Tamara Łempicka. Sztuka i skandal

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- Tamara de Lempicka: A Life of Deco and Decadence
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Data wydania:
- 2019-05-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2004-01-01
- Liczba stron:
- 520
- Czas czytania
- 8 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788367406154
- Tłumacz:
- Ewa Hornowska
- Tagi:
- Ewa Hornowska malarka malarstwo biografia sztuka Łempicka
Jedna z najwyrazistszych malarek dwudziestego wieku. I zarazem jedna z najbardziej przemilczanych.
Tamara Łempicka, płacąc ciałem za wolność swoją i męża, uciekła przed rewolucją październikową do Paryża. Tam zaczęła malować wyidealizowane portrety i akty o lekko kubistycznych formach i nasyconych barwach – dziś najbardziej znane w jej twórczości. Jednocześnie prowadziła bardzo aktywne życie towarzyskie, wdając się w liczne romanse zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Pod koniec lat trzydziestych znów uciekła, tym razem do Ameryki, gdzie olśniła bogaczy talentem i temperamentem. Krytycy z czasem jednak zaczęli zdecydowanie więcej uwagi poświęcać ekscesom jej prywatnego życia niż twórczości, a ona – pochłonięta tworzeniem własnej legendy – zrezygnowała z wystawiania swoich prac.
Dopiero niedawno talent Łempickiej odkryto na nowo. Zaczęto wymieniać ją wśród wielkich twórców epoki, jej obrazy zawisły w domach Madonny, Barbry Streisand czy Jacka Nicholsona.
11 listopada 2018 na aukcji w Nowym Yorku La Musicienne, jej praca z 1929 roku, została najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii,
Teatralna, elegancka, bystra, utalentowana i nienasycona seksualnie należała do najbardziej egzaltowanych i imponujących postaci stulecia.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Tamarze Łempickiej
Najciekawsze życiorysy mają zazwyczaj ludzie, którzy nie chcą i nie potrafią realizować określonych schematów postępowania, nie boją się łamać obowiązujących zasad, szukają zupełnie nowych, własnych ścieżek zamiast podążać za tłumem. Do takich nietuzinkowych postaci z pewnością można zaliczyć Tamarę Łempicką – polską malarkę, przedstawicielkę art déco, kobietę o wielkim talencie, niespożytej energii i niebywałym zamiłowaniu do konfabulacji na swój temat. Spisanie i przeanalizowanie jej życia wydaje się zadaniem tyleż fascynującym, co trudnym – amerykańska biografka Laura Claridge podjęła to wyzwanie i podeszła do niego z godną podziwu sumiennością. W książce „Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” wyczerpująco i w nienagannym stylu opowiada historię niezrównanej artystki, której twórczość dopiero zaczyna zyskiwać należną jej sławę.
Tytułowe pojęcia są tu wymieszane w idealnych proporcjach – „skandal” nie dominuje nad „sztuką”, a raczej ją uzupełnia. Poznajemy przebieg artystycznej kariery Łempickiej i otrzymujemy wnikliwą analizę jej obrazów, a sposób, w jaki Claridge potrafi opowiadać o dziełach sztuki – jej profesjonalizm i sugestywne opisy, dzięki którym możemy wyobrazić sobie z detalami każde omawiane płótno – zasługuje na szczególne uznanie. Autorka pozwala nam również przyjrzeć się prywatnemu życiu słynnej Polki – jej relacjom rodzinnym, związkom czy rozrywkom, często budzącym kontrowersje. Nie szczędzi przy tym ciekawostek i anegdot.
W trakcie pracy nad książką Claridge wykorzystała imponującą liczbę źródeł. Trudno zliczyć rozmowy, które odbyła z krewnymi i przyjaciółmi Łempickiej, spamiętać listę publikacji, do których sięgnęła. Jej wysiłek przyniósł doskonałe rezultaty – zaowocował obszerną, niebanalną biografią, stanowiącą cenne źródło wiedzy na temat samej artystki, ale także świetnie odmalowany, bogaty w szczegóły obraz czasów, w których tworzyła. W tej fascynującej opowieści pojawiają się zatem takie wątki, jak choćby emancypacja kobiet – którego zresztą trudno byłoby uniknąć, pisząc biografię kobiety, która wyzwoliła się z roli uznawanej za właściwą dla jej płci.
„Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” to książka, na którą powinni zwrócić uwagę nie tylko miłośnicy malarstwa, ale wszyscy ci, którzy lubią historie o ludziach oryginalnych, wyrazistych, tajemniczych. Głównej bohaterce tej biografii z pewnością nie można odmówić żadnego z wymienionych przymiotów.
Małgorzata Pawlak
Oceny
Książka na półkach
- 434
- 266
- 88
- 35
- 10
- 7
- 6
- 5
- 5
- 4
OPINIE i DYSKUSJE
Najchętniej dałabym 0 za postać antypatycznej bohaterki, przekonanej o własnej wyższości nad "zwykłymi" ludźmi skandalistki. Ciężko mi się to czytało, dobrnęłam do 1/3 objętości.
Najchętniej dałabym 0 za postać antypatycznej bohaterki, przekonanej o własnej wyższości nad "zwykłymi" ludźmi skandalistki. Ciężko mi się to czytało, dobrnęłam do 1/3 objętości.
Pokaż mimo toZacznijmy od tego, że książka powinna nazywać się Sztuka, skandal i Tamara Łempicka, ponieważ biorąc pod uwagę ilość informacji, hierarchia ta układa się tak, nie inaczej. Niezwykle szkoda, że o Tamarze z książki dowiadujemy się względnie mało, między rozległymi i męczącymi opisami niuansów ze świata malarstwa z tamtego okresu. Docenić warto ciekawie i dość dokładnie opisany świat (przede wszystkim) francuskich arystokratów i ich salonów. Skrytykować natomiast konieczne jest infantylne i eteryczne podejście autorki biografii do samej Tamary Łempickiej, które z pewnością spotkałoby się z dosadną krytyką pragmatycznej malarki.
Zacznijmy od tego, że książka powinna nazywać się Sztuka, skandal i Tamara Łempicka, ponieważ biorąc pod uwagę ilość informacji, hierarchia ta układa się tak, nie inaczej. Niezwykle szkoda, że o Tamarze z książki dowiadujemy się względnie mało, między rozległymi i męczącymi opisami niuansów ze świata malarstwa z tamtego okresu. Docenić warto ciekawie i dość dokładnie...
więcej Pokaż mimo toPo książkę sięgnąć można, ale jest to raczej lektura ciężka i mało ukazująca proces twórczy, który zachodził w duszy Tamary Łępickiej (malarki oryginalnej). Niemniej powierzchownie dotykamy tego, jaka była owa Tamara. Jaka się jawiła ludziom i krytykom oraz jak potrafiła krzywdzić swych bliskich, choć ich kochała. Dostrzegamy dramat jej chwiejności, co do licznych wyborów życiowych i mozaikę jej ekscesów seksualnych, alembik jej wariactw, natręctw i fobii. Dostrzegamy co ją bolało i zachwycało, a co złościło. Wszystko to jednak widzimy jakby z boku, bez emocji, jakby pobieżne i tylko przy okazji – na plan główny składają się bowiem głównie same zdarzenia i fakty oraz morze ludzi.
Tamara jakby we mgle i z mgły utkana ledwie się wynurza z tego chaosu achronologicznego. No bo niestety dość często zatraca Laura Claridge zwykłe następstwo zdarzeń. Raczej zaś mamy zataczanie kręgów, zapętlenia czasowe, chwilowe inwersje lub nadmierne wybieganie w przód. Gubimy się też w tym ogromnym morzu niuansów i drobiazgowości oraz zaburzeń osi czasu. Trochę szkoda!
Aby coś wynieść z książki trzeba by przeczytać ją ze trzy razy i sporo notować i samemu szeregować zdarzenia. Książka ma wysoki próg wejścia.
