, które doskonalą czytanie, rekomendacja wiekowa to 6-8 lat.

Ala Hanna Murgrabia napisała książkę zadedykowaną prawdopodobnie młodemu czytelnikowi, jednak nietuzinkowe poczucie humoru autorki sprawiło, że także ja - stary koń zaśmiałem się kilka razy wyobrażając sobie kury obmyślające swoje niecne plany:)

• Martyna i Juliusz
  • 2020r.