Niewidzialny człowiek. Wehikuł czasu. Wyspa doktora Moreau

Okładka książki Niewidzialny człowiek. Wehikuł czasu. Wyspa doktora Moreau Herbert George Wells
Okładka książki Niewidzialny człowiek. Wehikuł czasu. Wyspa doktora Moreau
Herbert George Wells Wydawnictwo: Solaris Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Galaktyka Gutenberga
The Invisible Man / The Time Machine / The Island of Dr Moreau
Solaris
2014-07-16
2014-07-16
9788375901924
Feliks Wermiński, Ewa König-Krasińska, Eugenia Żmijewska

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Trzy najsłynniejsze krótkie powieści powieści klasyka literatury sf. Przekłady są przedwojenne, darmowe i powierzchownie przygładzone. Przekład WYSPY DOKTORA MOREAU jest niekompletny i ocenzurowany - w latach 20. usunięto fragmenty antyreligijne... (generalnie najlepsze jest tłumaczenie Ewy Krasińskiej). Nie polecam.

Czy rzeczywiście możemy się całkowicie wyzwolić z okowów wychowania i reguł społecznych jeżeli pozwolić nam żyć poza regułami? Co trzyma to zwierzę w nas na uwięzi? Otoczenie czy też otoczka cywilizacji/ wychowania, która gdy się rozpadnie zostawia.. no właśnie co?... zwykłego drapieżnika kierującego się instynktami?
Przejmująca. Można też potraktować płytko jako rozrywkę, podobnie jak Wojnę Światów.

Przejmująca. Można też potraktować płytko jako rozrywkę,...

Arcydzieła owszem. Ale jaka zasługa wydawcy, że powtórzył po raz kolejny to, co i tak mnóstwo ludzi już wcześniej czytało? OK, po prostu wznowienie. Nie OK, bo wyszło w ramach Galaktyki Gutenberga w abonamencie. Najpierw kupujący się zobowiązuje do wykupowania wszystkich tytułów serii (z masą powtórek!!!),a potem wydawca do serii na siłę wkłada takie wznowienia jak to, a równocześnie sprzedaje ten tytuł poza abonamentem. To po prostu praktyka naganna.
Stary przekład "Wehikułu czasu" został poprawiony i uzupełniony przez J. K. Palczewskiego (od początku to był znakomity przekład),natomiast stary przekład "Niewidzialnego człowieka" jest słaby i poprawiony w sposób niewystarczający przez redaktora z Czytelnika (1956). Ta powieść zasługuje na nowe, solidne, nowoczesne tłumaczenie. Przekład "Wyspy doktora Moreau" (Ewa Krasińska) jest znakomity.

• Przeczytane 2012
  • Wells
  • 0 📲 E-książki
  • 2010
  • S-F Fantastyka Naukowa

Dodaj cytat z książki Niewidzialny człowiek. Wehikuł czasu. Wyspa doktora Moreau