Cieśla stolarz dekarz. Poradnik dla rzemieślników wiejskich. Reprint 1950.

Okładka książki Cieśla stolarz dekarz. Poradnik dla rzemieślników wiejskich. Reprint 1950. Franciszek Piaścik
Franciszek Piaścik Wydawnictwo: Centrum Budownictwa Drewnianego popularnonaukowa
popularnonaukowa
Centrum Budownictwa Drewnianego
2011-01-01
2011-01-01
Ciesielstwo dekarstwo stolarka konserwatorstwo architektura drewniana architektura szkieletowa

Jest to kolejna publikacja z dziedziny ciesielstwa, na którą warto rzucić okiem. Oczywiście dla zainteresowanych tym tematem.

Jak już jej tytuł zdaje się sugerować składa się ona z trzech zasadniczych części. Opisno w niej roboty typowo ciesielskie, stolarskie oraz dekarskie.
Na wstępie scharakteryzowano materiały. Dość wnikliwie poddano analizie drewno, przedstawiając jego właściwości oraz gatunki używane w stolarce i ciesiółce. Przedstawiono problemy związane z jego suszeniem, konserwacją i zabezpieczeniem przed ogniem. Omówione także zostały rodzaje budulca, po trosze forniry, sklejki, jak i płyty z materiałów zastępczych. Zwrócono też uwagę na materiały typowo dekarskie, farby, pokosty, politury i kleje do drewna. Mowa jest w nim również o gwoździch, śrubach i klamrach, służących do łączenia poszczególnymch elementów w konstrukcjach drewnianych.

W rozdziale kolejnym scharakteryzowano prace ciesielskie związane z powstawaniem ścian drewnianych, stropów, różnego rodzaju podłóg i posadzek, więźb dachowych, rusztowań, deskowań i stemplowań.
Przy pracach stolarskich skupiono się przede wszystkim na omówieniu podstawowych złącz, budowie okien, drzwi, bram, schodów, a ponadto na elementach ich okuć i rodzajach szklenia. Najwiecej zdeaktuizowanych mimo wszystko informacji zawiera cześć poświęcona pracom dekarskim. Oprócz zawartych w nim wzmianek na temat pokryć palnych takich jak słoma, trzecina, deski czy gont, znajdziemy tu także pokrycia ogniochronne z dachówek. Bardziej dla wiadomości natomiast, niż dla praktyki przydać się może podpunkt dotyczący pokryć z eternitu czy papy. Dość istotną jednak rolę w dekarstwie odgrywają natomiast nadal obróbki blacharskie, więc warto nieco o nich poczytać na zakończenie.

Całość zamyka rozdział zawierający przydatne tablice obliczeń i wzorów z polami figur, objetościami brył, różnymi miarami, ciężarami objętościowymi, obciążeniami użytkowymi stropów, więźb dachowych, pokryć itp.

Publikacja ta choć stosunkowo "niemłoda" została fachowo opracowana i zawiera mnóstwo istotnych informacji we wszystkich kwestiach robót jej dotyczących. Z całą pewnością warto poświęcić jej chwilkę. Oczywiście polecam głównie pasjonatom, fascynatom drewna i architektury drewnianej rzecz jasna.