Nie będzie żadnej rewolucji

Okładka książki Nie będzie żadnej rewolucji Kazimierz Rajnerowicz
Okładka książki Nie będzie żadnej rewolucji
Kazimierz Rajnerowicz Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Nie-Fikcja reportaż
reportaż
Nie-Fikcja
Krytyka Polityczna
2019-07-12
2019-07-12
transformacja

Pocieszające na pewno jest to że mimo rozdziału w książce zatytułowanego "Cool Kids are Dead" .Zespół koncertuje do dzisiaj czyli 2024 ;)

CKOD jest tu raczej pretekstem (i dobrym przykładem) do pokazania kawałka historii polskich przemian, polskiego show-biznesu

przypadkowa a jednak spełniła oczekiwania.
nigdy nie słuchałem namiętnie Coolkidsów,
ale spoko.

najbardziej podobał mi się opis realiów/ rzeczywistości / otoczenia tamtych czasów .
już zapomniane a jednak jakby wczoraj.

przypadkowa a jednak spełniła oczekiwania.
nigdy nie słuchałem namiętnie Coolkidsów,
ale spoko.

już zapomniane a jednak jakby wczoraj.

Oj tak. Dawno nie czytałam czegoś, co tak fantastycznie oddaje realia Łodzi czasu przemian, a wszystko pokazane przez pryzmat popularnego łódzkiego zespołu - Cool Kids of Death. Sex, drugs and rock and roll po łódzku to prawdziwa opowieść o Łodzi lat 80tych i 90 tych, to historia zespołu, którzy stworzyli ludzie urodzeni w czasach nierynkowych a który funkcjonował w czasach zdecydowanie rynkowych. Bardzo polecam wszystkim miłośnikom muzyki, Łodzi i dobrego reportażu.

Nie urodziłam się ani w Łodzi, ani w Nowym Jorku, ale w Łodzi mieszkam, a Cool Kids Of Death słucham od kilkunastu lat. Książka Rajnerowicza to w dużej mierze obraz tamtych czasów, z początków zespołu, tamtej Łodzi, tamtej sceny. Dla mnie to było interesujące, mocno umiejscawia, kotwiczy zespół. Jakkolwiek książkę dobrze się czyta, to smutna to lektura, mniej więcej od połowy dominuje aura porażki, frustracji i zawiedzionych nadziei. Już wcześniej wiemy, że żadnej rewolucji nie będzie, ale towarzysząc tej historii defetyzm nieco przytłacza. Trochę rozczarowany może być ktoś, kto liczy na kompletną, szczegółową historię Kulek, zdecydowanie najwięcej miejsca zajmuje tu okres do wydania drugiej płyty. Jednak ja, jako osoba znającą już wcześniej znaczną część historii, jestem więcej niż usatysfakcjonowana tą książką.

Nigdy nie byłam fanką CKOD. Za to książka naprawdę niezła. Urzekły mnie opisy Łodzi, okresu transformacji i początków lat 2-tysięcznych. Ta książka to dla mnie swego rodzaju sentymentalna podróż do czasów wczesnonastoletnich.

Książka nie jest ściśle historią zespołu Cool Kids of Death, a raczej historią jego powstania, z mocnym narysowaniem całego tła, w jakim zespół powstał, w jakim funkcjonowali jego Członkowie. Plus za opis Łodzi, bardzo trafne oceny i opis atmosfery tamtych lat oraz backgroundu kultury i mediów w Polsce czasów transformacji i post-transformacyjnych. Na minus dodam, Autor bardzo przyśpiesza od momentu wydania przez Zespół drugiej płyty, więc dla osób, które oczekują więcej o dziejach CKOD, książka może się okazać rozczarowaniem. Również na minus to, że o Kamilu i Wojtku są w całej książce chyba 3 zdania - cały czas tylko Krzysiek, Marcin, Kuba i znowu Krzysiek. Jednak bardzo polecam, również osobom nie słuchającym CKOD - zespół ten bowiem do dziś stanowi fenomen (pod względem muzyki, tekstów, swojego "stylu bycia") w naszej szarej i nudnej scenie muzycznej.

6,5/10
Historia zespołu, którego nigdy nie słuchałam i historia miasta, w którym się nie urodziłam.
Choć "Nie będzie żadnej rewolucji" to głównie opowieści o Cool Kids of Death, to również portret miasta (Łódź) oraz zjawisk z przełomu wieków.

Po kilku latach spędzonych w Łodzi noszę w sobie sentyment do tego miasta, dlatego lektura pełna odniesień i anegdot o mniej lub bardziej znanych mi miejscach i ludziach była nostalgiczna i naprawdę przyjemna. Być może więc oceniam tę książkę wyżej niż zrobiłby to przeciętny odbiorca.

Denerwują jedynie fragmenty-laurki, o niektórych osobach. Są krótkie, ale jakby sztucznie wpisane w książkę.

6,5/10

Pewnie mój odbiór byłby inny gdybym nie był fanem CKOD. Albo gdybym przeczytał wcześniej mnóstwo książek-biografii zespołów muzycznych. Wszystkie opinie jednak są subiektywne z natury rzeczy, więc to chyba nie powinno dziwić.

Fakt jest faktem, że książka Rajnerowicza była świetna. Z jednej strony doskonałe tło, które z założenia miało pokazać na jakich korzeniach powstawała muzyka łódzkiej kapeli. W jakim otoczeniu i w jakim środowisku dorastali muzycy. Co na nich wpływało. Jakie zespoły ich inspirowały. Co się działo na polskim rynku muzycznym w momencie powstawania ich płyt. To nie są fakt, które można łatwo odnaleźć, wyczytać. Wszystkie te kwestie dotyczące ery przedinternetowej wymagają dokładnego researchu, drobiazgowych weryfikacji, połączenia w jednolitą historię. Autorowi się udało, słuchałem z wypiekami na twarzy.

Wielkim fanem Cool Kids of Death ie jestem, ale sięgnęłam po tę książkę z ciekawości. Zupełnie miło zostałam zaskoczona, ponieważ poza niezbyt szczegółową biografią zespołu, zdecydowanie na plus jest tło, czyli środowisko undergroundowej Łodzi oraz społeczno - kulturowe czasy PRL-u.

• Muzyka
  • Do kupienia
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Nie będzie żadnej rewolucji