Bez litości. Poznaj moc treningu mentalnego.

Okładka książki Bez litości. Poznaj moc treningu mentalnego.
Erik Bertrand Larssen Wydawnictwo: Smak Słowa poradniki
poradniki
Smak Słowa
2016-11-23
2016-11-23
rozwój osobisty trening mentalny samorozwój motywacja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mało ciekawe. Jeszcze mniej motywujące. Może ja nie jestem targetem.

Mało ciekawe. Jeszcze mniej motywujące. Może ja nie jestem targetem.

Nie miałam wcześniej do czynienia z autorem, postanowiłam więc dać szansę jego twórczości. Czy warto przeczytać? Jeśli ktoś jest zainteresowany treningiem mentalnym- nie powstydziłabym się jej polecić - to solidna propozycja jednak skierowana raczej dla laików w podanej tematyce.

Z pozytywów:
-Zdecydowana większość porad, które zostały zamieszczone w książce należy do kategorii "nie do zakwestionowania jeśli chodzi o skuteczność". Widać, że autor dobrze przemyślał co chce przekazać czytelnikowi. Do wielu rzeczy podaje podstawę naukową, przywołuje przeróżne badania, a także podaje utalentowane znane postacie, którzy stosują tą czy inną technikę mentalną. TO NA DUŻY PLUS. No i wyszukane słownictwo też godne docenienia.
-Odwoływanie się do innych twórców, dzieł, przywoływanie związanych ściśle z tematem ciekawostek, cytatów, te zabiegi sprawiają wrażenie, że autor jest oczytany i rzeczywiście patrzy na życie holistycznie z szerokiej perspektywy.
-Uświadomienie czytelnikowi wielokrotnie z użyciem przykładów jak istotne mogą być nawet drobne zmiany, jak ważne są używane przez nas słowa i jak wiele od nas samych zależy. To fascynujące jak cienkagranica dzieli najlepszych w danej dziedzinie od tych dobrych, ale przeciętnych.

To co mi nie przypadło do gustu:
-Zbyt rozwlekłe opisy swoich sukcesów zawodowych i szkoleń wojskowych -dodawanie często nic nie wnoszących szczegółów w narrację, co przyczyniało się do tego, że wiele fragmentów było nieco nużących.
-Był zastosowany taki zabieg, że nie było praktycznie mowy o jakiś poważnych trudnościach w pracy mentalnej z klientami, o jakich większych kryzysach, czy też niepowodzeniach. Każdy robił szybko ogromne postępy, gdy tylko zaczął pracować z autorem - było to takie nieco nierealne i nosiło znamiona propagandowe.
-Larssen co też odebrało książce potencjał bycia pozycją fenomenalną nie rozwijał się jako trener na naszych oczach, nie udoskonalał technik niemal natychmiast gdy postanowił się tym zająć był mistrzem tego fachu.
-Autor opisując swoją pracę często przywoływał teksty, którymi raczył klientów dopingując ich do pracy. Trochę z niesmakiem odnotowałam, że praktycznie każdemu wciskał to samo. Po wielokroć powtarzane hasło "JESTEŚ ASEM" koniec końców traci swój urok i moc. Trener tracił dużo przez to na wiarygodności. Szkoda, że nie zindywidualizował swoich pochwał i każdemu w gruncie rzeczy serwował to samo.

Mimo, że mam liczne zastrzeżenia na pewno sięgnę po kolejną pozycję tego autora, a ocena to solidne żołnierskie 6/10.

Z pozytywów:
-Zdecydowana większość porad, które zostały zamieszczone w książce należy do...

Jedna z lepszych książek na temat treningu mentalnego, jakie czytałam. Można powiedzieć, że to taki Tony Robbins, tylko w uproszczonej wersji. Bardzo podobają mi się proponowane przez autora techniki, tym bardziej że ledwo zaczęłam z nich korzystać, a już widzę efekty: podczas nauki jazdy samochodem jestem bardziej wyluzowana i staram się wchodzić w ten specjalny "tryb", opisany szerzej w książce.

