Ostatnie pokolenie

Okładka książki Ostatnie pokolenie Eliette Abécassis
Okładka książki Ostatnie pokolenie
Eliette Abécassis Wydawnictwo: Albatros Seria: Kremowa kryminał, sensacja, thriller
Kremowa
La derniere tribu
Albatros
2007-01-01
2007-01-01
Wiktoria Melech
literatura francuska religia sensacja literatura XXI wieku

To już trzecia i zarazem ostatnia przeczytana przeze mnie książka Eliette Abecassis.
Od czasów Dana Browna zaczęła się popularność książek będących połączeniem przygody, thrillera z tajemnicami religijnymi.
Tutaj pisarka snuje kolejną teorię jakoby judaizm i japoński szintoizm wywodziły się z jednego źródła.
Pomijając realność takiego założenia, książka stanowi zlepek przeciwieństw i nadmiar różnorodności: esseńczycy, gejsze, kabała.
Główny bohater ma być Mesjaszem esseńczyków i bogiem szintoizmu, rozumie japoński mimo że nie zna ani słowa, w kilka dni potrafi opanować sztuki walki, co innym zajmuje kilka lat. To jeszcze bajka, już fantastyka czy jeszcze coś innego?

Jak dla mnie powieść ratuje jedynie garść ciekawych informacji dotyczących dwunastu plemion Izraela, zbieżności żydowskich i japońskich obyczajów, wyglądu i filozofii japońskich ogrodów, medytacji mnichów, tajemniczych gejsz czy działalności sekt.
Przeczytałam, ale cieszę się, że nie ma już kolejnej, bo miałabym dylemat czy po nią sięgać.

Pomijając realność takiego założenia, książka stanowi zlepek...

Bełkot. Nie doczytałam do końca a to w moim rankingu najniższa kategoria i rzadki przypadek, plasujący daną książkę tuż pod dnem.
Ktoś próbował połączyć thriller z religijnymi recytacjami. Romans z ezoteryką. Odnaleźć wspólne korzenie szintoizmu i judaizmu. A wyszedł niestrawny pasztet: bohater rozumie japońskie słowa bo... zna hebrajski. W jeden dzień nauczy się sztuk walki bo zrozumie jakie są jej zasady. Bzdury, typu: "Wiem, że to dom samurajski bo widziałem samurajskie miecze. Właśnie z tego wywnioskowałem, że Nakagashi zginął jak samuraj." mnożą się jak pluskwy na brudnym dywanie.
Życie jest za krótkie, by je tracić na takie książki.

ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI W TORONTO. DZIĘKUJĘ W IMIENIU POLONII
Nie ma nic o autorce ani na LC, ani w polskojęzycznej Wikipedii, ale znalazłem w anglojęzycznej:

„....Éliette Abécassis (born January 27, 1969) is a French writer of Moroccan-Jewish descent. She is a professor of philosophy at the University of Caen Normandy...."

Jak w TVP jakiś dureń plecie bzdury to wiadomo, że "profesor". Okazuje się, że ten polski fenomen znany jest i zagranicą. Ta książka jest tego dowodem. Ani ładu, ani składu.

Krytykowałem poważnego, wybitnego uczonego, Umberto Eco za populistyczne trzy kryminały, więc dla pisarstwa nieznanej szerzej profesor Abecassis brak mnie słów. Jeśli kogoś kręci wspólnota w Khirbet Qumran, tzn u esseńczyków, to polecam Archera "Ewangelia według Judasza", a mądrościami zawartymi w tej książce proszę nie zawracać sobie głowy 1/10

ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI W TORONTO. DZIĘKUJĘ W IMIENIU POLONII

Jak w TVP jakiś ...

Według mnie książka jest ciekawa,zawiera realne fakty historyczne.

Według mnie książka jest ciekawa,zawiera realne fakty historyczne.

Spisek, historia, mity, zabójstwa ... nie zawsze oznacza dobrą książkę.

Spisek, historia, mity, zabójstwa ... nie zawsze oznacza dobrą książkę.

Chciałam dać drugą szansę autorce i choć książka ciekawsza od poprzedniej, wciąga i nie ma takiego chaosu, to niestety jest wiele niedopowiedzeń i błędów... chociażby obraz gejsz, za to co przeczytałam o gejszach ta książka zasługuje na niższą ocenę od poprzedniej.
Niestety, ciężko mi było dojść do samego końca. Książka męczy strasznie, jest dużo rzeczy niepotrzebnych a człowiek jak czyta ma myśli "niech to się wreszcie skończy".

