Anioł życia z Auschwitz

Wyróżniona opinia i

Anioł życia z Auschwitz

przeczytanych książek 1725 napisanych opinii 1210

Na półkach: , , , ,

Książka o niesamowicie trudnej, żeby nie powiedzieć - przerażającej tematyce.
Dzieci.
I Auschwitz.
Tam też rodziły się dzieci.
Tam pracowała Stanisława Leszczyńska, której powołanie bycia położną nigdy nie pozbawiło nadziei.

To moja druga książka, której bohaterką jest Stanisława Leszczyńska. Poprzednia pozycja chyba nieco bardziej mi się podobała, bo tu za dużo jest fabularyzowania. Trudno się w to wczuć i wszystko zrozumieć. Poza tym akcja momentami się plącze, że trudno zrozumieć, o co właściwie chodzi.

Fajnym pomysłem są zeznania (świadectwa?) na końcu kobiet, które przeszły przez Auschwitz. To prawdziwe świadectwo odwagi, heroizmu i nadziei.

Książka o niesamowicie trudnej, żeby nie powiedzieć - przerażającej tematyce.
Dzieci.
I Auschwitz.
Tam też rodziły się dzieci.

Poruszająca i wstrząsająca relacja kobiet, które przeszły przez obozów koncentracyjnych.... Dla ludzi o mocnych nerwach...

Obyśmy nie doświadczyli kolejnej wojny :(
Warto przeczytać.

Obyśmy nie doświadczyli kolejnej wojny :(
Warto przeczytać.

Bardzo ważny reportaż poruszający ciężki temat.

Bardzo ważny reportaż poruszający ciężki temat.

Ta książka traktuje o straszliwym losie kobiet w ciąży przebywających na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Poznajemy historię położnej min dr. Stanisławy Leszczyńskiej, która do końca dzięki wierze i ogromnemu poświęceniu przyjęła setki porodów w okropnych warunkach sanitarnych. Ratowała życie i dawała nadzieję. Nazywana Mateczką i Aniołem Życia niosła pocieszenie w tamtych niewyobrażalnie trudnych czasach dla ludzkości.

Historia opisana w tej książce odcisnęła na mnie piętno do końca życia. Potwornie trudno było przejść przez tę opowieść a co dopiero być świadkiem tych okropieństw na własne oczy.

Istnieją książki na mojej półce, które muszą poczekać na swoją kolej, nie dlatego, że nie chce ich czytać, a dlatego, że w danym momencie nie czuje się na siłach, by zagłębić się w emocjonalną fabułę. Anioł życia to właśnie jedna z tych książek, wydaje się, że jestem gotowa, ale czy można w ogóle być przygotowanym na takie okrucieństwo?

Stanisława Leszczyńska trafiała do obozu Auschwitz wraz z rodziną. Tak jak na wolności i tu była położną. Nazywano ją Mateczką, bo za wszelką cenę niosła pomoc kobietom w ciąży. W nieludzkich warunkach odbierała porody, wspierała matki, a dzieciom dawała nadzieję na przeżycie. Nie pozwoliła umrzeć ani jednej matce, ani jednemu noworodkowi, mimo to nie wszyscy przeżyli, ale ona dała im szansę, narażając często własne życie. Jej losy przecinają się z przeżyciami młodej mężatki Magdy, która nagle trafia do tego okrutnego miejsca. To naziści przerwali jej codzienne życie, natychmiast, bez żadnego przygotowania, zabrali do innego świata, gdzie codziennością staje się walka o chleb i każdą kroplę wody.

Przerażająca historia o masowej eksterminacji Żydów i Polaków. W obliczu terroru, zła panoszącego się bezkarnie, mała iskierka szczęścia zapłonie, by za chwilę zgasił ją strach, nie tylko o siebie, ale i o drugą, osobę, co okazało się jeszcze większym koszmarem.

Narracja w pierwszej i trzeciej osobie, pozwala poznać bardzo wyraziście odczucia bohaterek. W drugiej części książki prawdziwe relacje kobiet, które urodziły w obozie koncentracyjnym, spowodują roztrzęsienie emocjonalne. Ze szczegółami opisują ich dramatyczny pobyt i cierpienie, które było im dane tam zaznać. To one, opowiadają o położnej o gołębim sercu, która z narażeniem własnego życia starała się im stworzyć, jak najbardziej godne warunki, by ich dzieci przeżyły.

