Warszawa na przełomie XIX i XX wieku w pamiętnikach Przygodnego

Okładka książki Warszawa na przełomie XIX i XX wieku w pamiętnikach Przygodnego
autor nieznany Wydawnictwo: Skarpa Warszawska biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Skarpa Warszawska
2020-01-15
2020-01-15
9788366195530

więcej Więcej

2020

Warta uwagi pozycja, będąca początkowo pomyślana jako przewodnik po Warszawie z czasów zaborów. Trzeba wziąć na to poprawkę, by lepiej zrozumieć intencje autora a także wybór takich a nie innych poruszanych tematów. Na pewnie można się z niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tamtym okresie, wielu zresztą charakterystycznych głównie dla opisywanej tu Warszawy.

Bardziej przewodnik niż pamiętnik, ale i tak dobrze że wznowiono. Oby jeszcze w serii udało się wydać więcej ciekawych rzeczy

Znów coś innego, niż się spodziewałam. Czytając opis książki, nastawiłam się, że poznam stroje, rozrywki i zwyczaje dawnej Warszawy. Zaczęło się nawet dość ciekawie. Niestety potem było już coraz nudniej. Opisy miasta i ludzi pod zaborem strasznie się dłużyły. Ledwie dobrnęłam do końca. Gwiazdka na plus za zdjęcia.

Książka wydana po raz pierwszy w 1903 roku jako przewodnik po Warszawie po stu latach bardziej można zaliczyć jako pamiętnik który opisuje Warszawę a także stosunki w niej panujące. Dzięki autorowi poznamy nie tylko najciekawsze miejsca stolicy ale także jakie utrudnienia mieli mieszkańcy rosyjskiego zaboru. Rusyfikacja, zmuszanie do zapisywania wszelakich nazw, ogłoszeń...

• 2021
  • Warszawa
  • Literatura faktu/publicystyka
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy
  • Reportaż
  • Biografie. Na faktach.

Dodaj cytat z książki Warszawa na przełomie XIX i XX wieku w pamiętnikach Przygodnego