Porwany w Iraku

Okładka książki Porwany w Iraku Edward S. Aris, Saad Sirop Hanna
Okładka książki Porwany w Iraku
Edward S. ArisSaad Sirop Hanna Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła biografia, autobiografia, pamiętnik
Abducted in Iraq. Priest in Bagdhad.
Edycja Świętego Pawła
2019-01-01
2019-01-01
Katarzyna Przybylska
religia ksiądz Irak Bagdad porwanie wojna

Książka została napisana przez katolickiego księdza obrządku chaldejskiego który opisał swoje wspomnienia z okresu porwanie go przez terrorystów w Bagdadzie. Z jednej strony zawiera opis nieludzkiego traktowania człowieka przez porywacz, z drugiej strony niezachwianą wiarę nawet za cenę grożącej śmierci. Warto przeczytać, także aby poznać bliżej sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie upadek dyktatury Saddama Husajna nie przyniósł upragnionej wolności i spokoju, tylko jeszcze większe prześladowania, a liczba chrześcijan zamieszkujących te tereny od starożytności dramatycznie spadła.

Jest to inspirujące świadectwo potęgi chrześcijańskiej nadziei miłości w
obliczu niewypowiedzianego zła. ( z okładki Wydawnictwa Edycji św.Pawła)

Autorem bezpośredniej, intymnej i przejmującej narracji jest Ojciec Saad Sirop Hanna urodzony w 1972 roku w Bagdadzie, w Iraku. Pochodzi z dobrej rodziny, został dobrze wychowany.
W roku 2001 przyjął święcenia kapłańskie. Aktualnie pełni kilka ważnych funkcji z ramienia kościoła chaldejskiego w Bagdadzie i w Europie.
Po studiach w Rzymie powrócił do swojego rodzimego kraju zrujnowanego na skutek wojny. Po powrocie, w 2006 roku został brutalnie uprowadzony przez islamskich ekstremistów. Przez przeszło 20 dni był więziony i torturowany. Jako "ważna osoba" nieustępliwie nakłaniany do przejścia na islam. Zachował godną postawę chrześcijanina, który nie ulega pokusie i nie wyrzeka się swojej wiary za cenę odzyskania wolności.

Autentyczna historia publikacji napisana językiem literackim definiowanym w słownikach jako język ludzi wykształconych. Autor i jednocześnie bohater książki jest duchownym, człowiekiem wykształconym: dr filozofii, ukończył inżynierię lotniczą, poliglota, publicysta naukowy. W sposób subtelny, dogłębny i szczery, pozbawiony uprzedzeń i nienawiści wobec prześladowców, ujawnia czytelnikom swój stan fizyczny, psychiczny i duchowy. To, co przeżywał, odczuwał i czego doświadczał w swoim wnętrzu. Unieruchomiony w ciągu wielu dni niewoli, modli się, snuje rozważania o istocie modlitwy, o empatii w ogromie zalewu zła na świecie, o dobroci, wierze, wolności, nadziei, przebaczeniu.
Wszystko jest tutaj ważne: przeplatające się wspomnienia, wątki myśli, przemyślane sentencje, emocje.
Niekiedy tłem dla rozwijającej się fabuły jest zarysowana przyroda. Plastyczna jak sam język publikacji. Nasunęła mi się refleksja:
Jaką moc musi mieć w sobie dobrze dobrane i przekazane słowo- ranga słowa- skoro nieoczekiwanie dla siebie samej, w pewnym momencie podczas lektury, łzy wzruszenia przesłoniły mi odczytywany tekst tej niezwykłej książki o charakterze autobiograficznym.

Jest to inspirujące świadectwo potęgi chrześcijańskiej nadziei miłości w
obliczu niewypowiedzianego zła. ( z okładki Wydawnictwa Edycji św.Pawła)

W roku 2001 przyjął święcenia kapłańskie....

Nigdy nie zastanawiałam się jak wygląda świat w czasie wojny. Podobnie nigdy też nie myślałam jak to jest być porwaną. Jakie ma się wtedy myśli, co się czuje, strach, przerażenie czy obojętność? Tego uczucia nie znał także bohater książki „Porwany w Iraku” do dnia, który miał na zawsze zmienić jego życie…

Saad Sirop Hanna urodził się w Bagdadzie w 1972 roku. W 2001 przyjął święcenia kapłańskie a od 2014r. sprawuje funkcję biskupa. Z pozoru zwykły człowiek i kapłan nie spodziewał się, że doświadczy tak strasznych wydarzeń jakie nastąpiły w 2006r.

