Słowikowa o więzieniach dla kobiet

Okładka książki Słowikowa o więzieniach dla kobiet
Artur Górski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Prószyński i S-ka
2018-05-08
2018-05-08
literatura polska literatura faktu historia kobiety więzienia

Okładka książki Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz Monika Banasiak, Artur Górski, Andrzej Gryżewski, Jarosław Sokołowski
Ocena 5,1
Słowikowa i Ma... Monika Banasiak, Ar...
Okładka książki Masa. Jak stałem się bestią. Od pakera do gangstera Błażej Chyła, Jarosław Sokołowski, Janusz Szostak
Ocena 5,6
Masa. Jak stał... Błażej Chyła, Jaros...

Przeczytałam tą książkę w ubiegłym roku. Tak mi się nie podobała, że zapomniałam napisać jakiejkolwiek recenzji na jej temat. Monika Banasiak, lub jak kto woli - Słowikowa, lawiruje między a) jestem zwyczajną kobietą, taką jak wszystkie, oraz b) powinieneś się mnie bać, bo mam duże wpływy i mogę zrujnować ci życie. Bardzo, ale to bardzo mi się nie podobała, była nudna i czasami wręcz absurdalna.

Moniak Banasiak czyli ,,Słowikowa". Żona największego z bossów mafi, opowiada o tym co się dzieje w więzieniach dla kobiet.
Czy być legendą pomaga w wizeinnej codzienności czy wręcz przeciwnie?
Nie sposób pozbyć się wrażeniami, że tytułów Słowikowa w rozmowie z autorem próbuje się wybielić, oczyścić z win. Z jednej strony rozmówczyni przybliża realia życia za kratkami, natomiast za chwilę przyznaję, że ona sama miała jakieś względy i inne prawa niż pozostałe osadzone.
Przedstawienie własnej osoby jako pełnej wiary i miłości do Boga, tudzież przestrzegającej delakogu, z wyrafinowanym podniebieniem (no bo jednak tego kawioru brakuje) i wstrętem do brudu... aż dziw bierze jak taka osoba zdobyła siłę, żeby przetrwać w więzieniu.
No, ale już bez ironi. Trafiają się ciekawe fragmenty. Samobójstwa, zalamania nerwowe, relacje między skazanymi.
Na pewno się można rozmówczyni odmówić inteligencji i przebiegłości. Ta książka to też trochę próba wybicia się jako celebrytka półświatka. Próba pokazania ,,hej, ja to trafiłam na kratki za niewinność, ale w gangsterkim półświatka to jednak szacunek na dzielni mam".💁‍♀️

Czy być legendą pomaga w wizeinnej codzienności czy wręcz przeciwnie?

Książka „Słowikowa o więzieniach dla kobiet” Artura Górskiego zabiera czytelnika w świat osadzonych kobiet, życia za kratkami z relacji Moniki Banasiak, słynnej żony Słowika.
Historia trudnej relacji, życia, konfliktów, samobójstw i wiele innych. Oczywiście próba wybielenia się. Wiadomo, że niewinna osoba tam nie trafiła. Życie luksusowe skończyło się i należy przyzwyczaić się do szarej rzeczywistości na dnie piekła.
Od dawna odkładałam tę książkę na później, nic wielkiego nie straciłam.

W tej książce przybliża ona realia codzienności więziennej, z perspektywy kobiety. Choć, w moim odczuciu, nie była to codzienność rzeczywista, bo kilka razy Banasiak zaznaczyła, że była na jakiś dziwnych prawach. Niekiedy wyżej, niż inne więźniarki, tylko dlatego, że była Słowikową. Książkę polecam, gdyż podczas czytania miałam ciarki na plecach.

Nic odkrywczego.
Próba wybielenia własnej osoby, chęć ukazania siebie jako pobożnej katoliczki, wielkiej pani, brzydzącej się brudu, syfu, podłego jedzenia, niesprzątania i niechlujstwa w miejscu, jakim jest (sic!) więzienie.

Słowikowa nie chce mówić o swoim "sławnym" mężu, tylko o tym, jak było jej tam "źle", bo nie mogła jeść kawioru, czy eleganckiego szampana, jak to czyniła, gdy była żoną mafioza i posiadała super bryki, własną restaurację w centrum Warszawy, oraz gdy mężczyźni jedli jej z przysłowiowej ręki, adorując ją i nosząc na rękach, podczas luksusowych wojaży zagranicznych, czy fundując drogie zakupy...

Dziwne, bo niby było jej tam tak źle i odsiedziała swoje za "niewinność" ( to wiadomo :), a jednak wiele więźniarek się jej bało, a strażniczki non stop dopytywały, czy wszystko aby u niej okej.... Śmieszne, ale przypomina mi się "spuchnięta Anka" z filmów Vegi: "KOBIETY MAFII", która po wyjściu z kicia, robi sobie "ryj" (cytuję), oraz pisze książkę i zakłada własny biznes. Przypadek? Nie sądzę. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - się okazuje! 😜😅 No, może poza jednym: Słowikowa to cwana i inteligentna bestia...

Nic odkrywczego.

Kiepski spektakl megalomanii. Poza tym powtórka z rozrywki.

Kiepski spektakl megalomanii. Poza tym powtórka z rozrywki.

Ciekawa ksiazka, wydaje mi sie ze opowiesci o kobiecych wiezieniach i zyciu w nich jest niewiele. Ksiazka odslania zaslone i ukazuje jak osadzone radza sobie z zyciem za kratami. Wydaje mi sie ze Slowikowa troche ubarwia swoje zycie w Kamczatce ale co tam ksiazke czytalem z zainteresowaniem

Przeczytałam tę książkę z ciekawości jak wygląda życie w tak specyficznym miejscu jak więzienie. Co czuje osadzony, jaki ma stosunek do kary, rzeczywistości więziennej, w jaki sposób radzi sobie z izolacją. Postać głównej bohaterki była dla mnie sprawa drugo a nawet trzeciorzedna.

18/2020

18/2020

Jest to książka napisana w formie wywiadu, lecz niektóre rozdziały są swobodną wypowiedzią głównej bohaterki. Kobieta opowiada o pobycie w areszcie śledczym dla kobiet, gdzie spędza ponad 2 lata. Słowikowa była podejrzana o kierowanie grupą przestępczą o charakterze militarnym. Za kraty trafiła na legendzie żony słynnego pruszkowskiego bossa, co nie ułatwiło jej życia. Kobieta bardzo szczegółowo opowiada o swoim pobycie w areszcie. Pobyt tam był dla niej ciężkim doświadczeniem, ponieważ na wolności pozostawiła rodzinę i małego synka, który potrzebował jej opieki i matczynej miłości.
Książka jest warta przeczytania, bo możemy z pierwszej ręki możemy się dowiedzieć jak tak naprawdę wygląda życie za kratami. Jest to bardzo szczera opowieść Słowikowej o emocjach i myślach jakie towarzyszą wielu osadzonym. To także książka o relacjach ze współosadzonymi i wychowawcami.

Dodaj cytat z książki Słowikowa o więzieniach dla kobiet