Historia inspirowana życiem Stanisławy Leszczyńskiej. Relacje kobiet, które opowiadały o porodzie i o ogromnym wsparciu, jakie miały od kobiety. Położna czerpała siłę z ogromnej wiary w Boga, która pomogła przetrwać, a modlitwa dawała ukojenie w najtrudniejszych momentach. Mimo piekła, w którym przyszło im żyć, znalazła sposób, by tchnąć iskrę nadziei w wyniszczone więźniarki.

To lektura, gdzie wzruszenie pojawia się na każdej karcie, emocje emanują z każdego zdania, a to, co czytam, wydaje się takie nieprawdziwe. Ale tak było, to się zdarzyło naprawdę. Człowiek, człowiekowi zgotował taki los. Warto wspominać, warto poznawać tych dzielnych ludzi, by pamięć o nich oraz o wydarzeniach, które do dziś przerażają, nie umarła. Pamiętajmy, by robić wszystko, by to się nigdy nie powtórzyło.

Stanisława Leszczyńska trafiała do...

Bohaterstwo polskiej położnej i męki matek z dziećmi wielu narodów opisane prostym, wręcz infantylnym językiem pasującym bardziej do lekkiej opowiastki dla dzieci. Główna bohaterka opuszczając Auschwitz nieco nostalgicznie stwierdza, że w sumie nie było tam tak źle (!!!) "Pomyślałam wtedy: i tu były piękne chwile (modlitwy, śpiewy, przyjaźnie), o złych i koszmarnych oraz o ich sprawcach już nie pamiętam". Podczas gdy byłe więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych jeszcze długo po wojnie drżały słysząc niemiecką mowę, krzyki, szczekanie psów czy melodie wygrywane przez obozową orkiestrę, bohaterka tej książki w momencie wychodzenia z obozu "już nie pamiętała". Podsumowując - trywializacji tematyki obozowej ciąg dalszy. Jedyną wartość przedstawiają relacje byłych więźniarek zamieszczone na końcu.

Piękna i wzruszająca historia wspaniałej położnej, prababci Anny Lewandowskiej. Muszę przyznać, że choć literatura obozowa nie jest mi obca, to czasami musiałam przerywać lekturę, by zaczerpnąć powietrza. Niektóre opisy były bardzo wstrząsające.

kolejna sttraszna opowieśc opowiedziana życiem.....polecam

kolejna sttraszna opowieśc opowiedziana życiem.....polecam

"- Gdyby Bóg istniał, czy zgodziłby się na powstanie tego obozu, na to, by nas tak traktowano?
- A pomyślałaś, że może mieć swój cel?
- Niby jaki? Żeby nas upodlić, żeby nas zagazowali i wrzucili do pieca?
- Niezbadane są wyroki boskie"

'(...) odwróciłam się, by ostatni raz spojrzeć na obóz. Pomyślałam wtedy: i tu były piękne chwile (modlitwy, śpiewy (...)"

!!!!

Są to zaledwie 2 przykłady z wielu. Po raz pierwszy spotykam się z czymś takim w książce o Auschwitz. Przeczytałam ich wiele i jestem zdania, że takich książek się nie ocenia. Ale tutaj się nie powstrzymam. Wg mnie niektóre fragmenty książki są najzwyczajniej nie na miejscu. Autorkę chyba lekko poniosła wyobraźnia. Główna bohaterka to przesadnie religijna kobieta, próbująca wcisnąć wszystkim na siłe , że 'Bóg tak chciał' , próbująca znaleźć pozytywy we wszystkim 'bo taka jest wola boska'. Wychodząc z obozu wspomina miłe chwile. MODLITWY! ŚPIEWY! MIŁE CHWILE?! To nic, że w koło niej gazowano tysiące ludzi, ona miała modlitwy i śpiewy. No krew mnie zalewa. Po tym fragmencie zostałam totalnie zniechęcona do dalszego czytania. Książkę dokończyłam, ale niesmak pozostał. Nie będę nawet opisywać fabuły. Nie polecam tej książki nikomu.

Jeszcze wspomnę, że autorka dodaje wiele przypisów, jako źródło podając - uwaga - wikipedie! Rozumiem jakieś pojedyncze przypadki, ale nie tak nagminnie! szok i niedowierzanie!

Brak mi słów, chce jak najszybciej zapomnieć o tej książce.

- A pomyślałaś, że może mieć swój cel?
- Niby jaki? Żeby nas upodlić, żeby nas zagazowali i wrzucili do pieca?
- Niezbadane są wyroki boskie"

!!!!

Są to...