„Porwany w Iraku” to książka o niezwykłym kapłanie, o jego tragedii, dramatycznych wydarzeniach i ogromnej wierze. Saad Sirop Hanna opisuje w niej nie tylko tytułowe porwanie, ale także odnosi się do lat wcześniejszych. Pisze o swoim powołaniu, o studiach, relacjach z ojcem, a także o życiu i historii cierpiącego narodu, owładniętego wojną oraz o prześladowaniach chrześcijan. Daje nam, czytelnikom, obraz tamtejszej sytuacji, wskazuje na fakty, o których nie mamy pojęcia żyjąc w kraju, w którym nie prześladuje się chrześcijan za wiarę.
Książka ta pomimo wielości wątków, do jakich odnosi się autor, zawiera przede wszystkim relację z porwania biskupa przez członków Al-Kaidy. Jest to niesamowite świadectwo kapłana, który pomimo tortur i przetrzymywania przez muzułmańskich ekstremistów nie wyrzekł się swojej wiary i trwał przy niej wiedząc, że może to doprowadzić do jego śmierci.

„Pan moim pasterzem, nie brak mi niczego… Kiedy leżałem na podłodze pomiędzy siedzeniami, tuż obok butów mężczyzn, którzy mnie porwali, kiedy czułem ciężar ich karabinów przyciśniętych do mojego uda i ramienia, słowa te przyszły do mnie zupełnie nieoczekiwanie”.

Słowa Psalmu towarzyszyły ojcu Hanna przez cały czas. To niesamowite, że w momencie tak ciężkiej próby, niecodziennej walki o życie właśnie te słowa dodały mu odwagi. Potęga wiary biskupa Hanna jest inspirująca. Jego postawa jest godna naśladowania. To, w jaki sposób podchodzi on do swoich oprawców daje nam do myślenia. Przede wszystkim nie potępia ich, stara się z nimi rozmawiać, a z jednym z nich udaje mu się nawiązać jakąś więź.
„Porwany w Iraku” to książka przede wszystkim dla osób, które kiedykolwiek interesowały się tym, jak wygląda porwanie, jak zachowuje się człowiek w momencie porwania, co czuje i co myśli. Autor prezentuje w swojej relacji niesamowicie ciekawy obraz osoby przebywającej w niecodziennej sytuacji. Relacjonuje wszystkie wydarzenia z łatwością, językiem niezwykle artystycznym, obrazowym a zarazem prostym dla czytelnika.
Saad Sirop Hanna od momentu porwania przewożony jest w bagażniku samochodu, ma skrępowane ręce i nogi oraz przesłonięte oczy opaską, a potem przetrzymywany jest w ciasnym i ciemnym pokoju. Relacjonuje wszystkie wydarzenia właśnie z takiej perspektywy, budując napięcie i rysując przy tym niezwykły obraz tajemnicy i grozy. Właśnie w takim stylu pisana jest ta książka. Czyta się ją z zapartym tchem i w ogromnym napięciu.
Książka ta jest też dla osób, które interesują się wojną w Iraku, przemocą i nienawiścią, które zniekształciły ten kraj. Wreszcie jest to lektura dla osób, które szukają wzorca do naśladowania, kogoś kto umocni ich w wierze i pokaże siłę własnej wiary. To właśnie mnie urzeka najbardziej w tej książce - postawa biskupa Hanna, który do końca trzymał się swojej wiary. Nawet przez moment nie zawahał się, odpowiadając na pytanie oprawców: „czy będziesz muzułmaninem?” słowami: „la ikraha fid din”, które oznaczały, że nikogo nie można zmusić czy zobowiązać do zostania muzułmaninem.
"Porwany w Iraku", książka wydana nakładem Edycji Świętego Pawła, to naprawdę warta uwagi lektura. Czyta się ją jak dobrą powieść, a fakt iż opisane są w niej autentyczne zdarzenia dodaje jej tylko wartości.
Szczerze polecam!

Saad Sirop Hanna urodził się w Bagdadzie w 1972 roku. W 2001 przyjął...

Poruszająca opowieść irackiego księdza, porwanego przez muzułmaninów i torturowanego, aby porzucił chrześcijańską wiarę.
Niesamowity człowiek i przerażająca historia. Ocena nie dotyczy samej historii, a tylko wrażeń po przeczytaniu książki.
Polecam!

Polecam!