Remedium

Okładka książki Remedium Tomasz Kozłowski
Okładka książki Remedium
Tomasz Kozłowski Wydawnictwo: Psychoskok Cykl: Jacek i Joanna (tom 1) fantasy, science fiction
Jacek i Joanna (tom 1)
Psychoskok
2018-09-14
2018-09-14
9788381192453
tajemnica miłość Młoda Polska malarz novella polska--21 w. magia obrazy Żyd Wieczny Tułacz

Opowiadanie posiada wszystko to co, co niesie nam życie… nie brak w nim miłości i to w różnych odsłonach, pomiędzy ojcem a córką, mężczyzną a kobietą, bratem i siostrą. Wiele postaci powstało na bazie życia i twórczości artystów żyjących w XIX wieku w Krakowie. Dzięki książce Miłośnicy sztuki mają okazję przenieść się do młodopolskiego Krakowa. Opowiadanie można zaliczyć do gatunku literatury podróżniczo-kolejkowej A oznacza to, że jest to książka, którą można zabrać ze sobą w podróż, do czytania w kolejce :)doskonale nadaje się na bezsenne, długie jesienno-zimowe noce.

Po całą recenzję zapraszam na bloga: czytamjakchce.blogspot.com

Książka napisana bardzo przyjemnie. Dzięki niej możemy poznać realia panujące w czasach Młodej Polski. Poznajemy środowisko artystów i przekonania tam panujące. Poznajemy myśli Franciszka, jego obrazy jak i życie które wiedzie. Na plus zasługuje również odwołanie do teraźniejszości ukazujące dalsze losy namalowanego obrazu: całościowa historia obrazu od powstania farb, poprzez szukanie odpowiedniej modelki po pokazanie obrazu na wystawie sztuki. Mimo niewielkich rozmiarów książkę uważam za bardzo udaną i śmiało mogę wam ją polecić.

Po całą recenzję zapraszam na bloga: czytamjakchce.blogspot.com

Minipowieść – zwięzła, ale treściwa – jest doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą dobrze wykorzystać półtorej godziny życia. Dzięki takiemu formatowi czytelnik z przyjemnością może przeczytać ją w pociągu, w drodze do pracy i w innych okolicznościach.

Podchodząc do niespełna 90-cio stronnicowej książki Tomasza Kozłowskiego, spodziewałam się urywanej, niepełnej historii, a zostałam zaskoczona bardzo ciekawym, malowniczym opowiadaniem.

Książka przenosi nas w trzy różne linie czasowe, w których to występują magiczne farby, mające szczególne zdolności odzyskiwania drogich nam rzeczy. W głównym wątku fabuły, występuje młody malarz, któremu śni się utykająca dziewczyna. Postanawia namalować ją z pomocą starych farb, przypadkiem nabytych na bazarze. Ale czy życie to tylko przypadki, a sny są zupełnie bez znaczenia?

Niezmiernie wciągnęła mnie ta historia, która porusza tak wiele strun i wbrew pozorom magiczne obrazy i stuletnie płótna, w moim przekonaniu nie grają głównych skrzypiec w tej opowieści. Miłość w różnych warstwach społecznych, często nieprzemyślane decyzje, które podejmujemy pod wpływem chwili i ich konsekwencje, mają największe znaczenie.

„Było to sześć kolorów: biel ołowiana, czerwień kadmowa, zieleń Veronesa, błękit paryski, sjena i czerń kostna. Znajdowały się w dziwnych słojach, jak małe amfory zatkane wielkimi korkami. Wyglądało na to, że przy próbie otwarcia wszystko się rozpadnie: słój pęknie, korek skruszeje.”

W książce występują drobne niedopowiedzenia, które moim zdaniem idealnie pasują, tak abyśmy własną wyobraźnią wypełnili luki i mięli możliwość tkania dalszej części historii w pozytywnych barwach. Wyraziste postacie dodają uroku, podobnie jak cała otoczka XIX- wiecznego Krakowa. Serdecznie polecam i myślę, że warto poświęcić na tą powieść, jedno przyjemne popołudnie.

• Autorzy Polscy
  • Egzemplarz recenzencki