Militaria XX wieku nr 60 (2014/03)

Okładka książki Militaria XX wieku nr 60 (2014/03)
Sławomir AbczyńskiTomasz Basarabowicz Wydawnictwo: Kagero czasopisma
czasopisma
Kagero
2014-01-01
2014-01-01
Bergepanzer Bergeferdinand Bergepanther Kawasaki Ki 100 Heinkel He 219 Uhu Front wschodni Normandia LCT LST TKS

Na półkach: , , , , , ,

Kolejny numer czasopisma "Militaria XX wieku" to bardzo ciekawe artykuły o tematyce lotniczej, jak monografia jednego z ostatnich myśliwców Japonii Kawasaki Ki-100 oraz pierwsza część monografii Heinkela He 219 autorstwa Marka J. Murawskiego. Szczególnie ten drugi artykuł to bardzo interesujący opis konstrukcji i pierwszych prototypów jednego z najlepszych nocnych myśliwców II wojny światowej. Samolot ten konstruowany od 1940 roku początkowo jako samolot rozpoznawczy nie spełnił wymogów RLM i w pewnym momencie wydawało się, że jego los będzie przesądzony. Do akcji wkroczył wówczas dowódca nocnego lotnictwa myśliwskiego Luftwaffe gen. Kammhuber, który szukał myśliwca mogącego zastąpić na nocnym niebie Bf110-tki. Tak narodziła się koncepcja przerobienia konstrukcji He219 pod nocny myśliwiec. Jak się miało okazać He219 był strzałem w dzisiątkę jeżeli chodzi o nocne polowania na alianckie bombowce w jednostkach NJG. Obydwa artykuły o He219 i Ki-100 przedstawiają solidny poziom merytoryczny, ciekawe zdjęcia i plany. W numerze znajdziemy również wprowadzające w tematykę artykuły o alianckich okrętach desantowych (koniach roboczych jakie dały możliwość lądowania w Normandii takich jak LCT, czy większych LST) i niemieckich wozach wsparcia technicznego (Bergepanzer I, II, III, IV, 38, czy też Bergeferdynand i Bergepantera). Numer zamykają mniej interesujące z według mnie opis rekonstrukowanej tankiety TSK, czy Medalu Zwycięstwa i Wolności 1945.

Dodaj cytat z książki Militaria XX wieku nr 60 (2014/03)