Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

2015-01-19
2015-01-19
Joanna Dziubińska
podróż droga życie Joanna Dziubińska

Wspaniała książka. Autorka przedstawia nam historię swojej podróży i swojego cierpienia. Tylko i aż zaprasza nas do przeżycia z nią wielkiej przygody. Po prostu. Niczego nam nie narzuca, nie zmusza nas do przyjęcia swojego światopoglądu, nie użala się nad sobą. Historia nie jest nadęta, nie jest przechwalaniem się wytrwałością, ani wylewaniem swoich żali. Ramię w ramię przemierzamy z autorką szlaki PCT, słuchamy jej historii i jej przemyśleń. W tej książce wszystkiego jest dokładnie tyle, ile być powinno. Trochę smutku, trochę radości, trochę trzeźwego spojrzenia na świat, trochę rozrywki i trochę geografii. Książkę czyta się bardzo szybko, chociaż nie wiem czy to plus, bo po co takie dobre książki czytać szybko? Bardzo łatwo utożsamić się z autorką i ją zrozumieć, zwłaszcza jak ktoś też lubi i wie czym są samotne, górskie wycieczki. Książka pozbawiona jest jakichś płytkich, uniwersalnych mądrości, raczej przemyślenia są podyktowane osobistą sytuacją autorki. Jest niezwykle wartościowa i można z niej wiele wyciągnąć dla siebie. Każdy co innego. Na pewno warto ją przeczytać!

Po bardzo długim zastoju czytelniczym... wymyśliłam, żeby powrócić na szlak wraz z Reese Witherspoon na okładce, od której ściągnęłam czytelnicze imię:)

Cheryl miała ciężkie dzieciństwo i trudną młodość. Nie radzi sobie z własnym życiem, rozpada się jej małżeństwo. A śmierć ukochanej mamy - na to nie była gotowa. To ją załamało i oderwało od życia na kilka lat. W końcu przychodzi taki moment, że musi uciec i coś zmienić...
Decyduje się na samotną wędrówkę legendarnym szlakiem Ameryki Północnej Pacyfic Crest Trail, przez parki narodowe, góry, lasy, jeziora, pustynie, wśród dzikiej przyrody, spotykając na ogół życzliwych ludzi, którzy dopingowali ją do dalszej drogi.
To autobiograficzna powieść napisana po latach. Podziwiam jej odwagę na szlaku, natomiast w powieści zabrakło mi jakiejś głębi jej przemiany.

Uwielbiam wędrować. Zatapiać się w nieznane miejsca, wchodzić w las i po prostu iść. Zazwyczaj szerokim łukiem omijam książki, które krzyczą z okładki sloganami w stylu " Lektura obowiązkowa dla każdego, kto szuka własnej drogi". Ta okładka jest jednak tak hipnotyzująca, że zaryzykowałam.
Cheryl Strayed nigdy nie miała łatwego życia i w końcu nastąpiła ta chwila, kiedy po prostu wybuchła. W przypadkowy sposób dowiedziała się o istnieniu PCT - Pacific Crest Trail długodystansowym szlaku turystycznym w Stanach Zjednoczonych i spontanicznie postanowiła wyruszyć w samotną drogę.

Można nie zgadzać się z wyborami życiowymi Cheryl, ale trzeba jej przyznać, że stworzyła niezwykły opis swojej wędrówki. W malowniczy sposób opisuje pokonywaną przez siebie trasę i zmagania. Ma bardzo lekkie pióro, przez co przez książkę się po prostu płynie. Muszę przyznać, że dość mocno identyfikuję się z trudami jej podróży. Przy opisie pakowania, zakładania i noszenia największego plecaka na trasie, oczami wyobraźni widziałam siebie. Zazdroszczę Cheryl odwagi i planuję własne krótsze wędrówki. W przeciwieństwie do autorki w chwili pokonywania przez nią szlaku, mam jednak to ogromne szczęście, że mam swoją rodzinną kochaną ekipę.

emocjelogiczne.blogspot.com
IG: @mamazaczytana

Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron chciałam odłożyć na półkę. Myślałam, że nic takiego mnie nie wciągnie, trochę było nudno. Przeczytałam w całości, przeszłam z bohaterką szlak PCT. Nie żałuję. Było warto.

