Utwory żebrane. Powrót z dna

Okładka książki Programista, nr 8 (87) / 2019 Łukasz Bartosik, Robert Jaremczak, Piotr Jastrzębski, Jakub Kozioł, Monika Malinowska, Redakcja magazynu Programista, Wojciech Sura, Piotr Szulc, Paweł Zakrzewski
Programista, n... Łukasz Bartosik, Ro...

Dziękuję, Iwonko :))

Mam duży problem z napisaniem recenzji.
Książkę dostałem od bardzo mi bliskiej osoby i jak tu teraz napisać, że...

Czy takie książki są potrzebne ?
I komu ?

Pierwsze dwie części to wynurzenia menela. Menel opisuje swoje menelskie życie, swoich menelskich kumpli i osobiste menelskie sposoby na przetrwanie.
Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
Denaturat wcale nie jest szkodliwy dla zdrowia a narkotyki można łatwo zrobić z dostępnych bez recepty leków w aptece.
Świetny poradnik dla kogoś, kto właśnie marzy o menelskim życiu.
Menel snuje swoje pseudointeligenckie dyskusje z innymi menelami i czuje, że żyje.
Dałoby się to może i czytać bez obrzydzenia, ale autor nie jest Hłaską ani Nowakowskim i bardzo kiepsko mu to pisanie wychodzi.

Ostatnia część to zwierzenia Pana Piotra z pobytu w Anglii.
Po iluś odwykach chwilowo nie jest menelem.
Pracuje jako cleaner.
Mogłem się nawet momentami uśmiechnąć, ale gdy natknąłem się na to, z jakimi osobami autor współpracował i współpracuje nadal oraz w jakich 'pismach' pracował ('Nie" i Fakty i mity) już wiedziałem, że to postać zupełnie nie z mojej bajki.
Autor zgodnie ze swoimi lewackimi poglądami pluje na Wielką Brytanię w każdy możliwy sposób i z każdej pozycji. Czułem się podczas lektury tak, jakbym czytał jakieś wypociny Machejka, Czeszki czy innego Putramenta.
W jednym miejscu czytamy, jak koszmarne są w Anglii toalety.
Z kolei w innym fragmencie autor marzy o wyjeździe do Rosji.
Tam oczywiście każda toaleta bije w oczy bielą, czystością i odświeżającym zapachem.
Śmiać się, czy płakać ?
Pani Thatcher była potworem w ludzkiej skórze za to Jeremy Corbin to jest to!!

Wystarczy. Nie będę się dłużej rozpisywał. To coś nie jest tego warte.

Z daleka!!!

2/10.

Dziękuję, Iwonko :))

Mam duży problem z napisaniem recenzji.
Książkę dostałem od bardzo mi bliskiej osoby i jak tu teraz napisać, że...

Czy takie książki są potrzebne ?
I komu ?

Można się dowiedzieć wielu ciekawych...

Książkę czytałem długo, ale nie że była przeraźliwie nudna. Przeciwnie, z każdą przewróconą kartką kibicujemy głównemu bohaterowi, który zaczyna dzień od kawy, a marzy o zwykłych kapciach aby zacząć normalne, poukładane życie.
Utwory żebrane to swego rodzaju biografia, przewodnik czy poradnik jak przetrwać, jeśli znajdziemy się na życiowym zakręcie. Mówiąc wprost, jeśli będziemy wykluczeni społecznie. W dzisiejszych czasach i w dobie wirusa może to spotkać każdego. Wystarczy stracić dobrą pracę, dom, mieszkanie, a los potoczy się jak złe domino.
Wystarczy jeden cytat: "Z góry nie widzi się dna, z dna widzisz wszystko".

Obecnie na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele przeróżnych bestsellerów cieszących się niemałym zainteresowaniem. Wiele z nich dzięki umiejętnej promocji i chwytom marketingowym udaje się pozyskać grono czytelników, lecz czy każdy bestseller zasługuje na uwagę? Czy każdy z nich potrafi wnieść do życia przeciętnego czytelnika wartościową treść?

