Dzika droga. Jak odnalazłam siebie

Okładka książki Dzika droga. Jak odnalazłam siebie
Cheryl Strayed Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Klub Książki Doroty Wellman literatura piękna
literatura piękna
2012-03-26
Joanna Dziubińska
podróż droga życie Joanna Dziubińska

więcej Więcej

„Dzika droga” Cheryl Strayed to biograficzna książka opowiadająca o życiu autorki i jej wewnętrznej przemianie, jaka dokonała się w niej podczas trzymiesięcznej wędrówki Pacific Crest Trail.
Cheryl, nie mogąc pogodzić się ze śmiercią ukochanej matki, a także borykając się z problemem niemożności odnalezienie spokoju wewnętrznego w otaczającym ją świecie, postanawia...

Nie podobała mi się „Dzika droga”, bo pomimo iż czułam w niej szczerość autorki w opisywaniu własnej historii, to jednocześnie raził mnie rodzaj ekshibicjonistycznego samozadowolenia z radykalnego obnażania siebie. Dla poklasku. I może nawet to by mnie aż tak nie raziło, gdyby książka jako całość była bardziej równa. Gdyby opisy emocjonalnych stanów bohaterki dokonane były...

Motywuje do wyprawy, do pokonywania barier, wychodzenia przed siebie. No ale brak tu samej trasy PCT... Książka rozliczeniowa, więc taka musiała być, ale niedosyt pozostaje.

Nawet nie wiem co napisać ... moja pierwsza książka jako dnf nie dokończyłam jej bo mnie ta książka wymęczyła, wynudziła, że gorzej się nie da. Nie zrozumcie mnie źle - kiedy mama głównej bohaterki zachorowała myślałam o fajnie się czyta, ale potem główna bohaterka tak mnie irytowała, że myślałam, że rzucę książką (nie zrobiłabym tego) mówię jej NIE!!! Filmu nie widziałam....

Książka opowiada o rzekomej "bohaterce" która przeszła pieszo ponad 1700 km. dzikim szlakiem w północnej części USA. Dlaczego objęłam określenie bohaterka w cudzysłów ? A tuż dlatego drodzy czytelnicy, że dla mnie kobieta, która w wieku ponad 20-lat traci matkę ( zmarła na raka), rozwodzi się, sięga po narkotyki, puszcza na prawo i lewo ... a potem z tego swojego wielkiego...

W sumie mi się podobała bo miałam nastrój na powieść drogi. Fajne są fragmenty dotyczące teraźniejszości. Co do rozmyślań bohaterki o przeszłości-lekko nudnawe i przydługie, zdarzały się też powtórzenia. Generalnie OK.

Super się czytało, bardzo ciekawa historia. Napisała ją nieprzeciętna kobieta z wielką werwą ;)

To chyba jedyna książka w moim życiu, która nabrała wartości ... po obejrzeniu filmu nakręconego na jej podstawie.

Dopiero obraz uzmysłowił mi ogrom wyzwania przed jakim stanęła Cheryl. Wachlarz doświadczeń, kalejdoskop emocji.

Bardzo udana książka. Po raz pierwszy w życiu miałam wrażenie, że rzecz dzieje się równolegle z moim życiem, tzn. że zamykam książkę, a ona wędruje dalej, otwieram - i trafiam na nią ileś km dalej. Sympatyczne wrażenie. Ale i tak największe zrobiło na mnie spotkanie lisa . . . magiczno - dojmujące.

Na książkę trafiłam podczas Camino do Santiago de Compostella. Leżała na półce z rzeczami do oddania. Pochłonęłam ja jednym tchem. Przezycia bohaterki pokazują, że czasem " trzeba długo iść żeby dojść do siebie". Świetna, nieoczywista, wzruszająca.

1 987
    1 889