Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać54Artykuły
Uwaga konkurs! Weź udział i wygraj książki z cyklu „Pięć królestw“ Brandona Mulla!LubimyCzytać3Artykuły
Władza i pieniądze zawsze będą nas podniecać – mówi Aleksandra TroszczyńskaBarbaraDorosz1Artykuły
Twarz innej. „Yellowface” Rebekki KuangBartek Czartoryski2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Fred Kuttner

1
7,4/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.), popularnonaukowa
Jest wykładowcą fizyki w University of California w Santa Cruz.
7,4/10średnia ocena książek autora
62 przeczytało książki autora
207 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2013
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością
Fred Kuttner, Bruce Rosenblum
7,4 z 47 ocen
271 czytelników 14 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością Fred Kuttner 
7,4

Teoria kwantów jest najlepiej potwierdzoną empirycznie teorią naukową w historii nowożytnej nauki. Jednocześnie najbardziej zdumiewającą. Niels Bohr stwierdził wprost: „Ci, którzy twierdzą, że mechanika kwantowa ich nie szokuje, z pewnością jej nie zrozumieli”. Książka "Zagadka teorii kwantów" jest właśnie dla nich. Jednocześnie Kuttner i Rosenblum analizują jaki obraz świata wyłania się z różnych interpretacji mechaniki kwantowej, w tym tytułowego świadomego obserwatora z interpretacji teorii kwantów Johna von Neumanna. Książka powstała na bazie wykładów z mechaniki kwantowej dla studentów kierunków humanistycznych. Absolutne "must read" :)
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością Fred Kuttner 
7,4

Wynudziłam się przy książce, byłam nastawiona na dużą porcję skomplikowanej wiedzy, a otrzymałam opowieść o dziejach fizyki, zahaczającą o chronologiczny rozwój mechaniki kwantowej, wzbogaconą w dygresje całkowicie zbędne o świadomości, Cricku, komputerach kwantowych, kosmosie, czarnej materii, czarnej energii, zamartwianiu się niepojętością fizyki i brakiem wolnej woli. Bezsens, bezcelowość książki... Wstawianie dialogów, cytatów z „Alicji w Krainie Czarów”, Szekspira i innych poetów, których nie znam, to groteska trochę.
W książce umieszczone były informacje najprostsze, które pojawiają się niemal w większości literatury tej kategorii, takie jak: kot Schrodingera, teoria korpuskularno-falowa, interferencja, elektromagnetyzm, itp.
Uważam, że to pozycja bardziej popularna niż naukowa. Podtytułów, takich jak „Psychologiczna interpretacja mechaniki kwantowej” albo „Czy mechanika kwantowa dostarcza dowodów wspierających mistycyzm?” mogliby się powstydzić prawdziwi fizycy.
Reasumując, prosta książka- pytanie, czy po to, aby była ciekawa i zrozumiała dla zupełnych laików, czy dlatego, że jej autorzy bardziej zasobną wiedzą nie dysponowali?