"Utwory żebrane..." to zbiór felietonów autorstwa Piotra Jastrzębskiego, dziennikarza, publicysty i pisarza. Po tę pozycję sięgnęłam z zainteresowaniem i pewną obawą, czy aby na pewno jest to odpowiednia lektura. I, jak się okazało, nie mogłam trafić lepiej. "Utwory żebrane..." okazały się zbiorem niezwykle cennych i wartościowych felietonów. dotyczących trudów życia codziennego, ciężkiej pracy, niepokoju o najbliższą przyszłość, mieszkania. Mimo iż nie jest to poczytny bestseller to przyciąga uwagę głównie przez samą treść i problematykę. Nie brakuje trudnych tematów takich jak alkoholizm, narkotyki, bezdomność czy nieustanna walka o przetrwanie. Autor tej pozycji ukazuje blaski i cienie swojego życia nie ubarwiając przy tym całej historii. Począwszy od życia na ulicy aż po leczenie i udział w terapiach autor powoli odnajduje siłę do życia i walki z codziennością.

Po uważnej lekturze Piotra Jastrzębskiego nachodzą pewne refleksje i przemyślenia. Czy zdarza nam się doceniać to co mamy? Czy jesteśmy wdzięczni za to, że mamy gdzie mieszkać i zrobić ciepłą herbatę? Być może. Autor w dokładny sposób ukazuje problem bezdomności i nędzy, głodu i alkoholizmu - czyli niezwykle trudne życie na ulicy. Na swojej drodze poznaje różnych ludzi i nawiązuje z nimi rozmaite relacje. W późniejszym czasie przychodzi mierzyć się z innymi wyzwaniami takimi jak opłata czynszu, utrzymanie pracy i inne obowiązki.

Czy praca za granicą oznacza wysokie zarobki i dostatnie życie? Niekoniecznie. Autor równie dokładnie opisuje jak wygląda życie za granicą oraz warunki pracy - w Anglii. Nieraz zdarzały się spóźnione wypłaty związane z niezbyt uczciwym pracodawcą. Często doskwierał brak pieniędzy. A wydawałoby się, że praca za granicą oznacza same plusy. Otóż nie.

"Utwory żebrane...' to zbiór wartościowych i interesujących felietonów, które zasługują na uwagę. To, co przeciętnemu Kowalskiemu może wydawać się zwyczajne i rutynowe ( mieszkanie, praca ) to niekoniecznie to samo może wydawać się nędzarzowi czy ubogiej osobie. Piotr Jastrzębski pokazuje też na swoim przykładzie, że można odbić się od samego dna i stanąć na nogi, jeżeli się tylko chce.

Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym twórczością Piotra Jastrzębskiego.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/utwory-zebrane

"Utwory żebrane..." to...

Piszę nieskromnie, z dumą i ogromną radością ogłaszając fakt, iż kilka dni temu nakładem Spółdzielni Socjalnej "Faktoria" ukazała się kolejna książka Piotra Jastrzębskiego zatytułowana "Utwory żebrane. Powrót z dna".

To także dla mnie szczególny moment, bowiem za sprawą współpracy z puławskim dziennikarzem mogłam podjąć się redakcji i korekty tejże.

Piotrze, dziękuję za morze zaufania! ❤ To ogromne wyróżnienie, które dało możliwość dalszego rozwoju na literackiej niwie z nadzieją, że do rąk Czytelników trafi historia z monopolem na wzruszenia i poruszenia najczulszych strun wielu serc...

Ponieważ książkę współtworzyłam, nietaktem i brakiem obiektywizmu z mojej strony byłoby jej ocenianie i recenzowanie, dlatego w tym miejscu pozwolę sobie tylko na przypomnienie tekstu o lekturze książki "Z dna" https://goralkaczyta.blogspot.com/2019/07/recenzja-piotr-jastrzebski-z-dna.html, którą ów zbiór utworów także zawiera, obrazując przy tym dalsze losy człowieka toczącego niestrudzenie walkę o siebie.

Piotrze, jesteś dla mnie wzorem do naśladowania w tym aspekcie. Głęboko wierzę, że chętni sięgnąć po Twoją książkę, podzielą moje zdanie.

Zachęcam najgoręcej i życzę wszystkim przyszłym Czytelnikom niezapomnianej literackiej przygody z niniejszą lekturą.

Piotrze, dziękuję za...

• Z autografem