Historia Bałkanów. Wiek XVIII i XIX

Okładka książki Historia Bałkanów. Wiek XVIII i XIX Barbara Jelavich
Okładka książki Historia Bałkanów. Wiek XVIII i XIX
Barbara Jelavich Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2005-01-01
2005-01-01
9788323320425
Bałkany historia Bałkanów XVIII wiek XIX wiek

Historia Bałkanów często jest sprowadzana w naszym kraju do rozpadu Jugosławii, w związku z czym o dziejach tego regionu przed XX w. nie da się zbyt wiele przeczytać (prace poświęcone historii poszczególnych państw nie załatwiają sprawy). Pomysł wydania pracy Barbary Jelavich był więc niezwykle trafny, szczególnie że to jedna z najbardziej uznanych współcześnie bałkanistek. Poza historią polityczną można tu znaleźć wiele odniesień do kultury, pomagających zrozumieć nierzadko skomplikowane losy ludzi, którym przyszło żyć na obszarze występowania wielu języków, religii, systemów politycznych i wpływów zewnętrznych. Autorka w pełni dostrzega kluczową rolę Imperium Osmańskiego dla kształtowania specyfiki regionu, sporo pisze też o zaangażowaniu Rosji w ochronę ludności prawosławnej. Najważniejsza w tej książce jest chyba jednak świadomość umowności wszelkich etykiet, często traktowanych w XX w. jako udowodnione i nie budzące wątpliwości. Dla autorki "tutejszy" często jest po prostu "tutejszym", którego potomkom zaczęto wmawiać, że jest Serbem, Bułgarem czy kimkolwiek innym, negując do tego ogrom tureckich wpływów kulturowych. Mądra, wyważona książka, będąca najlepszą dostępną w Polsce syntezą dziejów Bałkanów w tym okresie.

Wielkim jestem fanem tego regionu dlatego z zainteresowaniem sięgnąłem po tę pozycję. Dobre, rzetelne opracowanie pokazujące skomplikowane konteksty regionu. Książka jest poświęcona wiekom XVIII i XIX ale stanowi doskonałe wprowadzenie aby zrozumieć współczesność Bałkanów. Szereg konfliktów, które dzisiaj się niejako uśpione zaczęło się wówczas albo wcześniej ale w tym okresie nabrało swoje zgubnej dynamiki. Trudny to region – książka po części wyjaśnia dlaczego. Jej wartością jej sama autorka która wywodzi się z tej części Europy. Kolejna rzetelna pozycja na liście Wydawnictwa UJ.

Bardzo dobra pozycja do poczytania dla Bałkanofilów. Dzięki tej książce teraźniejsza sytuacja na Bałkanach staje się bardziej zrozumiała. Wyjaśnia wiele kwestii politycznych i społecznych.

• Bałkany
  • Eikon