Płonąca korona

Okładka książki Płonąca korona Rae Carson
Okładka książki Płonąca korona
Rae Carson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Trylogia ognia i cierni (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia ognia i cierni (tom 2)
The Crown of Embers
Albatros
2015-10-16
2015-10-16
2012-09-18
Elżbieta Piotrowska
Elżbieta Piotrowska literatura amerykańska high fantasy królowa magia

Rozczarowanie, porównując z poprzednim tomem. Mimo że pojawiają się nowi bohaterowie i nowe przygody, podróże okrętem, wyprawa po starożytną magię, spiski, itd. główna bohaterka Elisa jest na tyle irytująca, że ostatecznie odbiera przyjemność czytania (a rozwój postaci Elizy był jednym z najlepszych wątków w I tomie).

"Płonąca Korona" jest kontynuacją "Dziewczyny ognia i cierni". Po wygranej wojnie i śmierci męża Elisa została głową państwa. Jako królowa ma bardzo dużo obowiązków, trochę się gubi w tym wszystkim, z każdej strony zostaje wywierana presja na dziewczynie i czyhające niebezpieczeństwo. Na domiar złego według doradców jej dworu, powinna ponownie wyjść za mąż, aby umocnić królestwo i znaleźć nowych sojuszników. Dla dziewczyny nie jest to łatwa decyzja, gdyż jest już zakochana po uszy z wzajemnością. Do tego animagowie nie dają jej spokoju. Elisa wraz ze swoją świtą wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odszukać tajemniczą zafirę. Czy to jej się uda?
Część druga jest o wiele lepsza od części pierwszej. Historia jest przepełniona intrygami, kłamstwami, knuciem. Przygody jakie spotykają ich na drodze do wypełnienia owej misji są tak samo ciekaw jak w pierwszej części. Akcja książki miejscami była monotonna, powolna, a miejscami nabierała takiego tempa, że wręcz książkę pochłaniało się w mig. Między to wszystko zostaje wpleciony delikatny wątek miłosny. Książka skończyła się bardzo ciekawie, szkoda tylko, że nie ma przetłumaczonej na język polski kolejnej części. Z chęcią bym sięgnęła.

Książką zdecydowanie lepsza niż pierwszy tom, co mnie cieszy i smuci zarazem. Cieszy, ponieważ zawsze dobrze przeczytać dobrą książkę, a smuci ponieważ trzeci tom nie jest wydany po polsku.

Z bohaterami zżyłam się bardziej, chociaż kilka ich zachowań mnie zdenerwowało.

Fabuła jak dla mnie ciekawsza przez co wciągnęłam się bardziej przy pierwszy tomie.

Zdecydowanie polecam przeczytać, tym bardziej jeśli uda wam się dorwać książkę za 10 zł tak jak mi się udało.

Z bohaterami zżyłam się bardziej, chociaż kilka ich zachowań mnie zdenerwowało.

Zdecydowanie...

Tak jak do pierwszej części musiałam się przekonać, tak druga od pierwszej strony wciągnęła mnie całkowicie. Nie mogę doczekać się dalszych losów bohaterów. Chociaż kompletnie nie rozumiem tego tekstu w opisie książki "razem ze szpiegiem i zdrajcą, w którym - wbrew wszystkiemu - zaczyna się szaleńczo zakochiwać" - wtf? Jak to czytałam to myślałam, że mowa o Belenie, a nie Hectorze. Ktoś się machnął w tłumaczeniu czy może szykuje się jakiś zwrot akcji w następnej części? ;)

Co tu dużo mówić, druga część jest jeszcze lepsza od pierwszej. Historia Elisy jest wciągająca, ciekawa, a przede wszystkim sama bohaterka nie należy do tych wszystkich wkurzających idealnych dziewczyn, które nie potrafią się na nic zdecydować, przez co skutecznie umieją zepsuć każdą lekturę. Naprawdę szkoda, że trzecia część nie będzie wydana po polsku, bo ta seria jest jedną z moich ulubionych fantasy, która za granicą (chociażby na goodreads) zebrała wiele dobrych recenzji, zresztą zasłużenie. Pozostaje angielski. Z tego co czytałam, może być niezła zabawa, bo podobno książka nie należy do najłatwiej napisanych. Nie wspominając już o cenie zakupu.
Ale warto.

Ponadto ciekawi mnie bardzo kto pisał opis, który jest z tyłu książki, gdyż być chłopak, w którym zakochuje się Eliza ma tyle wspólnego ze zdrajcą, co warzywo z kotletem Wydaje mi się, że to wszystko kwestia przecinka, na który ktoś po prostu nie zwrócił uwagi, tłumacząc opis z angielskiego.

,,With her go a one-eyed spy, a traitor, and the man whom—despite everything—she is falling in love with."

Przyznam szczerze, że szału nie było. Autorka ma dość beznamiętny sposób opisywania relacji między postaciami i różnych emocji między nimi. W wielu dialogach nie byłam w stanie się zorientować czy oni się właśnie pokłócili, czy rozmawiają normalnie, czy też się przedrzeźniają. Nawet za specjalnej akcji nie było w tym tomie, już pierwsza część bardziej mnie "zassała". Czekam na kolejny tom, ale tylko dlatego, żeby zakończenie poznać. Bez większego entuzjazmu.

1997

Pierwsza część przeczytałam w 2015 roku teraz ta kilka lat temu ale książka mnie nie rozczarowała naprawdę jest dobra i nie wiadomo kiedy ja kończysz. Szkoda że nie ma kontynuacji ubolewam nad tym doprawdy.

Wciągająca lektura polecam każdemu

Wciągająca lektura polecam każdemu

Bardzo dobra część.Lepsza jeszcze od pierwszej.Uwielbiam głównych bohaterów.

Bardzo dobra część.Lepsza jeszcze od pierwszej.Uwielbiam głównych bohaterów.

Niebyt częsty to przypadek, kiedy kontynuacja jest lepsza od cz. 1. A jest. To po prostu świetna kontynuacja, w której główna bohaterka wreszcie pokazuje siłę swojego charakteru.

• 2017