Szczypta grzechu

Okładka książki Szczypta grzechu Mary Balogh
Okładka książki Szczypta grzechu
Mary Balogh Wydawnictwo: Amber Cykl: Bedwynowie (tom 7) Seria: Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Bedwynowie (tom 7)
2006-01-01
2004-04-27
Anna Palmowska
romans

Utrata pamięci w romansie. To brzmi jak przepis na katastrofę albo na telenowelę. Na szczęście w tym przypadku był to przepis na historię daleką od ckliwej historyjki.

"Szczypta grzechu" to według mnie historia o tym, że wspomienia są częścią nas. Bez nich możemy być kompletnie innym człowiekiem. "Szczypta grzechu" to historia o tym, że często wydajemy osąd o człowieku nie znając wszystkich faktów (relacja barona Westona z siostrzenicą) lub w oparciu o swoje przekonania (początek znajomości "Johnatana" i Rachel). "Szczypta grzechu" jest to również historia o tym, że należy ostrożne wybierać ludzi, których obdarzamy zaufaniem. A przede wszystkim "Szczypta grzechu" to opowieść o tym, że przyjaźń i uczucia można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach i okolicznościach.

Nie wiem czy ta książka na stałe zagości w mojej osobistej biblioteczce czy jeszcze raz ją wypożyczę z biblioteki. Jednak wiem, że to nie moje ostatnie spotkanie z tą częścią cyklu.

Polecam. Dla romansu. Dla śmiechu. DLa zastanowienia się nad sobą.

Tu się ciekawie i dużo działo. Na tle bitwy pod Waterloo wątki bohaterów tragikomiczne. Z tego tworzy się grupka przyjaciół rozmaitej konduity, wspierających się i przeżywających trudne chwile z happy endem. No i miłość najprzystojniejszego i najweselszego z Bedwynów. Cóż trzeba więcej. Polecam.

Jedna z lepszych tej autorki - świetny pomysł na fabułę oraz na poszczególne postaci, przynajmniej główna postać męska jest bardzo ciekawa. Utrata pamięci u Alleynea ciekawie pokazana i bardzo wiarygodnie pokazane uczucia, jakie możne mieć taka osoba - niepewność, strach, zagubienie. Potem jeszcze sporo się dzieje i dużo postaci pobocznych, ale każda z nich też ma swój konkretny charakter i nie jest nudna. Trochę za krótkie zakończenie, można było jeszcze wydłużyć czas odzyskiwania pamięci, jakoś to ciekawie zagospodarować, ale najwyraźniej nastąpiła najwyższa pora na kolejną część sagi Bedwynów!

Jak wszystkie harlequiny ambitna nie jest, ale za to lekkostrawna. I tu odrobinę inna konwencja. On żołnierz znaleziony na polu chwały, bez pamięci (po urazie głowy),ale za to wzbudzający zaufanie i pożądanie od pierwszego spojrzenia. I tak się ta intryga zawiązuje, doprowadzając w finale do szczęśliwego końca osobistego i rodzinnego, a nawet do ujawnienia uczuć wyższych u pewnego wyniosłego księcia z tomu 8.

Część dotycząca zaginionego w czasie wojny Alleynea troszkę mnie rozczarowała. Zaskoczeniem było miejsce, w którym wylądował nieprzytomny oraz bohaterowie drugoplanowi. Jednak znając chwyty stosowane przez pisarkę, wiedziałam że wyniknie z tego coś dobrego. I tak też się stało, bo Alleyne zakochał się w swojej opiekunce, ślicznej choć niewinnej Rachel. Gdy wyzdrowiał, pomógł jej odzyskać majątek zagarnięty przez krewnego. Zakończenie zazębia się z historią z poprzedniej części.
Zabawna i ciekawa choć ciut słabsza od pozostałych z serii.

Kolejna książka z serii rodziny Bedwynów. Jak każda z serii jest specyficzna i taka troszkę inna. Jak zwykle łamie konwenanse tamtych czasów ale w sposób łagodny i jeśli tak można powiedzieć honorowy. Na kartach można wyczytać szacunek dla płci pięknej bez względu na rodzaj profesji którą się zajmuje. Podoba mi się podejście do drugiej osoby. Bo jeśli kłamać to z wyczuciem a gdy przyjdzie koniec maskarady to przedstawić prawdę w godnością i przygotowaniem na możliwą karę. W całej książce najmniej podobała się jej końcówka. Czasami wolę gdy autorka kończy książkę którą każdy czytający może sobie sam dopowiedzieć zakończenie niż koniec który psuje smak książki. Na de wszystko polecam tę pozycję.

Nudnawa i przewidywalna. Nawet bardzo. Nic ciekawego się nie działo i niczym mnie nie zaskoczyła. Główni bohaterowie tacy nijacy.

Typowa książka o czasach regencji. Utrzymana w klimacie i stylu tamtej epoki, postacie nawet ciekawe na pewno wątek domu schadzek super ubawiłam się kiedy główny bohater się przebudza widząc nad sobą prostytutki -mówi że umarł i trafił do nieba z domem schadzek

Kolejna niezwykle wciągająca książka z tej serii. Dialogi ciekawe i zabawne bez zbędnego lania wody. Bohaterka to młoda dziewczyna która znalazła się bez grosza przy duszy w obcym kraju oszukana przez jej domniemanego narzeczonego. Znalazła schronienie u swojej dawnej niani i jej przyjaciółek które mają dom schadzek i również zostały oszukanie przez jej "narzeczonego". On to młody chłopak który szuka swojej drogi życiowej i w tym celu zatrudnił się w dyplomacji. Jest osoba pogodna i skoro do żartu jednak nie wie kim jest ponieważ spadł z konia i stracił pamieć. Osoby poboczne też są interesujące i nie stanowią nudnego tła jak to często bywa.

Lekki i przyjemny romans, w sam raz na jeden wieczór - dla relaksu.
Bohaterowie są sympatyczni i z przyjemnością czyta się o ich przygodach. Zakończenie wydawało mi się zwykłą formalnością, która nie zachwycała tak jak środkowe wydarzenia, jednak nie obniżyło wartości samej książki.

Lekki i przyjemny romans, w sam raz na jeden wieczór - dla relaksu.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Szczypta grzechu