Ostatni z naszych

2018-06-13
2016-08-16
Elżbieta Janota
Elżbieta Janota

Niezwykła i zaskakująca. Bardzo ciekawy wątek historyczny, czytałam wiele książek z historią w tle ale ten wyjątkowo mnie zaintrygował. Jedyny minus to podboje miłosne głównego bohatera, jak to czytałam to miałam ochotę odłożyć książkę.

Nie zachwyciłam się. Główny bohater strasznie irytujący. Wątek historyczny ciekawy- mógł być bardziej rozwinięty.

Tytułowy bohater książki jest dość irytującym młodym mężczyzną. Niektóre z jego tekstów uderzają swoim seksizmem. Wiele zachowań drażni. Jednego jednak nie można mu odmówić: historia jego rodziny jest naprawdę fascynująca.

Werner jako mały chłopiec został adoptowany przez małżeństwo Goodmanów. Któregoś dnia adopcyjna mama zauważyła na ubrankach chłopca napis: „To dziecko nazywa się Werner Zilch. Nie zmieniajcie mu nazwiska, to ostatni z naszych". Kto wyhaftował wiadomość? Kim byli biologiczni rodzice Wernera? I co się z nimi stało?

Rodzinna historia Zilchów, która na kartach książki zaczyna się w Saksonii w 1945 roku, jest w powieści przepleciona z dziejami dorosłego Wernera. Mężczyznę poznajemy na Manhattanie w 1969 roku i towarzyszymy mu przez dziewięć lat jego życia. Przez niemal dekadę Werner buduje swoją firmę, kocha, zdradza i bogaci się. Przez większość tego czasu brakuje mu informacji o miejscu swojego urodzenia, profesji rodziców, przyczynie, dla której został ich pozbawiony. Przez wiele lat próbował dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości. Bezskutecznie. W końcu, w najmniej oczekiwanym momencie, informacje nadchodzą, ale od osoby, o której nigdy by nie przypuszczał, że może być jakoś powiązana z dziejami jego rodziny.

Przyznaję, że cała historia została przez autorkę bardzo sprawnie wymyślona. W miarę, jak odsłania nam kolejne tajemnice rodziny głównego bohatera, napięcie właściwie wyłącznie rośnie. Pod koniec już nie sposób odłożyć jej na bok. Po przeczytaniu całości odnoszę jednak niestety wrażenie, że poza wzbudzeniem w nas ciekawości, niewiele nam oferuje. Historia jest ciekawa, ale nie porusza i raczej niczego nie uczy.

Czytaj całość: https://projektksiazki.blogspot.com/2018/10/powiesc-ostatni-z-naszych.html

Przyznam bez ogródek, że nie spodziewałam się aż tak dobrej książki. Opis jest intrygujący, ale myślałam, że będzie to historia jakich wiele. Myliłam się! 'Ostatni z naszych' to II wojna światowa, romans, zemsta, sekrety rodzinne i silna potrzeba odkrycia swoich korzeni... Niby nic odkrywczego, jednak sposób w jaki autorka połączyła wszystkie wątki i opowiedziała tę historię jest bardzo dobry. Uwielbiam żywych bohaterów i z takimi miałam tu do czynienia. Mimo wielu postaci pojawiających się w tej książce, nie miałam problemu z ich zapamiętaniem. Każdy bohater jest bardzo charakterystyczny, przez co mimo ich dużej ilości, czytałam książkę z łatwością i przyjemnością. Niestety często bohaterowie drugoplanowi są płytcy, przez co nie sposób ich zapamiętać, bo po prostu są nijacy. Dlatego za kreacje postaci Adélaïde de Clermont-Tonnerre należą się gromkie brawa!

Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych- okres II wojny światowej i dorosłe życie Warnera. W rozdziałach rozgrywających się w latach 40 ubiegłego wieku, powoli poznajemy korzenie, głównego bohatera, których on nie zna. Werner został adoptowany i mimo że jest wdzięczny rodzicom, którzy się nim zajęli, to chciał odkryć losy swoich przodków. Po pewnym czasie, nieudolnych poszukiwań, postanowił nie zawracać sobie tym głowy.

W rozdziałach, rozgrywających się w latach 70 ubiegłego wieku, poznajemy dorosłe życie Wernera, jego miłosne rozterki i problemy. Nie będzie to dla Was odkryciem, ale w pewnym momencie przeszłość dopada głównego bohatera w najmniej oczekiwanym momencie. Zaskakujący i szokujący zbieg okoliczności postawił na drodze Wernera ludzi dzięki którym w końcu poznaje swoje korzenie i historię swoich przodków. Główny bohater w końcu poznaje wydarzenia z czasów II wojny światowej, które czytelnik tak naprawdę zna od pierwszych stron tej powieści. Zakończenie książki jest bardzo zaskakujące, mimo że powoli poznawałam korzenie głównego bohatera i jego dorosłe życie, nie udało mi się przewidzieć zakończenia tej historii.

Można przyczepić się do naprawdę szokującego zbiegu okoliczności, który raczej jest mało prawdopodobny... Ale czy na pewno? Na świecie dzieją się dziwniejsze rzeczy, więc w głębi wierzę, że taki historie naprawdę się przytrafiają. Z drugiej strony ja w książkach szukam odskoczni, czegoś innego i w tej pozycji to otrzymałam. Czasami nudziły mnie długie opisy, których jest zdecydowanie więcej niż dialogów, chociaż wiem, że dla niektórych osób to będzie niebywały plus, dla mnie niestety jest jedyną wadą tej książki. Przyznam bez ogródek, że najbardziej podobały mi się rozdziały z II wojną w tle. Ileż tam było napięcia, emocji i w dodatku obraz wojny idealnie, realnie opisany.

