Między Synagogą a Kościołem

Okładka książki Między Synagogą a Kościołem Waldemar Chrostowski
Okładka książki Między Synagogą a Kościołem
Waldemar Chrostowski Wydawnictwo: Apostolicum, Wydawnictwo M religia
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Apostolicum, Wydawnictwo M
Data wydania:
2015-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380430044
Tagi:
chrześcijaństwo judaizm kościół synagoga św. Paweł
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
797
504

Na półkach: ,

Książka wybitna, choć sięgając po nią miałam inne oczekiwania. Napisana pięknym stylem. Autor bez wątpienia jest erudytą. Powołuje się przede wszystkim na badania, teksty, konkrety. Komentarze są oszczędne.
Jest to historia św. Pawła. Nieprawdopodobną rzeczą jest to, że o Pawle wiemy więcej z faktów niż o Chrystusie. Autor ukazuje rolę Pawła w powstaniu Kościoła. Analizuje listy, konfrontując je z innymi historycznymi tekstami oraz wiedzą historyczną.
Warto przeczytać, bo po pierwsze czyta się bardzo dobrze, ilość wiedzy nie przytłacza, ale i porządkuje się wiedzę o powstaniu chrześcijaństwa.
Gorąco polecam.

Książka wybitna, choć sięgając po nią miałam inne oczekiwania. Napisana pięknym stylem. Autor bez wątpienia jest erudytą. Powołuje się przede wszystkim na badania, teksty, konkrety. Komentarze są oszczędne.
Jest to historia św. Pawła. Nieprawdopodobną rzeczą jest to, że o Pawle wiemy więcej z faktów niż o Chrystusie. Autor ukazuje rolę Pawła w powstaniu Kościoła. Analizuje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
274
202

Na półkach:

Rzetelna i przystępnie napisana monografia o św. Pawle, uwzględniająca wynik najnowszych badań o nim. Oprócz niego praca ks. prof. W. Chrostowskiego, laureata tzw. katolickiego Nobla, czyli Nagrody im. J. Ratzingera, zawiera istotny wątek historii Synagogi po przyjściu Jezusa Chrystusa (czyli Mesjasza, Pomazańca)n oraz relacji miedzy nią a rodzącym się Kościołem. Autor pokazuje m.in., jak głęboki charakter miała "rekonstrukcja" żydowskiej tożsamości i tradycji, w konsekwencji czego nie można uważać judaizmu, który się wtedy ukształtował (tzw. judaizmu talmudycznego) za prostą kontynuację judaizmu wcześniejszego. Należy raczej powiedzieć, że Synagoga i Kościół są spadkobiercami wcześniejszej tradycji w dwóch, zasadniczo odrębnych wersjach. Polecam.

Rzetelna i przystępnie napisana monografia o św. Pawle, uwzględniająca wynik najnowszych badań o nim. Oprócz niego praca ks. prof. W. Chrostowskiego, laureata tzw. katolickiego Nobla, czyli Nagrody im. J. Ratzingera, zawiera istotny wątek historii Synagogi po przyjściu Jezusa Chrystusa (czyli Mesjasza, Pomazańca)n oraz relacji miedzy nią a rodzącym się Kościołem. Autor...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Niejednokrotnie podkreśla się rzekomą odmienność między żydowskim Jezusem a chrześcijańskim Pawłem. Pojawiały się nawet głosy, że w istocie założycielem chrześcijaństwa jest właśnie Apostoł Narodów. W obszernej popularyzatorskiej biografii św. Pawła ks. Chrostowski uwypukla coś dokładnie odwrotnego: zakorzenienie swego bohatera w tradycji judaizmu biblijnego przełomu er. Autor książki odtwarza nie tylko życie św. Pawła, ale także bardzo szeroki kontekst religijny I w. n.e. Wykazuje się tu znakomitą znajomością realiów ówczesnego judaizmu, snując przy tym ciekawe paralele między Apostołem Narodów a innymi znanymi źródłowo postaciami żydowskimi tej doby. Kwestia relacji żydów i chrześcijan czy judeochrześcijan do etnochrześcijan w początkach istnienia Kościoła to wątki zwykle marginalizowane i dobrze, że zostały tu wydobyte.

Tytuł każdego z podrozdziałów jest fragmentem z Corpus Paulinum, ale to nie listy Pawła są głównym tematem. Stanowią jedynie źródłowe oparcie dla opowieści Chrostowskiego. Autor podkreśla na ich przykładach bardzo żywą u schyłku epoki II Świątyni tendencję do mesjanistycznego odczytywania tekstów Starego Testamentu, rolę Septuaginty jako prawdziwej Biblii Greckiej, a także stopniowe przemiany w społeczności żydowskiej, która radykalnie przeobraziła się po klęsce w wojnie z Rzymianami (66-73). Niezwykle interesującym punktem odniesienia jest dla Chrostowskiego żyd mesjanistyczny David H. Stern, którego żydowski komentarz do Nowego Testamentu rzuca ciekawe światło na postać Pawła jako żyda (i Żyda),który w Jezusie upatruje wyczekiwanego Mesjasza.

Książka nie ma charakteru naukowego i stanowi przeredagowany zapis cyklu artykułów prasowych autorstwa Chrostowskiego. Tło kulturowe zostało w wielu miejscach zarysowane chyba aż nazbyt szeroko, co zapewne stanowi ukłon w stronę mniej obeznanych z tematyką starożytną czytelników. Całość czyta się bardzo dobrze, a na każdej stronie dostrzegalna jest wielka fascynacja Autora postacią św. Pawła.

Tomasz Babnis

Niejednokrotnie podkreśla się rzekomą odmienność między żydowskim Jezusem a chrześcijańskim Pawłem. Pojawiały się nawet głosy, że w istocie założycielem chrześcijaństwa jest właśnie Apostoł Narodów. W obszernej popularyzatorskiej biografii św. Pawła ks. Chrostowski uwypukla coś dokładnie odwrotnego: zakorzenienie swego bohatera w tradycji judaizmu biblijnego przełomu er....

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Między Synagogą a Kościołem