Czy lubicie sięgać po autobiografie i/lub pamiętniki?

Ja niekoniecznie, jednak zdecydowałam się ostatnio na przeczytanie książki Cheryl Strayed pt. „Dzika droga. Jak odnalazłam siebie”. I to chyba była jedna z lepszych czytelniczych decyzji ostatnich miesięcy😉

Życie Cheryl od początku nie było usłane różami – przemoc ojca i bieda zahartowały i ukształtowały charakter autorki. Największym ciosem była dla niej jednak choroba i nagła śmierć ukochanej mamy, z którą młodziutka Cheryl była mocno związana. To i inne wydarzenia stały się źródłem powolnego upadku, a potem decyzji, która odmieniła losy Cheryl Strayed na zawsze. Tak bowiem narodził się plan i rozpoczęła jej samotna wędrówka szlakiem Pacific Crest Trail. O tej podróży właśnie, jej trudnościach, ale i pięknych chwilach, opowiada ta historia.

Nie sądziłam, że lekturę „Dzikiej drogi” ukończę pełna zachwytu. A jednak tak się stało. Choć początkowo trudno było mi przebrnąć i wczuć się w sytuację autorki, dalej było już tylko lepiej, a ja z zapartym tchem śledziłam etapy jej wędrówki. Bo o tym właśnie jest ta książka. Autorka nie zamęcza czytelnika egzystencjonalnym bełkotem czy utyskiwaniem na niesprawiedliwość losu. Opisuje swoją wędrówkę z naturalistyczną wręcz precyzją. Dzięki temu potrafimy utożsamić się z jej bólem, odczuwamy każdy krok okupiony nieludzkim wysiłkiem i ogromnym cierpieniem tak fizycznym, jak i psychicznym. Bród, smród i ból stają się wręcz namacalne. Nie jest to też jedynie dosłowna wędrówka szlakiem pełnym przeciwieństw, ale przede wszystkim wędrówka w głąb siebie – swoiste katharsis.

A choć postepowanie autorki i zarazem bohaterki może nierzadko zaskakiwać, a nawet się nie podobać, przyznać trzeba jedno. Odwagi i samozaparcia jej nie brakowało. Uświadomienie sobie, że obrany przez Strayed szlak PCT to 1700 km samotnej drogi w najróżniejszych warunkach, gdzie nie wszystko zawsze idzie tak jak było zaplanowane, czyni z niej kobietę niezwykle odważną, ale też inspirującą czytelników do działania i walki o siebie. Ja całość mogę podsumować jednym słowem. WOW…

Polecam Wam tę autobiografię z całego serca i zachęcam do obejrzenia ekranizacji jako dopełnienie, choć brakuje jej charakteru i pewnej surowości pierwowzoru, które tak działały na wyobraźnię <3

Czy lubicie sięgać po autobiografie i/lub pamiętniki?

Przeczytałam i od razu miałam zamiar zacząć jeszcze raz. Kapitalna książka. Gorąco polecam.

Gdy czytałam piątą stronę zastanawiałam się, jakim cudem dobrnę do końca. Gdy czytałam pięćdziesiątą stronę zdziwiłam się, że to JUŻ jest pięćdziesiąta strona. Mając dwadzieścia stron do końca chodziłam dookoła książki powstrzymując się przed jej dokończeniem, bo tak bardzo nie chciałam zejść ze szlaku Pacific Crest Trail.

I w sumie w tym miejscu mogłabym postawić kropkę. Dodam jednak, że były chwile, w których nie było mi po drodze z Cheryl, główną bohaterką. Niektóre jej życiowe decyzje kłuły mnie w oczy i myślałam sobie, że ja postąpiłabym, pomyślała, zachowała się inaczej. Ale były też chwile, w których Cheryl mi imponowała. Przede wszystkim jednak zainspirowała mnie. Pozazdrościłam jej wyczynu i sama jestem teraz głodna wędrówki, bólu mięśni i odcisków na stopach.