Po książkę sięgnąć można, ale jest to raczej lektura ciężka i mało ukazująca proces twórczy, który zachodził w duszy Tamary Łępickiej (malarki oryginalnej). Niemniej powierzchownie dotykamy tego, jaka była owa Tamara. Jaka się jawiła ludziom i krytykom oraz jak potrafiła krzywdzić swych bliskich, choć ich kochała. Dostrzegamy dramat jej chwiejności, co do licznych wyborów...
więcej Pokaż mimo toLaura Claridge wykonała tytaniczną pracę zebrania faktów na temat Tamary Łempickiej z przeróżnych źródeł, jednocześnie obalając niektóre fałszywe informacje zakorzenione w świadomości mas. Dodatkowym wyzwaniem zapewne był fakt, że sama artystka nie ułatwiała porządkowania wiadomości na swój temat. W końcu pałała się kłamstwem i przeinaczaniem faktów. To wyzwanie zostało jednak przez autorkę podjęte, czego efektem jest kolejna biograficzna pozycja "Marginesów".
Bardzo cenię sztukę Tamary Łempickiej, choć jej postać zawsze raczej mnie irytowała, aniżeli intrygowała. Po przeczytaniu "Sztuki i skandalu", Łempicka wciąż nie należy do moich wzorców, ale na pewno wzbudza moje większe zainteresowanie, a sama biografia wręcz mnie wciągnęła.
Żałuję, że "Tabele" zostały umieszczone w książce w zupełnie przypadkowym miejscu, w środku rozdziału, bez jakiejkolwiek wstawki, że można do nich wracać dokładnie tam. Ponadto, zbiór ilustracji przedstawiających obrazy Łempickiej wcale w pełni nie nawiązuje do przytaczanych nazw dzieł w tekście. Jest to prawdopodobnie jedyny mankament, jaki znajduję w tej pozycji.
Biografia ta należy do najciekawszych, jakie czytałam. Sama Tamara Łempicka wiodła życie tak różnorodne, barwne i nietuzinkowe, że teraz można tylko wyczekiwać filmu nakręconego na podstawie jej życiorysu, ale na ten moment zdecydowanie zadowalam się książką Claridge.
Laura Claridge wykonała tytaniczną pracę zebrania faktów na temat Tamary Łempickiej z przeróżnych źródeł, jednocześnie obalając niektóre fałszywe informacje zakorzenione w świadomości mas. Dodatkowym wyzwaniem zapewne był fakt, że sama artystka nie ułatwiała porządkowania wiadomości na swój temat. W końcu pałała się kłamstwem i przeinaczaniem faktów. To wyzwanie zostało...
więcej Pokaż mimo toDoceniam ogromną pracę jaką włożyła autorka w napisanie tej książki, dla wielkiego dana bądź znawcy sztuki będzie to pozycja perfekcyjna. Dla mniej one znanego odbiorcy ilość faktów, osób, miejsc etc. będzie zbyt przytłaczająca.
Doceniam ogromną pracę jaką włożyła autorka w napisanie tej książki, dla wielkiego dana bądź znawcy sztuki będzie to pozycja perfekcyjna. Dla mniej one znanego odbiorcy ilość faktów, osób, miejsc etc. będzie zbyt przytłaczająca.
Pokaż mimo toPo mniej więcej 100 latach Tamara Łempicka ponownie zachwyca swoimi obrazami. Jakże by była zadowolona! Na fali ponownego zainteresowania sztuką Łempickiej Laura Claridge napisała szczegółową - na ile się dało - biografię artystki. Wielki szacunek dla autorki za przebicie się przez niezliczone historie i fantazje TdŁ na jej temat.
Wybujałe ego artystki, częste przeprowadzki, wojna nie ułatwiły Claridge weryfikacji. Odsianie mitów i fikcji od prawdy było trudne, a nie wiem czy w ogóle się udało. Łempicka wykreowała się od A do Z. To co pod sreberkiem okazało się niepiękne.
Ale tworzyła zacnie i tak ją lepiej zapamiętajmy :)
Po mniej więcej 100 latach Tamara Łempicka ponownie zachwyca swoimi obrazami. Jakże by była zadowolona! Na fali ponownego zainteresowania sztuką Łempickiej Laura Claridge napisała szczegółową - na ile się dało - biografię artystki. Wielki szacunek dla autorki za przebicie się przez niezliczone historie i fantazje TdŁ na jej temat.
więcej Pokaż mimo toWybujałe ego artystki, częste...