'Ostatni z naszych' to książka poruszająca, wciągająca, w której wydarzenia z czasów II wojny światowej odegrają ogromną rolę w dorosłym życiu głównego bohatera. W tej książce znajdziecie również romans, zdradę, chęć zemsty, sekrety rodzinne i silną potrzebę odkrycia swoich korzeni...

www.maobmaze.pl

Dobra, wciągająca powieść z niespodziewanym zwrotem akcji.
Książka ma w sobie wszystko, co sprawia, iż taką lekturę połyka się w mgnieniu oka.... miłość, pieniądze, wojenną zawieruchę, zemstę, wielką krzywdę, tajemnice rodzinne i bardzo zawiłe losy jednej rodziny.
Do tego dochodzi dwóch bliżniaków, braci, którzy nienawidzą się najbardziej na świecie, dwie kobiety połączone niezniszczalną przyjaźni i dwoje młodych ludzi porwanych niemożliwą miłością, której na przeszkodzie staną wydarzenia sprzed 25 lat.
Akcja toczy się dwutorowo, w Polsce w obozie Auschwitz, Dreźnie pod koniec II wojny światowej, gdy miasto to zostaje na skutek nalotów całkowicie zrównane z ziemią oraz kilka tygodni póżniej w Bawarii, a także na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w USA, głównie w Nowym Jorku, ale także w innych częściach USA.
Na obu płaszczyznach czasowych przewija się nazwisko Zilch. Dlaczego jest ono tak ważne? Co łączy wydarzenia z lat 40. i 70.?
Ostatni z naszych to książka, którą z początku, przez ok. 50-60 stron czyta się ot tak sobie, jak zwykłe, standardowe czytadło. W pewnym momencie dzieje się coś zaskakującego, jakby następowało jakieś przełączenie...książka zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdźki i historia porywa w swoje objęcia. Dalej już wszystko toczy się poza nami. Czytając kolejne rozdziały nie mamy żadnego wpływu na to co zrobimy bowiem lektura i porywająca fabuła nie pozwalają odłożyć książki na półkę.
Czyta się świetnie, a jeszcze dosyć długo po skończeniu lektury w głowie kłębią się różne pytania. Gorąco polecam.

Dobra, wciągająca powieść z niespodziewanym zwrotem akcji.

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA - książka ukaże się 13 czerwca 2018 roku nakładem Wydawnictwa Sonia Draga

"Ostatni z naszych" to idealna lektura dla tych, którzy lubią opowieści o rodzinnych tajemnicach, wielkiej historii i skomplikowanych losach bohaterów. Jest tu miłość i nienawiść, zdrada i zemsta, a także poszukiwanie prawdy o własnych korzeniach. Prawdy, która okaże się wielkim zaskoczeniem i dla głównego bohatera, i dla czytelnika.

Werner Zilch jest przystojnym mężczyzną i dobrze zapowiadającym się biznesmenem. Wraz z przyjacielem, Marcusem, robi karierę w branży deweloperskiej. Nie odmawia sobie też korzystania z uroków życia, zwłaszcza względów uwielbiających go kobiet. Żadnej nie traktuje jednak poważnie, aż do dnia, w którym poznaje śliczną Rebeccę.
Piękna i bogata córka milionera wprowadza w jego życie zamieszanie nie tylko intrygującym stylem bycia. Nagle okazuje się bowiem, że pewien szczegół z przeszłości jej rodziny w tajemniczy sposób wiąże się z pochodzeniem Wernera, który przyszedł na świat w 1945 roku, w bombardowanym Dreźnie...

Przez całą powieść przeplatają się wydarzenia z początku lat 70. minionego wieku i z czasów drugiej wojny światowej. Wraz z bohaterami przemierzamy szerokie ulice rozbudowującego się Manhattanu, ale wędrujemy także do ogarniętej wojennym szaleństwem Europy, gdzie poznajemy i ludzi szlachetnych, i całkiem zdeprawowanych, ofiary i katów, tych, którym udało się przeżyć i tych, którzy nie mieli tyle szczęścia.

"Ostatni z naszych" to powieść, którą czyta się jednym tchem. Od początku wyczuwa się w niej napięcie, a gdy już po kilkunastu stronach autorka poraża opisem bombardowanego i płonącego Drezna, emocje wydają się siegać zenitu.
Nie jest to jednak najbardziej trzymający w napięciu fragment. Adelaide de Clermont-Tonnerre przygotowała bowiem tak wiele niespodzianek, że czytelnik wciąż jest zaskakiwany. Nawet gdy wydaje nam się, że już wszystko wiemy, pisarka odpala prawdziwą fabularną petardę.

Jej książka to nie tylko pasjonująca opowieść o szukaniu swoich korzeni i niezwykłej podróży mentalnej przez pogmatwane losy dwóch pokoleń, z których jedno zostało na zawsze naznaczone wojną.
To również wielka refleksja nad kwestią dziedziczności i dyskusyjnej odpowiedzialności oraz poczucia winy za zbrodnie przodków.

Pewnie dlatego treść zostaje w umyśle i sercu czytelnika nawet po odłożeniu książki na półkę – i na tym właśnie polega siła "Ostatniego z naszych".
Jestem pewna, że nawet za kilka lat będę pamiętać Wernera Zilcha, jego przyjaciół, bliskich oraz wrogów.
Dlatego polecam powieść z czystym sumieniem.

• II wojna światowa
  • En français