W recenzji LC pod książką jest napisane, że różni się od innych książek o samorozwoju. Nic bardziej mylnego. "Bez litości" nie jest niczym nowym w kanonie literatury motywacyjnej. A teraz zastanówmy się czy to źle? Oczywiście, że nie!
Przez chwilę myślałem, że najpiękniejszy w tej pozycji będzie cytat z wiersza Roberta Frosta "Droga nie wybrana" (polecam przeczytać). Zastanawiając się nad poszczególnymi rozdziałami tej książki, zamiast skupić się nad ich treścią szukałem słabych punktów, koncentrowałem się nad narracją, zamiast po prostu sprawdzić czy to działa.
Oczywiste jest, że sztuka motywacji to takie troszkę oszukiwanie, ale żeby sprawdzić czy trening mentalny jest skuteczny, trzeba w nim uczestniczyć. Można to zrobić na sto procent lub trochę, a prawda jest taka, że ludzie przeczytawszy książkę o samorozwoju, stosują się do niej przez dwa tygodnie, a góra po miesiącu zapominają o zasadach w niej zawartych. Autor dostrzegł to niebezpieczeństwo na sam koniec i zachęcił do przeczytania jej jeszcze raz. Z całą pewnością to zrobię.

W związku z tym, że każdy sukces wymaga pracy, nikt kto jej nie podjął nie może oświadczyć, że to nie wystarczy. Jestem w stanie uwierzyć, że rok bycia najlepszą wersją siebie, poniesie mnie wyżej niż tam, gdzie jestem. Brak talentu i porażka to najlepsze demotywatory, dlatego sztuka porównywania się z samym sobą lub z kimś, kogo znamy jest taka ważna. Pamiętajcie, że coś, co osiągnęliśmy bez wysiłku nie jest warte tyle, ile to, co zdobyliśmy z trudem. Wychodzenie ze strefy własnego komfortu jest trudne, a zawsze można coś poprawić, lub też nie robić nic i narzekać, że nie ma się tego, czego się pragnie.

Ktoś chętny rzucić wyzwanie? Ja uważam, że warto.

Bzdety i banały, że a nie mogę uwierzyć, że ludzie potrzebują takich książek i takich mentorów. Ludzie, to jest dla maluchów, którym nie chce się wstawać do przedszkola i muszą usłyszeć: "Misiu, no wstań. W przedszkolu czekają koledzy i koleżanki. Dostaniesz lizaka i pluszowego misia. Wstań kochanie".

Odradzam audiobooka. Leszek Filipowicz czyta "dalece zdystansowany" od wygłaszanych treści. Jego interpretacja przeszkadza w odbiorze. Zatem jeśli już to w papierze.

Strata czasu. Banalne hasła i porady które niewiele wnoszą. Serio. Dodatkowo, lektor (legimi) czyta z fatalną manierą -nie da się tego dłuchać (chyba, że wszystkie tego typu książki są tak czytane). Nie polecam.

przeczytałem tą ksiażkę według mnie ona nic nie wnosi do mojego życia a autor myli się tochę mówiąc o tym że przesłość nie niema nic wspolnego z przyszłością wiekszość ludzi nie podejmuje działania przez to że kiedyś przegrali i nie chcą podjąć kolejny raz tej próby to problem tkwi w przeszłości wiem że jest popyt na trenerów metalnych ale to nie znaczy że każdy musi nim być,takie wyniosłem z tej ksiażki że ta osoba jest z przypadku trenerem metalnym bo wojsku kariera się skoczyła

Książka wywołała u mnie spory entuzjazm i chęć do zmiany nawyków, polecam serdecznie.

Spodziewałem się czegoś więcej. Kilka rozdziałów na dyzy plus, natomiast całokształt oceniam na 6

Erik Bertrand Larssen Bez litości. Poznaj moc treningu mentalnego. Zobacz więcej