Królestwo popiołów. Część 1

Okładka książki Królestwo popiołów. Część 1 Sarah J. Maas
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Królestwo popiołów. Część 1
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Szklany Tron (tom 6.1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Inne

Oficjalne recenzje i

W przededniu ostatecznej bitwy

376 11 27

Książka cały czas trzyma w napięciu, przeżywałam ogromy smutku. Trochę męcząca była akcja, która rozgrywała się w tylu miejscach na raz. Liczyłam również na jakieś większe przemyślenia Chaola związane z tym, co Aelin przeżyła u Maeve

Na półkach: , , , ,

O wy moi wielcy bogowie... CO TU SIĘ DZIAŁO?!
Nie no, chwytam za drugą część zanim zdążą skończyć ostatnia stronę tej... WOW, wow i jeszcze raz "wow" :O
Kocham tą serię, kocham styl Maas i nie wiem, jak ja mogłam funkcjonować bez tej serii.
Książki w tej serii Maas mają to do siebie, że na początku jest spokojnie, czasami ociupinkę wieje nudną - w tym tomie po przeczytaniu "Imperium burz" byłam w ogóle tak zniecierpliwiona tym spokojem na początku, że już chciałam rzucać książką... a później BUM! Akcja obiera taki kierunek, że czytasz cały czas z wielkimi oczami i ściskasz tak mocno książkę, że żadna siła ci jej nie wyrwie. Przynajmniej ja tak miałam :D
Ta cześć również pokazała jaką naprawdę silną i niezniszczalną osobą jest Aelin Galathynius - zakochałam się w tej postaci na po raz drugi :D Cała reszta bohaterów... Ach, jak ich kocham, bez wyjątków <3 Więcej o nich powiem, jak przeczytam drugą część "Królestwa popiołów", żeby zebrać to wszystko i wszystkich do kupy... Ale czy się da? :| Maas potrafi sprawić, żeby człowiek prysł racjonalnie myśleć i poniósł się emocjom :)

O wy moi wielcy bogowie... CO TU SIĘ DZIAŁO?!

Polecam, jak i poprzednie części.

Polecam, jak i poprzednie części.

Uwielbiam tę serię, a ten tom nie raz przyprawił mnie o szybsze bicie serca.

Uwielbiam tę serię, a ten tom nie raz przyprawił mnie o szybsze bicie serca.

Jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Wszystkie wydarzenia tak pięknie się ze sobą łączą, tak ze sobą współgrają, że aż budzi to mój zachwyt. Nawet najmniej znaczące wydarzenie w pierwszych częściach (jak mogłoby się wtedy wydawać), ma swój skutek w przyszłości. Dla mnie bardzo dużym plusem było pojawienie się wszystkich bohaterów w jednej części i praktycznie możemy przeczytać co najmniej jeden fragment o każdym z nich. Nie da się tego ukryć- postacie napisane są cudownie, każda z nich jest wyjątkowa i nie da się ich nie lubić. Książka praktycznie przez cały czas trzymała mnie w napięciu. Były też takie momenty, kiedy nie mogłam zasnąć, przed dowiedzeniem się, co stało się z moimi ulubionymi bohaterami. Zwroty akcji są mistrzowskie (niektóre z nich przewidziałam, co w żadnym wypadku nie jest minusem). Rzadko kiedy zdarza się, by wszystko w powieściach działo się po mojej myśli, ale jednocześnie w taki sposób, bym była zaszokowana wydarzeniami, zupełnie jakbym ich się nie spodziewała. Wybitna książka. Martwi mnie to, że została mi już tylko ostatnia część do przeczytania... Chciałabym, aby przygoda ze ,,Szklanym tronem" trwała wiecznie.

Finał kultowej serii, nie zawiódł a wręcz przewyższył oczekiwiania. Nie byłam gotowa na połowę zdarzeń z książki, chociaż cieszę się że Aelin uwolniła się sama, wpadając na swój dwór, co podkreśla fakt że od początku do końca jest silną kobietą której nic nie złamie. Maeve ani na chwilę nie zeszła mi z listy najbardziej znienawidzonych postaci, a myślałam że Amaranthy nic nie przebije :D
Przez prawie całą książkę trzyma w napięciu, zwłaszcza że ze względu na izolację covidową, mogłam czytać do oporu.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ogólnie była bardzo w porządku i jako kolejna cześć serii zdecydowanie spisała się w tej roli, ale mam kilka takich spostrzeżeń, których nie mogłam się pozbyć podczas czytania.
Już na początku zauważyłam mało samej Aelin co trochę ostudziło mój zapał do czytania, ponieważ akcji wiązanej bezpośrednio z nią było dużo więcej w poprzednich częściach. Trochę szkoda, ale dało się ogarnąć.
Drugi problem polegał na tym, że nigdzie nie dowiedziałam się, że przeczytanie części 5.5 (Wieży świtu) jest konieczne do zrozumienia połowy wydarzeń w tej części! Myślałam, że to taki dodatek, który mówi o różnych pobocznych kwestiach, a okazuje się, że nagle nie mam pojęcia kto, jak, gdzie i po co.
Bez sensu, ale zrobić

Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Nie mogłam się oderwać! Zakończenie powala na łopatki! Od razu biorę się za drugą część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Losy bohaterów mi się nie znudzą przesiąkłam ich życiem. akcja się szybko toczy, nie można się znudzić. świetny humor.

Pierwsza część "Królestwa Popiołów" szła mi ciężko w czytaniu. Pomimo wartkiej akcji, co chwilę miałam dłuższcze przerwy w czytaniu i brak chęci do ponownego sięgnięcia po książkę. Być może spowodowane to było stanem, w jakim znajdowała się główna bohaterka, ponieważ po jej oswobodzeniu chęci do dalszego czytania wróciły.. Widocznie nie prędko mi było do kolejnych stron z torturami, jakie uskuteczniał na Aelin Cairn..
Autorka nie przestaje nas zaskakiwać kolejnymi zwrotami akcji. Każdy fan przygód królowej Terrasenu na pewno się nie zawiedzie.