Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami

Okładka książki Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami Douglas W. Pryor
Okładka książki Pedofilia. 30 wywiadów z pedofilami
Douglas W. Pryor Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) reportaż
reportaż
Why men sexually abuse children
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2014-04-02
2014-04-02
Anna Sawicka-Chrapkowicz
Pedofilia

Okładka książki Dual Attraction: Understanding Bisexuality Douglas W. Pryor, Martin S. Weinberg, Colin J. Williams
Dual Attractio... Douglas W. Pryor, M...

Tę książkę powinien przeczytać według mnie każdy rodzic.

Bardzo ciekawe i w pewien sposób inne jednak jest podejście autora do tematu pedofilii. Faktycznie, w tym zjawisku wszyscy skupiają się na ofierze, co jest w pełni zrozumiałe, ale byśmy mogli choć odrobinę zrozumieć, dlaczego dorośli wykorzystują seksualnie dzieci, należy skupić się na sprawcach.
Nie jesteśmy w stanie stwierdzić na ile badani mężczyźni w wywiadach byli szczerzy z badaczem, ale po przeczytaniu tej pozycji mam następujące wnioski (zachowując mimo wszystko duży margines zaufania do badanych):
- pedofilia ma wiele oblicz, może dziecku przynosić mimo wszystko fizyczną przyjemność, choć ciężko to zaakceptować;
- pedofilia nie zawsze wiąże się ze stosowaniem przemocy wobec dziecka;
- wykorzystują także kobiety, choć w mniejszości, ale jednak...;
- dzieci 11-12 a nawet 8-letnie wcale nie są takie nieświadome seksualnie, jak nam się wydaje;
- pedofilami są w większości mężczyźni, którzy sami byli ofiarami molestowania w dzieciństwie, ale jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki;
- krzywdą dla dziecka jest to, że dorośli mu nie wierzą, gdy mówi o tym, że "wujek dotykał";
- mam duże wątpliwości, że z pedofilii da się wyleczyć;
- wg mnie (choć to niepopularna teoria) pedofilia wynika z popędu seksualnego a nie chęci dominacji (podobnie tłumaczony jest motyw gwałtu);
- ofiarami pedofili padają najczęściej dzieci ciche, bojaźliwe, które nie potrafią powiedzieć "nie", boją się otoczenia;
- najważniejszy - z dzieckiem od najmłodszych lat trzeba rozmawiać o tym, co to jest zły dotyk, sex, granice i przede wszystkim wpajać, że ma prawo od dorosłego wymagać, stawiać mu granice i mówić nie, kiedy czuje, że co jest nie tak! Edukacja seksualna wg mnie jest podstawą - a jak wynika z książki - to jej brak / kompletna bierność matki była często początkiem tych strasznych historii. Dziecko nieświadome = potencjalna ofiara.
Choć literatura jest momentami bardzo ciężka i przygnębiająca, to jednak obowiązkowa dla rodziców.

Tę książkę powinien przeczytać według mnie każdy rodzic.

Nie jesteśmy w...

Bardzo dobra, rzetelna, ale niesamowicie ciężka książka. Czytałam ją chyba z pół roku. Co kilkanaście stron odkładałam na jakiś czas, nie mogąc już dalej... Mam ogromny podziw dla autora za pracę, którą włożył w jej stworzenie. A wymagało to ogromu pracy, sił, odwagi i stalowych nerwów. Jest to znakomity przykład tego, jak prowadzić badania naukowe. Temat jest strasznie trudny, a podejście do niego bardzo nowatorskie i przynoszące materiał o ogromnej wartości, pewnie nie prędko doczekamy się replikacji lub chociaż próby zrobienia czegoś podobnego. Jednak myślę, że przez długi czas, wielu psychologów może czerpać garściami wiedzę z tej pozycji. Bardzo polecam.

Uważam, że autor spełnił postawione przed sobą zadanie, wszedł w świat "normalnych ludzi popełniających potworne czyny". Analizuje życie mężczyzn szanowanych w swoim środowisku pracy i w sąsiedztwie, mężczyzn, którzy gdyby dowiedzieli się, że ktoś zgwałcił ich nieletnią córkę sami wymierzyli by mu sprawiedliwość, mężczyzn, którzy uważali molestowanie dzieci za złe i moralnie naganne, życie, które w pewnym momencie przybrało straszny obrót. Naszą podróż zaczynamy od dzieciństwa sprawców, które bardzo często również było naznaczone gwałtem na który nikt z dorosłych nie zareagował, następnie przenosimy się do okresu występującego tuż przed rozpoczęciem "kariery dewianta" pełnego frustracji i niezadowolenia z pożycia małżeńskiego, z pracy, wypełnionego poczuciem zepchnięcia na boczny tor aż w końcu dochodzimy wraz z autorem do miejsca w którym analizujemy myśli i uczucia towarzyszące sprawcy w trakcie molestowania dziecka aż do jego ujawnienia. Wycieczka ta choć nie ma za zadanie usprawiedliwić sprawców potwornych czynów, może choć trochę pozwoli nam dojrzeć w tych mężczyznach człowieka podobnego do nas i uświadomi iż pomoc udzielona im nam wszystkim pozwoli poczuć się bezpieczniej.

• Psychologia
  • Seksuologia