Zagadka Błękitnego Ekspresu

Okładka książki Zagadka Błękitnego Ekspresu
Agatha Christie Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Herkules Poirot (tom 6) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 6)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
The Mystery of the Blue Train
Hachette Polska
2015-05-07
1966-01-01
Data 1. wydania:
2008-03-03
Hanna Pasierska
błękitny pociąg literatura brytyjska klasyka kryminału kryminał

Kolejny dzień i kolejna część przygód Herkulesa Poirota.
Tym razem intryga była bardziej zawiłą ale o dziwo łatwo było się domyślić kto popełnił zbrodnię. Co innego jeżeli chodzi o sposób jej popełnienia.
W tej książce zdecydowanie brakuje postaci kapitana Hastingsa. Co prawda mamy pannę Grey, ale nie jest ona godnym zastępcą.
Książka trzyma poziom, na pewno wśród innych...

Ciekawa intryga, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Idealna rozrywka, ale też okazja do pobudzenia "małych szarych komórek".

Dobra intryga, ale styl pisania nie tak dobry jak w późniejszych częściach. Mniej ironii, miejscami nieco przestarzałe spojrzenie.

Amerykański milioner Rufus Van Aldin kupuje w prezencie dla swojej córki Ruth drogocenny naszyjnik z rubinów. Mimo ostrzeżeń ojca zabiera ona go ze sobą w podróż Błękitnym Ekspresem na Lazurowe Wybrzeże. Kobieta jest nieszczęśliwa w małżeństwie i właśnie odnowiła znajomość z dawną miłością - hrabią de la Roche, który jest bardzo podejrzanym osobnikiem, znanym z tego że...

7,5/10
Jak przy niemal każdej recenzji książek Christie powtarzam się, ale takie już są jej powieści - niesamowite, pełne napięcia i oryginalności bohaterów. Jedynym zgrzytem był sposób, w jaki przedstawiono rozwiązanie (dość zagmatwane nawet jak na Christie), gdyż ze zdziwieniem stwierdzam, że choć absolutnie nie podejrzewałam mordercy, to Herkules Poirot wyłożył...

książka nie jest bardzo dynamiczna, ale nie zmienia to faktu że jest ciekawa
początek strasznie się dłuży, ale jak przez niego przebrniemy to jest już duuużo lepiej

Nie jest to powieść tak dynamiczna i wartka jak inne powieści z Herculesem Poirot ale zakończenie jak zawsze mistrzowskie.

Na półkach: , , , , ,

Miałam dłuższą przerwę od książek Agathy Christie, aż zdążyłam zatęsknić za moim ulubionym detektywem. Tym razem autorka postawiła na dobrze znane mi elementy, co było miłym zaskoczeniem. Zdecydowałam się wysłuchać tę historię w formie audiobooka w genialnej interpretacji Danuty Stenki. Czy tym razem kryminalna zagadka sprostała moim wymaganiom?

Rufus Van Aldin,...

Biorąc do ręki jakąkolwiek książkę Agathy Christie mogę być pewna jednego - na pewno się nie zawiodę. Tak było też i tym razem.
Tytuł może przywodzić na myśl jedną ze słynniejszych książek Christie, Morderstwo w Orient Ekspresie, jednakże to Błękitny Ekpres został opisany jako pierwszy. Znając już obie książki mogę pokusić się o stwierdzenie, że Zagadka podobała mi się...

Wartościowe klejnoty, niebezpieczni mężczyźni, piękne kobiety i nieustraszony Herkules Poirot, czyli Agatha Christie w swoim najlepszym wydaniu.

Książki tej angielskiej autorki zawsze sprawiają mi dużo radości. Uwielbiam jej prowadzenie akcji, wodzenie czytelnika za nos i wyjaśnianie, jak doszło do danego przestępstwa.

Tym razem również dobrze się bawiłam. Wraz z...

3 371
    1 121