Ewangelia według św. Łukasza

Okładka książki Ewangelia według św. Łukasza Pablo T. Gadenz
Okładka książki Ewangelia według św. Łukasza
Pablo T. Gadenz Wydawnictwo: W drodze Seria: Katolicki Komentarz do Pisma Świętego religia
religia
Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
The Gospel of Luke. Catholic Commentary on Sacred Scripture
W drodze
2020-09-14
2020-09-14
Grażyna Gomola, Aleksander Gomola
Biblia Pismo Święte komentarze Nowego Testamentu Ewangelia wg św. Łukasza

Warto. To doskonała seria, świetny kolejny tom. Pomaga zrozumieć to, co najistotniejsze, Pomaga żyć.

Wyjątkowo ważna i bliska mi jest ta Ewangelia - m.in. ze względów lingwistycznych. Św. Łukasz starał się tu zachować style zbliżony do Septuaginty, kilka razy stosował wyrazy czy wyrażenia, które bezpośrednio odnosiły się do ich wcześniejszych wystąpień właśnie w LXX - np. wyraz oznaczający "tam", użyty tylko odnośnie miejsca, w którym Abraham miał złożyć ofiarę z Izaaka i na Golgocie.
A druga istotna kwestia - św. Łukasz znał Matkę Boską osobiście (stąd potem ikony...),miał więc dostęp do wielu informacji, które we wcześniejszych Ewangeliach się nie pojawiały.

Kolejny świetny, obszerny, wieloaspektowy, napisany zrozumiałym językiem, okraszony czarno-białymi reprodukcjami dzieł sztuki komentarz do Ewangelii za mną. Szczerze polecam, tak, jak pozostałe tomy serii!

• Katolicki Komentarz do Pisma Świętego
  • Najważniejsze