Jod – nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych

Okładka książki Jod – nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych Kyra Kauffmann, Sascha Kauffmann
Kyra KauffmannSascha Kauffmann Wydawnictwo: Vital zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Vital
2018-06-25
2018-06-25
zdrowie choroby minerały medycyna naturalna choroby autoimmunologiczne

Wszyscy od jakiegoś czasu kojarzymy jod z solą, bo niemal wszystkie jej rodzaje są jodowane. Mimo to, wielu ludziom ciągle brakuje tego pierwiastka, za to inni mają go w nadmiarze. Co jest tego przyczyną? Pamiętam, gdy byłam po raz pierwszy u endokrynologa i powiedział mi, że mam tarczyce, jakbym mieszkała w Bieszczadach a nie na Mazurach...
Do tej pory tak naprawdę nie wiem, czy słusznie zalecono mi wtedy kurację jodem. Nie chciałabym się mądrzyć, lecz po wielu latach leczenia choroby Hashimoto, wiem, że powinnam kontrolować co jakiś czas jego stężenie w swoim organizmie. Lecz jod pozytywnie wpływa nie tylko na dolegliwości związane z tarczycą, ale także na pracę serca, mózgu, pomocny jest również przy cukrzycy i autyzmie. Ponadto pomaga przy leczeniu odleżyn, ran a także przy leczeniu stanów zapalnych.
Ostatnie badania wskazują nawet, że niedobór jodu ma związek z... występowaniem nowotworu piersi.

Jod w organizmie pełni jeszcze kilka innych funkcji. A jakie mogą być objawy niedoboru jodu?
Bardzo często przyczyną jego braku jest... przybieranie na wadze, wpływa również na zmęczenie, zniechęcenie oraz o odczuciu chłodu.

A co wypłukuje jod z organizmu?
Przede wszystkim nadmiar alkoholu oraz pokarmy zawierające sód i chlor, ale także nadmiar fluoru (w pastach do zębów) .

A kto nie powinien zatem brać jodu?
Osoby, które są nadwrażliwe na jod, z podejrzeniem raka tarczycy oraz z nadczynnością tarczycy.

Czy można samemu brać jod?
Na własną rękę raczej nie powinno się suplementować żadnego pierwiastka, zatem jodu również. Nadmiar jodu przecież również może nam zaszkodzić. Potrzebny jest we wszystkim umiar, a gdy samemu chciałoby się brać jod, to trzeba odpowiednio dobrać dawkę. Tym bardziej, że pierwiastki konkurują między sobą we wchłanianiu ich przez różne organy.

Niektórzy sądzą, że jodyna i płyn Lugola to dwie różne nazwy dla tego samego preparatu. Nie jest to jednak prawda. Jodyna jest spirytusowym roztworem jodu, natomiast płyn Lugola – wodnym. Płyn Lugola ze względu na skład ma inne działanie, a stężenie substancji aktywnej również jest odmienne od jodyny.

W tej książce autorzy wyjaśniają jak sprawdzić i zmierzyć poziom jodu w organizmie, jak go suplementować a może lepiej zastosować zamiast leków odpowiednią dietę. Dowiemy się również o jakie inne organy (oprócz tarczycy) powinniśmy zadbać i poświęcić im większą uwagę, bo nasz organizm jest całością i gdy każdy organ jest zdrowy to i cały człowiek też.

Do tej pory tak naprawdę nie...

"Niedobór jodu powstaje, gdy organizmowi dostarcza się niewystarczającą jego ilość lub gdy jod jest wypierany przez inne fluorowce np. fluorek w paście do zębów, chlor stosowany do dezynfekcji."

Jod jest obecny we wszystkich komórkach ciała, a gdy go brakuje nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować.
Im wieksza dysproporcja tego kluczowego dla życia mikroskładnika tym szybciej zapadamy na choroby cywilizacyjne.
Dlaczego, więc tak mało mówi się o jego suplementacji?
Tego nie wiem.
Jednak wiem, że jod uczestniczy w wytwarzaniu hormonu tarczycy i reguluje procesy przemiany materii. Ma również działanie antyoksydacyjne i wspiera wydalanie bromu, fluoru, chloru a także pewnych metali ciężkich.
Ważne!
Decydując się na przyjmowanie jodu warto zbadać jego poziom w organizmie, a jego suplementacje zacząć od małych dawek. Nalezy rowniez pamiętać o suplementowaniu kwasów tłuszczowych (ALA, DHA, EPA),selenu, żelaza, cynku, Wit.C, Wit.A, Wit.D.
Jeśli nie chcecie przyjmować jodu doustnie, możecie z powodzeniem wdychać go dzięki dyfuzorom, np. 5 kropli płynu Lugola na 300ml wody.
Szczególną uwagę podczas terapii należy poświęcić nerkom, za pomocą których wydalany jest nadmiar jodu.
I ostatnia kwestia!
Samo dostarczanie tyroksyny (Eutyrox) przy istniejącym niedoborze jodu raczej negatywnie wpływa na zaopatrzenie organizmu w tą substancję.

Im wieksza dysproporcja tego kluczowego dla życia mikroskładnika tym...

• Zdrowie
  • Do kupienia
  • Ebook_Epub
  • Kuchnia/Ogród/Zdrowie/Uroda

Dodaj cytat z książki Jod – nowo odkryte zastosowanie w terapiach chorób cywilizacyjnych