Powieśc ta, oprócz tego, że jest ciekawym thrillerem, przypomina mi też nieco książki Paula Coelho - pozwala poznać trochę odmiennych religii i kultur, a przy tym jest powieścią filozoficzną. Bardzo mnie wciągnęła, ale też skłoniła do przemyśleń, czego się raczej nie spodziewałam, gdy po nią sięgałam.

Przeciętna książka, tylko niektóre momenty były interesujące.

Przeciętna książka, tylko niektóre momenty były interesujące.

Z opisu na okładce książki nie wynikało, że jest to kontynuacja dwóch poprzednich części. I choc teoretycznie można potrakowac tę książkę jak indywidualnośc, to w treści jest jednak wiele odniesień do poprzednich wydarzeń, które rzutują na obecne wydarzenia.
Ary Cohen, agent Mossadu, arcykapłan Esseńczyków, wyrusza do Japonii aby zbadac zamrożone zwłoki mężczyzny sprzed dwóch tysięcy lat. W dłoniach mężczyzny znaleziono zwój, który może stanowic ważny krok w ustaleniu pochodzenia religii szintoistycznej. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach do rozwiązania zagadki wiedzie droga bardzo kręta i najeżona przeciwnościami. Aremu przyjdzie zmierzyc się nie tylko z potężną sektą, która zamierza przejąc władzę w Japonii, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Długa i mozolna wędrówka w głąb własnego umysłu pozwoli mu nie tylko poukładac własne życie, ale także doprowadzi go do rozwiązania całkowicie rzeczywistych zagadek.
Niewiele jest książek, które mi się nie podobają. I to właśnie jest jedna z nich. Nie umiem określic co spowodowało moją niechęc. Może kiepskie tłumaczenie? A może płytkośc akcji i postaci? Czytając ma się wrażenie beznamiętnośc opowieści głównego bohatera. Ważne wydarzenia, w których bierze udział, opowiada w sposób całkowicie pozbawiony emocji. Tak naprawdę, to dzieją się one gdzieś poza nim, a on jest ich biernym uczestnikiem.
Nie podoba mi się także usiłowanie dopasowania do siebie dwóch religii. Każda z nich istnieje osobno i niech tak zostanie. Jednym słowem - niekoniecznie !

Lubię czytać thrillery - a od przeczytania "Kodu da Vinci " lubie też najbardziej te, w których autor sięga do tematyki religijnej .Tym razem akcja książki przeniosła mnie do mało mi znanej Japonii,Tybetu , Indii i Izraela.Główni bohaterowie do były żołnierz ,skryba i agent Mossadu Ary Cohen oraz jego ukochana Jane Rogers agentka CIA.W klasztorze w japońskim Kioto kapłani odnajdują tajemnicze zwłoki męskie.Ofiara została zamordowana w odległym czasie a obok zwłok znaleziono fragmenty rękopisu z Quamran.Pierwotnie te zwłoki znaleziono w odłegłym Tybecie przez skromnych wieśniaków doskonale zakonserwowane w wiecznej zmarźlinie.Dlaczego przywieziono je do Japonii , dlaczego ginie jeden z japońskich mnichów ?Książka pokazuje związki judaizmu z buddyzmem i szintoizmem.Akcja nie toczy się tak niespodziewanie i błyskawicznie jak u Browna ale jest ciekawa i trzyma w napięciu.Powieść wyjaśniła mi wiele na temat religii powszechnej w Japonii i Tybecie oraz zawiera wiele ciekawostek historycznych.Podanie ich przystepnych i łatwym językiem nie nuży czytelnika.Thriller wskazuje też na problem jakim we współczesnym świecie są sekty - i zasięg ,ingerowanie w sferę wolności jednostek ,wpływu na psychikę .Religie Wschodu są bardzo ciekawe ale nigdy nie przypuszczałam ze mogą być połaczone z judaizmem.Wg książki szintoizm wywodzi się z judaizmu - a jego pierwsi wyznawcy to wygnane pokolenia z rodu Ezawa.W powieści nie brak i wątku miłosnego ,opisu japońskich i tybetańskich klasztorów,ogrodów,przyrody , gór .Zaciekawiły mnie także obyczje w klsztorze i wyznawane tam reguły oraz filozofia.Wyciszenie i medytacje nieobce mnichom będą bardzo użyteczne w dzisiejszym zabieganym świecie .Powieść czyta się szybko ,w napięciu do końca.

• A
  • 2011