Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej.

Okładka książki Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej. Łukasz Czeszumski
Okładka książki Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej.
Łukasz Czeszumski Wydawnictwo: CL Media reportaż
reportaż
CL Media
2015-02-01
2015-02-01
Ameryka Południowa narkotyki reportaż kokaina wojna

Rewelacyjny dokument o narkobiznesie. Wstrząsający.
Kolejny dowód, że jedyną drogą w walce z narkotykami jest ich legalizacja.

Rewelacyjny dokument o narkobiznesie. Wstrząsający.
Kolejny dowód, że jedyną drogą w walce z narkotykami jest ich legalizacja.

Książka to zbiór reportaży, które zostały dobrze zebrane. Dużo można dowiedzieć się o białych szlakach, zaskakujące że takie rzeczy się działy i nadal dzieją w niektórych częściach globu.
Warto ją przeczytać i spojrzeć na świat z perspektywy sprzedaży "rozrywki", która niesie duże pieniądze, dużo śmierci i dużo korupcji.

Dodatkowo dla mnie było super, że dużo osób które zostały opisane znam z filmów, seriali przez co reportaże potwierdzają wiele historii, które w mojej głowie już były delikatnie zapisane.

Dodatkowo dla mnie było super, że dużo osób które...

Przede wszystkim to kawał NAPRAWDĘ dobrej pracy reporterskiej. Autor poświęcił z pewnością mnóstwo czasu i energii na zgromadzenie tych wszystkich informacji.
Bardzo ciekawa w odbiorze książka, mimo, że w zasadzie o większości z poruszonych wątków gdzieś wcześniej słyszałam lub czytałam. Ale! To wszystko tak zebrane i uporządkowane robi wielkie wrażenie. Dodatkowo świetnie napisane, czyta się niemal jak powieść. Książka niby o kokainie, ale przede wszystkim to historia ludzkich dramatów. Tragedii, która dotyka ludzi z niemal każdego zakątka świata, z każdej grupy społecznej, każdej narodowości. Podział na poszczególne kraje związane z biznesem narkotykowym wydaje mi się być bardzo klarowny i pozwalający uporządkować sobie w głowie wszystkie elementy. Reportaże przedstawiają czytelnikowi tak naprawdę całą drogę i proces powstawania narkotyku, od plantacji koki, aż do ostatecznego konsumenta czystej kokainy. To, co napędza ten cały proces to pieniądze. Wielkie i szybkie pieniądze. Coś, dla czego niektórzy są gotowi na wszystko i z pomocą czego innym wszystko uchodzi na sucho.
A wszystko zaczyna się tak niewinnie. Od indiańskiej legendy mówiącej o świętej roślinie, która miała być dla biednych Indian pożywieniem, ratunkiem i łaską.

Kawał rzetelnego reportażu. Od razu widać, że Autor poświęcił wiele lat na napisanie tej książki. Podobało mi się podzielenie całości na części reprezentujące poszczególne, najbardziej dotknięte przez kokainowy biznes, kraje. To nie jest pozycja, którą można przeczytać w kilka dni. "Biały szlak" należy sobie dawkować, żeby mieć czas na refleksję i zrozumienie opisanych zjawisk i problemów. Z pewnością nie jest to książka łatwa ani przyjemna. Możną ją nazwać rzetelnym i szczególowym kompendium wiedzy o krajach, które często wzbudzają w nas jedynie strach poprzez dominującą w nich przemoc, która wynika z szeroko pojętej produkcji, handlu i dystrybucji kokainy. Warto przeczytać, żeby uświadomić sobie skalę problemów, z którymi borykają się na codzień nie tylko kartele, ale rówież zwykli, niewinni śmiertelnicy. Do refleksji.

Świetna książka! Zbiór reportaży o kulisach narkobiznesu w Ameryce Łacińskiej. Gangi, bojówki, handlarze, przemytnicy, skorumpowany od góry do dołu aparat państwowy a z drugiej strony nędza, bieda, rozpacz i bezsilność przeciętnego człowieka, który chcąc, nie chcąc musi w otoczeniu tego wszystkiego żyć.

Bardzo ciekawa i fajnie napisana książka, przedstawiająca rzeczywisty świat Ameryki Łacińskiej z kokainą w tle. Najbardziej zachwyciły mnie szczegółowe relacje świadków oraz opinie na dane tematy. Jednak zabrakło mi tła historycznego w niektórych rozdziałach (szczególnie w Meksyku). Mimo to książka warta przeczytania :)

Meksyk, Peru, Brazylia, Kolumbia, miejsca przemytu narkotykowego, akcje policyjne, lewicowa partyzantka, oddziały milicji paramilitarnych, i życie zwykłych ludzi. Bajońskie sumy z handlu koki. Kto wygrywa w tej brutalnej pogoni za pieniądzem i władzą? Nie ma wygranych, wszyscy mogą zginąć i giną. Takie są reguły gry. Książka wciągająca w temat penetrującym opisem rzeczywistości. Wojna przeciwko narkotykom to fiasko.. ale jakie jest wyjście? "...Problem narkotykowy to problem w ludzkim umyśle i tam należny szukać klucza , tam znalezsc lekarstwo. Narkotyki będą zawsze i zawsze będą uzależnieni. To w nas ukryty jest klucz do ich pokonania." (str 427)

Dobra pozycja. Chodź trochę nieaktualna bo pisana obejmuje okres sprzed 10 lat. Ale mimo to zdecydowanie warta zapoznania się.

Nie nazwę tej książki wstrząsającą, bo nie ma tutaj nic czego bym się nie domyślał. Za to nazwę ją bardzo dobrym reportażem. Polecam.

Wciągające, ciekawe, barwne, przyjemnie spędzony czas

Wciągające, ciekawe, barwne, przyjemnie spędzony czas

• Reportaż
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej.