rozwińzwiń

Poezje wybrane

Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Ocena 8,0
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Na całe życie. Listy 1910–1954 Olga Frejdenberg, Borys Pasternak
Ocena 0,0
Na całe życie.... Olga Frejdenberg, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
745
699

Na półkach: ,

W rewolucyjnych czasach towarzyszących życiu Borysa Pasternaka panowało przekonanie, że słowo poety ma wielką moc. Zaprzęgnięte w myśl ideologicznej naprawy świata, miało budować lepszy ład i docelowo pozwolić dziewiętnastemu stuleciu "na stary zwalić się trotuar". Poezja nowego porządku powinna klarować ducha nowoczesnego człowieka. Podejrzewam, że Pasternak nie miał zbyt wielkiego wyboru, kiedy oddawał głębię swojego poetyckiego słowa w służbie komunizmu. Gdyby się wahał, mógłby go spotkać los Osipa Mandelsztama. Co prawda, nie uniknął ostracyzmu, jednak zachował życie. W każdym razie jego poezja przetrwała stalinowski terror, być może jej się to udało dzięki ogromnym pokładom miłości, drzemiącym w wersach rosyjskiego poety.

Szeroki step Borysa Pasternaka cały wzdycha, wyraźne szepty dobiegające z jego różnych stron, świadczą o kłębiącym się wśród wysokich traw oceanie życia. Sam twórca wspomina:

"Tak lubiłem te wyjścia w zacichły step!
Step jak marynistyczny pejzaż.
Traw mietlistych westchnienia, mrówek szelest i szept,
Płacz komarów w powietrzu pełza"

Również mnie udzieliła się atmosfera wywołanego z odmętów wyobraźni przestworu. Bezbrzeżność, nieograniczoność, zamglone majaki przybierające formę tysięcy wcieleń wielkich połaci traw. I zapach, i ciemność, i chłód, i upał. To o czym pisze Pasternak, nabywa za każdym razem ludzkich cech. Antropomorfizacja w pełnej krasie, wyrażona wspaniałymi środkami ekspresji.

Wśród tej liryki dostrzegłem definicję poezji. Jest raptowna i nabrzmiała, może jednocześnie przypominać pojedynek dwóch słowików i topniejącą krę zabierającą z impetem wszystko na swojej drodze. Niszczycielska i budująca, zapewne taka, jaką by ją chcieli oglądać apologeci socjalizmu. Jednak wiersze Borysa Pasternaka mają jeszcze namiętności. Są spragnione motyli i słońca, jak jego lato pachnące miodem, majem i tymianem. W tej formule mieści się coś więcej, niż tylko wyznaczenie zakresu w jakim poruszały się niektóre strofy rosyjskiego poety. To kanon całej jego twórczości, namiętne wyładowania mające za tło przyrodę.

Jest coś braterskiego i swojskiego w jego hołdzie dla Mariny Cwietajewej. Jest coś historycznie potężnego i legendarnego w jego uwielbieniu dla Michaiła Lermontowa. "Historii płuca przez nie huczą". Podpisałbym się pod tymi słowami Pasternaka, od kiedy tylko przeczytałem niniejszy tomik jego poezji. Dla rosyjskich poetów historia była równie ważna co miłość a obraz rosochatej duszy nie opuszczał ich ani na krok. To właśnie ludzkie wnętrze wypełniało większą część ich poetyckiej pasji. Nie inny był Borys Pasternak, bo gdy wziął pióro i atrament do ręki, to potrafił po prostu i po ludzku... zapłakać.

W rewolucyjnych czasach towarzyszących życiu Borysa Pasternaka panowało przekonanie, że słowo poety ma wielką moc. Zaprzęgnięte w myśl ideologicznej naprawy świata, miało budować lepszy ład i docelowo pozwolić dziewiętnastemu stuleciu "na stary zwalić się trotuar". Poezja nowego porządku powinna klarować ducha nowoczesnego człowieka. Podejrzewam, że Pasternak nie miał zbyt...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Przeczytane
    6
  • Poezja
    2
  • Posiadam
    2
  • Szukam
    1
  • Rosyjskie
    1
  • Lektury na studiach
    1
  • 2017
    1
  • Biblioteka poetów
    1
  • CZAS POWSTANIA: XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Poezje wybrane


Podobne książki

Przeczytaj także