Mag bitewny: Księga I

Okładka książki Mag bitewny: Księga I Peter A. Flannery
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Mag bitewny: Księga I
Peter A. Flannery Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Mag bitewny (tom 1.1) fantasy, science fiction
Mag bitewny (tom 1.1)
Inne

Wyróżniona opinia i

Mag bitewny: Księga I

przeczytanych książek 1014 napisanych opinii 462

Wybrana przypadkowo z katalogu Storytel, zaskoczyła mnie pozytywnie. Słuchając, miałam poczucie trafienia do dobrze znanego fantasy, gdzie mamy wielkie zło i bohaterów, którzy muszą pokonać własne słabości, aby je pokonać. Przyjemnym dodatkiem są smoki, których relacja z ludźmi jest niezwykle ciekawa.
Najmniej podobała mi się narracja, często długo nic się nie działo. Szczegółowe opisy czasem nużyły, choć były dobrze napisane.

Najmniej podobała mi się narracja, często długo nic się nie działo....

Co mogę powiedzieć, no wow. Nie mam żadnego "ale" do tej ksiażki, klimat totalnie mnie wziął, motyw szkolenia wojskowego bohaterów? Świetny, to jest coś czego mi brakowało. Nie ma tu naiwności w stylu główny bohater z nikogo staję się supermanem w 100 stron. Nawet jak coś daję sukces to ten sukcez kosztuję. Świetna rzecz, oby drugi tom był równie dobry albo i lepszy.

Historia może nie jest jakiś wysokich lotów ale tak jak pisali przedmówcy czyta się świetnie. A właśnie wg mnie o to chodzi w dobrym czytadle.

Książka kupiona tylko ze względu na jej brzeg (lubię wielotomowe książki których brzegi układają się w cały rysunek ;) ).
Czytało mi się zadziwiająco dobrze, oba tomy połknąłem w kilka dni, uważam ją za całkiem niezły kawałek typowego fantasy.

Dobrze napisana książka. Poznajemy historię młodego chłopaka - Falko, którego życie od początku nie jest łatwe. Stracił ojca, a sam mocno choruje. Gdy pojawia się informacja, że zbliża się armia wroga - mieszkańcy, żołnierze i magowie zaczynają się szykować na nieuchronne. Chłopak popełnia wtedy ogromny błąd, który prowadzi do tego, że jego już wystarczająco skomplikowane życie, staje się jeszcze gorsze. Zaczyna być wrogiem publicznym nie tylko w najbliższej okolicy. Falko stara się odzyskać zaufanie, jednocześnie odkrywając w sobie to, czego nikt o nim nie wiedział.

Przyjemnie napisana książka, z nadającymi klimatu, doskonałymi ilustracjami. Ciekawe, szczegółowe opisy. Opisy krajobrazów, miast nie są niepotrzebnie przedłużane co naprawdę zaskakuje. Szybka do czytania, pozostawia pustkę przy zakończeniu tomu, tak że chce się od razu sięgnąć po Księgę 2.

Jednak nie jest to idealna książka. Mamy typowy wątek przyjaźni, miłości oraz chwilowy - rówieśnika - typowego przemądrzałego samoluba patrzącego na wszystkich z góry. Trochę można się poczuć jakby to wszystko już gdzieś było. Oczywiście to najpopularniejsze motywy/wątki ale jakieś drobne zmiany mogły by się przydać.
Przynajmniej pod sam koniec książki zdarzały się zdania w których co chwilę były powtórzenia. Może to nie duży problem ale czytając miało się wrażenie jakby w kółko czytać to samo zdanie.

Książkę się niby dobrze czyta, ale styl w jakim jest napisana i główny bohater naprawdę irytują i zniechęcają do czytania.

W książce jest wątek tego czy główny bohater jest winny, i on jest 100% winny.

W książce jest wątek tego czy główny bohater jest winny, i on jest 100% winny.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść ta, choć rozbita na 2 księgi, stanowi jedną spójną historię, więc pozwolę sobie zrecenzować obie jako całość. A muszę powiedzieć, że była to naprawdę wyśmienita przygoda pełna heroizmu, przyjaźni i walki do utraty tchu.

Peter A. Flannery swoim debiutem udowodnił, że opanował do perfekcji opowiadanie fantastycznych historii w starym, ponadczasowym stylu. Jest to prosta do zrozumienia i przyswojenia opowieść o młodym chłopaku urodzonym do wielkich czynów. Koncept, mogłoby się wydawać, oklepany i powtarzalny. Jednak dla mnie to najlepsze użycie motywu "od zera do bohatera" jakie w życiu czytałem.

Falko to postać, której kibicuje się od samego początku. To czarujący i sympatyczny chłopak, który ma waleczne serce lecz słabe ciało. Życie jednak wrzuca go w wir wydarzeń, które wymuszają na nim przejście kompletnej metamorfozy. Już w trakcie 1 księgi dojrzewa i wzrasta w siłę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Zaś w księdze 2 jest wręcz nie do poznania, choć to wciąż ten sam młodzieniec z głową pełną marzeń i sercem pełnym nadziei.

Historia "Maga bitewnego" obfituje w wiele dynamicznych momentów. Mamy tu dużo scen batalistycznych ujętych w zgrabny sposób, nienudzący motyw szkolny, przyswajanie nowych umiejętności i wiele trudów, na które bohaterowie natrafiają przy każdej możliwej okazji. Falko i jego przyjaciele nie mają lekko, ale każde wyzwanie jeszcze bardziej wzmacnia ich hart ducha i wolę walki.

Jest to najbardziej klasyczna fantastyka, jaką można sobie wyobrazić. Świat przedstawiony jest naprawdę spory i pełen politycznych niesnasek. Wroga armia demonów szybko staje się wiarygodnym zagrożeniem. A do tego mamy smoki, które same w sobie mają niesamowicie intrygujący wątek, pełen tajemnic i niejasności. Te zaś, gdy wychodzą na jaw, kompletnie zmieniają spojrzenie na niektórych bohaterów czy historię świata.

Powieść ta dała mi dużo frajdy i jest idealną książką na początek przygody z fantasy lub w ramach odpoczynku od bardziej wymagających pozycji.

To jest naprawdę dobra książka. Wszystkim, którzy kochają fantasy, magię i smoki gorąco polecam. Dobrze napisana, ciekawy świat, ciekawi bohaterowie, czego chcieć więcej. Ja, siadam i biorę się od razu za drugi tom.

Dobrze napisana, z ciekawą fabułą. Nie podoba mi się za to przedstawienie zwykłych Magów - jak zła wcielone, poza odkupieniem. Gdyby nie to, oceniłbym na 9.

Troszkę męczyłem się z tą książką, ale wytrwałem. Powodem nie było to, że jest ona słaba czy nudna, ale miałem dość mało czasu, aby solidnie nad nią posiedzieć. Wreszcie zamknąłem ostatnią stronę i cóż... Mamy tu klasyczne fantasy, są więc smoki, magowie, demony, itede. Z tymże okazało się, że nasz bohater to jakiś chuderlawy chłopiec, który zaczyna się szkolić na tytułowego bitewnego maga, najbardziej potężnego rycerza w świecie kreowanym przez autora. Zatem przez połowę książki czytamy o tym szkoleniu, w tle którego rozwija się jakaś tajemnicza intryga i spisek o podłoży trochę politycznym, o jakim więcej czytelnik dowie się w drugim tomie. No i oczywiście jest też wojna z demonami, która powoli ogarnia świat. Typowe, ale przynajmniej dobrze się czyta, więc sięgam po drugi tom.