Trudne życie

Okładka książki Trudne życie Gabriela Pauszer-Klonowska
Okładka książki Trudne życie
Gabriela Pauszer-Klonowska Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1963-01-01
1963-01-01
Prus Nałęczów literatura

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie mogę dać mniej niż 9 gwiazdek książce, która opowiada mi o Prusie. Moim zdaniem autorka naprawdę rzetelnie przedstawiła postać i jego stosunki że społeczeństwem. Może bardzo postawiła nacisk na aspekt biograficzny, niż na fabułę, ale to poglebilo tylko wiedzę o tym pisarzu. Chętnie sięgnę po inne tytuły o Prusie tej autorki.

Piękna. Z jej kart można się dowiedzieć wielu rzeczy o Bolesławie Prusie, pracy redakcyjnej, pracy nad jego wspaniałymi powieściami, przyjaźniach, zainteresowaniach (niekoniecznie literackich). Książka jest barwną fabularyzowaną opowieścią, którą czyta się bardzo przyjemnie.

Zapewne dla tych, którzy nie doceniają autora "Lalki" nie będzie to czymś przyjemnym, lecz miłośnicy Prusa nie zostaną zawiedzeni. Biografia odkrywa kulisy życia zwykłego człowieka, który żył przez pewien czas w cieniu innych, następnie zabłysnął talentem, zmagając się z ciągłą krytyką. Ciekawym pewnie też będzie dla niektórych, co Prus sądził na temat prozy Sienkiewicza czy "Wesela" Wyspiańskiego.

2070

Zawsze uważałam, że dosyć trudno o bardziej zwyczajne życie niż to, które wiódł Bolesław Prus. Coś tam wiedziałam, o jego powstańczej młodości, ale to był tylko epizod. Jedna, chyba niespecjalnie ciekawa żona, żadnych kochanek na boku, burzliwych skandali, wielkich podróży. Cóż tu pisać. A jednak Gabriela Pauszer-Klonowska napisała o Prusie ciepłą książkę, którą choćby dlatego warto przeczytać, że spokojne życie Prusa nie utkwiło w lubiącej plotki pamięci zbiorowej i tak w zasadzie niewiele wiemy o nim. Dzieło przesłoniło autora.

Książkę czytałem w podróży, raczej jako "zabijacz" czasu niż z upodobania, ciekawie zarysowana sylwetka pisarza, jak i tło czasów; można sobie co nie co przypomnieć

• Biograficzne
  • ROK 1996