Romeo i Julia z KL Auschwitz

Okładka książki Romeo i Julia z KL Auschwitz Ireneusz Wawrzaszek
Okładka książki Romeo i Julia z KL Auschwitz
Ireneusz Wawrzaszek Wydawnictwo: Fundacja pamięć i duma biografia, autobiografia, pamiętnik
Fundacja pamięć i duma
2017-10-20
2017-10-20

Po przeczytaniu tej historii ogarnął mnie smutek,żal i myśl,że wszystkie słowa zabrzmią banalnie. Swego czasu czytałam mnóstwo wspomnień obozowych, jednak pomimo opisanych tam okrucieństw, nieludzkiego świata, w jakimś stopniu były optymistyczne, np. ze względu na uratowanie się bohatera.W "Romeo i Julii z KL Auschwitz" brakuje mi szczęśliwego zakończenia,a najbardziej przygnębiające jest to, że nie jest to fikcja litetacka.Znana nam historia kochanków z Werony to przepowiednia losu Malli i Edka.

kingaczyta.blogspot.com
Wojna, obozy koncentracyjne, Auschwitz - to słowa, które zdecydowanie nie kojarzą się z miłością. Kojarzą się za to z rozdzieleniem, cierpieniem i walką o przetrwanie w nieludzkich warunkach z wizją wyroku śmierci.

Chyba każdy z nas zna historię Romea i Julii, których miłość skończyła się tragicznie i niepozbawiona była trudności. Podobnie było z Mally Zimetbaum i Edkiem Galińskim, którzy poznali się przypadkowo w Auschwitz i od razu w sobie zakochali.

"Romeo i Julia z KL Auschwitz" Ireneusza Wawrzaszka to fabularyzowana historia miłości Mally i Edka, która oparta jest na faktach. Jest to książka niezwykle poruszająca, przepełniona obozowym cierpieniem i okrucieństwem, z którym nie można się pogodzić, którego nie można zaakceptować. Jednak w takiej właśnie scenerii przyszło się tym dwojgu spotkać i zakochać. Oboje byli młodzi, a obóz oznaczał tylko jedno - wyrok.

Historia idealnie pokazuje, że miłości i prawdziwemu, mocnemu uczuciu nie potrzebna jest wcale piękna sceneria i sprzyjające okoliczności. Miłość może przyjść w każdym momencie, nie zważając na wszelkie przeciwności losu. Daje za to nadzieję i potężnego kopniaka, który nastraja do życia pozytywnie, pozwalając choć trochę zapomnieć o problemach.

Jeżeli macie ochotę na przeczytanie prawdziwej i wzruszającej historii o miłości w Austchitz to serdecznie polecam! Momentami książka wyciska łzy, powoduje wewnętrzny bunt i złość, ale też daje nadzieję i zwraca uwagę na to, co istotne.

kingaczyta.blogspot.com

Romansowanie w Auschwitz wydaje się być totalnym absurdem, ale jeśli to uczucie nas ratuje od depresji, szaleństwa i zatracenia, to jest tym, czego należy szukać w takiej kryzysowej sytuacji. Płakać się chce, książkę się osobiście przezywa.

Przepełniała ich moc miłości tak silna, jak koszmarna była otaczająca ich rzeczywistość.

• Lit faktu/reportaże/oparte na faktach/popularnonaukowa/biografie/podróżnicze
  • Przeczytane w 2018