Dużo dużo skupienia wymagało ode mnie przeczytania tej pozycji. Warto było! Przeczytałam bym raz jeszcze.
Dużo dużo skupienia wymagało ode mnie przeczytania tej pozycji. Warto było! Przeczytałam bym raz jeszcze.
Pokaż mimo toGdzie się pojawi wzbudza emocje i zachwyt, takie zdanie nasuwa mi się jako pierwsze, Czyni to poprzez swoją osobę lub poprzez swoje obrazy. Sztuka stworzona przez Łempicką, to świat pięknych barw, kształtów, a przede wszystkim sztuka emocji, uchwyconych łez, radości, smutku, powagi widocznych na twarzach swoich postaci. Zdecydowanie kochała piękno, a co najważniejsze umiała je zobaczyć i wyrazić.
W biografii Claridge możemy odnaleźć wątki o jej pochodzeniu, o jej rodzinie, miejscach w których mieszkała. Połowę swojego życia mieszkała i tworzyła w Paryżu, wśród elity nurtu Art Deco. Przez cały czas towarzyszyła jej myśl, że "Jestem kobietą nowoczesną", stąd lubiła szokować w sposób, najbardziej wybiegający swoje czasy. Przed wybuchem II Wojny Światowej wyjechała z Paryża, by podbić Amerykę, czy Ameryka była dla niej łaskawa?, co musiałą zrobić, by wtopić się w amerykańskie salony artystów. Myślę, że Ameryka była dla niej łaskawa, chociaż w zupełnie innym stylu, niż to miało miejsce w Europie.Z czasem zaczęto więcej uwagi poświęcać jej ekscesom, niż jej twórczości.
Jednak jej dzieła na pewno podbiły świat i to w wielkim stylu, jej obrazy wiszą w domu Madonny, Barbry Streisand, czu Jacka Nicholsona.
Tamara zawarła pakt z przyjemnością na całe życie, jednak nie chciała się odgradzać od świata sztuki. Zabiegała o znajomości z innymi artystami, chętnie realizowała zamówienia na obrazy i wystawiała je w galerii. Była tytanem pracy.
MB
Gdzie się pojawi wzbudza emocje i zachwyt, takie zdanie nasuwa mi się jako pierwsze, Czyni to poprzez swoją osobę lub poprzez swoje obrazy. Sztuka stworzona przez Łempicką, to świat pięknych barw, kształtów, a przede wszystkim sztuka emocji, uchwyconych łez, radości, smutku, powagi widocznych na twarzach swoich postaci. Zdecydowanie kochała piękno, a co najważniejsze umiała...
więcej Pokaż mimo toBiografia jest doprawdy spektakularna, chylę czoła przed autorką, która z pieczołowitą dokładnością zagłębiła się w historie świadków życia malarki, publikacje prasowe oraz wszelkie dokumenty. Książka to wnikliwe studium postaci twardo oparte na faktach i autentycznej dokumentacji. Moim zdaniem autorka niepotrzebnie poddaje analizie niektóre dzieła lub sytuacje, narzucając czytelnikowy swoją interpretację, nierzadko dosyć pretensjonalną lub naiwną (mam na myśli na przykład domniemanie emocji lub nastawienia postaci z obrazów),na szczęście nie zdarza się to w książce często. Irytujące dla mnie było również dziwne odmienianie nazwisk przez polskiego tłumacza, trudno się to momentami czytało.
Biografia jest doprawdy spektakularna, chylę czoła przed autorką, która z pieczołowitą dokładnością zagłębiła się w historie świadków życia malarki, publikacje prasowe oraz wszelkie dokumenty. Książka to wnikliwe studium postaci twardo oparte na faktach i autentycznej dokumentacji. Moim zdaniem autorka niepotrzebnie poddaje analizie niektóre dzieła lub sytuacje, narzucając...
więcej Pokaż mimo toŻycie artystki jest fascynujące, jednak książka nie zachwyciła mnie w żaden sposób.
Życie artystki jest fascynujące, jednak książka nie zachwyciła mnie w żaden sposób.
Pokaż mimo to