Powrót posła

Okładka książki Powrót posła Julian Ursyn Niemcewicz
Okładka książki Powrót posła
Julian Ursyn Niemcewicz Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
49 str. 49 min.
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wolne Lektury
Wolne Lektury
1885-01-01
1885-01-01
49 min.
Rzeczpospolita Szlachecka XVIII w. klasyka

Bardzo kunsztownie napisana komedia poruszająca tematy niezwykle ważne do dziś. Niezwykle barwne postaci Starosty i bawidamka bawią, a patriotyczne tony Walerego czy Podkomorzego zachęcają do zadumy nad losem naszej ojczyzny :)

całkiem przyjemna ta książka, dosłownie osiemnastowieczne childhood friends to lovers, jeszcze dramat, więc bardzo lekko się to czytało (może oprócz francuskich wstawek, których nie rozumiem).

Tak "robiło się" politykę przed wiekami. Prezentacja postaci, przybliżenie ich poglądów, ośmieszenie tych niewłaściwych. Wątek miłosny, wątek komediowy.

A wszystko trzynastozgłoskowcem ;)

Niewątpliwy literacki kunszt autora.
Niewątpliwe świadectwo czasów.

Dziś - ciekawostka.

A wszystko trzynastozgłoskowcem ;)

Niewątpliwy literacki kunszt autora.
Niewątpliwe świadectwo czasów.

Dziś - ciekawostka.

Powrót posła to ciekawe spojrzenie na sytuację polityczną, obyczajową, moralną w końcówce XVIII wieku. Przez formę jest ono dość jednowymiarowe, ale oddaje ducha czasu Sejmu Wielkiego.

Kolejna niespodzianka.

Kolejna niespodzianka.

Ja po prostu uwielbiam klasykę polskiej literatury. "Powrót posła" to krótkie, aczkolwiek treściwe i przepiękne dzieło. Odnoszę wrażenie, że Julian Ursyn Niemcewicz w niczym nie ustępuje Adamowi Mickiewiczowi.

Polecam chcącym z ust głównego bohatera usłyszeć pochwałę "miernego" życia na wsi połączonego z służbą ojczyźnie (odpowiednim głosowaniem). Albo pośmiać się z XVIII wiecznych elit politycznych. A wszystko 13-zgłoskowcem według najlepszych wzorów francuskich.

Całkiem udane pożenienie polityki i romansu. Trzeba brać poprawkę na to, że utwór powstał w 1790 roku.

Bardzo przyjemna komedia oświeceniowa. Jej bohaterowie dość dobrze przedstawiają odmienne postawy i poglądy polskiej szlachty doby upadku Rzeczpospolitej.

Polecam zapoznać się z tą pozycją

Polecam zapoznać się z tą pozycją

Super się słuchało tej książki, podeszła mi do gustu, polecam zapoznać się z tym utworem poprzez audiobook.

• Lektury
  • Klasyka