Do zobaczenia w kosmosie

Okładka książki Do zobaczenia w kosmosie Jack Cheng
Okładka książki Do zobaczenia w kosmosie
Jack Cheng Wydawnictwo: YA! literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
See You in the Cosmos
YA!
2018-02-28
2018-02-28
2017-03-02
Michał Zacharzewski

Trochę absurdalna ta historia bo 11 latek sam w tak dużym mieście co jak co ale mało możliwe...ale naprawdę wspaniale się czytało tą opowieść opowiadaną przez dziecko, stąd też 7 gwiazdek...myślę, że warto przeczytać, ale jakoś bardzo nie polecam, chodź sama lektura krótka więc na nudny weekend idealna.

Jedenastoletni chłopiec, który marzy o tym, żeby zbudować rakietę i wysłać ją w kosmos razem ze swoim złotym iPodem. Nawet pojechał na pewien zlot, w którym jego rakieta trochę poleciała. Pewna choroba w tle - schizofrenia. Brat, który ma głęboko gdzieś w poważaniu swojego 11 nastoletniego brata. I mnóstwo przyjaciół. Zapoznajcie się z tą historią. Można przetłumaczyć książkę bez przekleństw? Można i zasili naszą bibliotekę szkolną.

Sympatyczny główny bohater, który kradnie serca wszystkim nowo spotkanym osobom. Ciekawa forma, zapis notatek głosowych nagrywanych iPadem głównego bohatera do kosmitów. Przyjemna historia z odrobiną smutku i goryczy w końcówce, ale jednak chcesz dobrego zakończenia dla tych bohaterów. Tylko jakoś tak... Mam wrażenie, że za tydzień o tym tytule po prostu zapomnę, bo była w porządku, ale nie porywająca i tyle

Książka bardzo mnie zaskoczyła (w ten pozytywny sposób). Wzruszająca historia napisana w wzorowy sposób.

Podchodziłam do tej książki z wiedzą, że głównym bohaterem jest młody chłopiec, który interesuje się astronomią i właśnie zbudował rakietę, żeby wystrzelić ją w kosmos razem z tabletem, na który nagrywa dźwięki z Ziemi. Brzmi zachęcająco, prawda? Co ciekawe, to jest tylko wstęp do całej historii, która zadziwia i zachwyca. Narratorem jest 11-letni Alex, który opisuje świat w niezwykle dojrzały i błyskotliwy sposób. Sama historia jego rodziny i ludzi, których spotyka na swojej drodze jest przejmująca. Nie wiedziałam, że w książce skierowanej do młodego odbiorcy znajdę tak poważne tematy przedstawione w mądry i przemyślany sposób. Tematyka i cała fabuła nie pozostawiają czytelnika obojętnym wobec tego, co się dzieje. Momentami autor gra nam na emocjach, ale nie jest to pretensjonalne – w moim przypadku wynikało to z przywiązania do bohaterów. Nawet po skończeniu wciąż mam ich w głowie. Ponieważ jest to książka middle-grade, są tu pewne uproszczenia i zdarzenia, które są trochę nierealne, ale nie bardzo mi to przeszkadzało. Bardzo podobały mi się też wtrącenia odnośnie fizyki i kosmosu na poziomie mocno podstawowym. Nie odebrało mi to żadnej przyjemności z lektury – wręcz przeciwnie, dowiedziałam się kilku rzeczy, o których w życiu bym nie pomyślała. Podsumowując, „Do zobaczenia w kosmosie” to książka niezwykle mądra, dojrzała i pełna ważnych tematów okraszona humorem, miłością i siłą marzeń. Serdecznie polecam.

Czytałam w oryginale i bardzo polecam. Napisana prostym językiem, idealna na rozpoczęcie przygody z czytaniem po angielsku.

Napisana bardzo dobrym językiem, do tego w dość ciekawy sposób.

Bohaterów polubiłam, chociaż denerwowało mnie to, że główny bohater w niektórych aspektach zachowywał się jak dorosły, między innymi czułam to wtedy kiedy gotował.

Fabuła zapowiadała się ciekawie i była taka, chociaż nie do końca dostałam to na co liczyłam. Książka tak naprawdę ma mało fabuły, bardziej skupia się na relacjach między bohaterami, co nie jest złe. Zakończenie jak dla mnie bardzo dobre.

Zdecydowanie polecam przeczytać, bo książka mnie nie zawiodła, jest warta poświęcenia jej uwagi.

Napisana bardzo dobrym językiem, do tego w dość ciekawy sposób.

Książka była naprawdę fajna, ale chyba jestem już trochę za stara na takie historie.

Opis z okładki nie przygotował mnie na to co otrzymałam w tej książce. Szczerze, spodziewałam się czegoś bardziej odtwórczego i nie oczekiwałam większego zaskoczenia treścią.
Pierwszą niespodzianką jest sama forma książki - treść jest przedstawiona jako nagrania z iPoda, każdy rozdział to kilkuminutowy rekord z urządzenia 11-letniego Alexa. Chłopiec jest fanem astronomii i technologii kosmicznych. Planuje wysłać w kosmos swojego złotego iPoda z nagraniami dla obcych cywilizacji, i to we własnoręcznie zbudowanej rakiecie.
Kolejnym zaskoczeniem jest mnogość wątków w powieści. Sądziłam że akcja będzie skupiona na festiwalu rakietowym, na który wybierał się Alex. Tymczasem otrzymujemy przemyślenia na temat rodziny, jej problemów, przyjaciół spotykanych na życiowej drodze, spełniania marzeń i mierzenia się z przeszłością.
W trakcie czytania można przywiązać się do bohaterów, nawet jeśli początkowo niektórzy nie wydają się zbyt sympatyczni.
Książka jest napisana lekko, czyta się ją bardzo szybko, jednak jestem pewna że na długo pozostanie w pamięci po przeczytaniu. Polecam, nawet jeśli nie lubicie kosmosu i budowania rakiet.

2002

Czytałam z polecenia i nie zawiodłam się 😊warta uwagi