Bo właśnie o tym jest ta książka. O pokonywaniu kilometrów szlaku, na którym może spotkać nas wszystko, na co wcześniej staramy się przygotować, a czasem okazuje się, że i tak jesteśmy zaskoczeni i ratuje nas tylko chęć przetrwania. Czyli dokładnie tak, jak w życiu.

Obawiałam się długich, głębokich i smętnych egzystencjalnych przemyśleń. Tego jednak brak. Są one umiejętnie ukryte w historii o wędrówce i tylko od nas zależy, ile wniosków wyciągniemy i jak bardzo zanurzymy się w refleksji. Książka jest rześka, motywująca i konkretna. Nadal mam przed oczami wysokie sosny oglądane z góry, gładkie tafle jezior, bezkresny horyzont. I wszechobecną ciszę. To lubię.

I w sumie w tym miejscu mogłabym postawić kropkę....

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w book tour i kryminalnatalerzu.pl
Czasami wydarzenia w życiu powodują ,że
wydaje nam się iż nie damy sobie rady ,że jest to ponad nasze siły......
Bardzo wciągająca książka ,która daje czytelnikowi możliwość przeanalizowania własnego życia .Książka przy ,której stawałam i musiałam się zastanowić ,zebrać siły aby iść dalej. Polecam .
Bardzo dziękuję za możliwość przeczytania Wydawnictwo Znak #kryminalnatalerzu

Dziękuję za możliwość uczestnictwa w book tour i kryminalnatalerzu.pl
Czasami wydarzenia w życiu powodują ,że
wydaje nam się iż nie damy sobie rady ,że jest to ponad nasze siły......
Bardzo wciągająca książka ,która daje czytelnikowi możliwość przeanalizowania własnego życia .Książka przy ,której stawałam i musiałam się zastanowić ,zebrać siły aby iść dalej. Polecam...

Śmierć bliskiej osoby, rozwód, autodestrukcyjny styl życia, potem kilkumiesięczna samotna wędrówka szlakiem PCT, rozważania o złożoności ludzkiej natury, a na końcu oczyszczenie duchowe- oto główny rdzeń książki ,,Dzika droga".
Sam pomysł podróży Pacific Crest Trail jest świetny i podejmowany przez wiele osób, które wędrują w towarzystwie swoich bliskich i cieszą się naturą oraz wolnością. Dla Cheryl Strayed ta wyprawa to ucieczka od problemów, toksycznych związków, narkotyków i poczucia winy po śmierci mamy. Może pobudki do podjęcia takiego wyzwania nie do końca odpowiednie, ale skoro jej to pomogło w odnalezieniu siebie to dobrze.
Książkę oceniam bardzo dobrze pod względem prowadzenia narracji. Natomiast drażniły mnie ciągłe zachwyty nad facetami i chęć uprawiania seksu praktycznie z każdym, co zakrawało na nimfomanię oraz zbytnie przywiązanie do matki, które pod koniec książki doprowadziło autorkę do zjedzenie części jej prochów. Groteskowe to i raczej niezrozumiałe.

Niezwykle wciągająca książka o samotnym, długodystansowych podróżowaniu poprzez szlaki górskie. Uderzyła mnie naiwność i zupełny brak przygotowania Cheryl. Ale zważywszy na jej stan psychiczny po ciężkich przejściach życiowych, dochodzę do wniosku, że nie umiała skupić się sobie ani trochę- dlatego musiała wyruszyć w góry by dosłownie powalczyć o siebie. Urzekła mnie prostolinijność jej przemyśleń, ale wszystko w niej jest tak uczciwe, że człowiek czuje Cheryl bardzo mocno będąc z nią na szlaku. Idealna książka przed swoją wyprawą w góry.