Mam na imię Victoria. Zaginione dzieci Argentyny

Okładka książki Mam na imię Victoria. Zaginione dzieci Argentyny Victoria Donada
Okładka książki Mam na imię Victoria. Zaginione dzieci Argentyny
Victoria Donada Wydawnictwo: Carta Blanca biografia, autobiografia, pamiętnik
Mi nombre es Victoria
Carta Blanca
2011-01-01
2011-01-01
Olga Zasępa-Bietti

Ciekawa książka. Ciekawa , odnośnie losów politycznych i historycznych Argentyny. Straszne zamieszanie w tym kraju. I ubóstwo. Chyba coś jeszcze poszukam na ten temat. Lektura napisana dość pompatycznie. Taka sobie.

Książkę przeczytałam jednym tchem. Powiem szczerze, że zaskoczyły mnie negatywne opinie, które mówią o tym, jakoby przez książkę ciężko było przebrnąć. To fakt, że często pojawiają się hiszpańskojęzyczne określenia, ale wszędzie, gdzie użyto terminów w pisowni oryginalnej, w przypisie nazwa własna zostaje przetłumaczona. Ponadto na końcu książki znajduje się słowniczek z objaśnieniami, czym zajmowały się pojawiające się w opowieści osoby, instytucje, organizacje i ugrupowania polityczne. Słowniczek na pewno pomoże odnaleźć się w opowieści Victorii. Fragmenty wspomnień z jej życia, życia zwyczajnej nastolatki, której światopogląd ewoluuje wraz z biegiem wydarzeń politycznych w kraju, nadają ciekawe i realistyczne tło opowieści. Dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy zarysem historyczno-politycznym a aspektami życia prywatnego bohaterki cała historia toczy się bardzo szybko, porywa Czytelnika w wir wydarzeń i pozwala stać się niejako uczestnikiem wydarzeń, a nie tylko biernym obserwatorem.

Co do samej historii - niewątpliwie jest szokująca. Szokująca tym bardziej, że wydarzyła się naprawdę. Czytelnik poznaje czarne karty historii Argentyny. Dowiaduje się o zbrodniach i okrucieństwach, jakie wykraczają poza ludzką wyobraźnię. Dla ówcześnie żyjących ludzi terror czasów dyktatury stanowił piekło życia codziennego. Opowieść Victorii to, jak sama wielokrotnie podkreśla, także historia milionów Argentyńczyków, którzy znali realia "brudnej wojny" i musieli się w nich jakoś odnaleźć, żeby przeżyć. Niech to będzie świadectwo i ostrzeżenie. Nunca más.

Książka zawodzi. Nie warto po nią sięgać. Kręci się tak naprawdę tylko wokół autorki i to bardzo chaotycznie. Nie poleciłabym nawet dla jej fana, choć w Polsce na pewno nie ma ich wielu.

Książka jest napisana dość chaotycznie, przez co ciężko było mi przez nią przebrnąć, autorka wiele razy się powtarzała, wracała do tych samych tematów, a innych wcale nie rozwijała. Gdyby nie to, że zainteresowała mnie jej historia chyba nigdy bym nie skończyła czytać. Całość jest przekazana w sposób nie do końca przemyślany, co mocno działa na jej niekorzyść.

Pomijając sposób, w jaki jest napisana książka muszę powiedzieć, że historia Victorii Dondy jest niezwykle interesująca, pierwszy raz miałam styczność z tematem porwań noworodków i ogólnie z jakąkolwiek informacją na temat historii Argentyny. Victoria jest jedną z tych, którzy mieli szczęście poznać prawdę o sobie, ale na świecie jest jeszcze wielu takich, którzy pewnie nawet nie podejrzewają, że mogą być nielegalnie adoptowani i żyją w nieświadomości.

Moim zdaniem pomimo tego, w jaki sposób przekazana jest treść tej książki jest ona naprawdę warta uwagi. Może nie jako wakacyjna, lekka lektura, ale książka, od której oczekujemy prawdy, a nie wyidealizowanych historii.

Więcej tutaj: https://czytampolecam.blogspot.com/2018/07/victoria-donda-mam-na-imie-victoria.html

Pomijając...

słabo napisane, tłumacz i korektor chyba coś pili. czytanie utrudnia usianie tekstu pozostawionymi w oryginale sformułowaniami. tematyka trudna i ciekawa, ale ksiazka napisana słabo, chaotycznie.

Co wiemy o Argentynie? Czego nauczyliśmy się o tym kraju w szkole? Być może nasza wiedza o tym południowoamerykańskim państwie ogranicza się do informacji o Che Guevarze i Evicie? Nadszedł czas, by nadrobić zaległości ! Lektura książki Victorii Dondy to głęboka woda, jednak warto dać się porwać, by poszperać i doczytać, zagłębić się w krwawą historię tego kraju.
Młoda działaczka polityczna, rozlicza się ze swoją przeszłością. Na kartach książki, poszukuje siebie, swojej tożsamości, korzeni. Za pomocą reportażu żegna się z tym, co przez dwadzieścia siedem lat jej życia było ułudą, kłamstwem i pozorem. Nadszedł czas rozliczeń z historią Argentyny. Victoria Donda nie boi się oskarżeń, nie obawia się represji, wie o co chce walczyć i jakie przyświecają jej ideały. To nie tylko historia zaginionych dzieci Argentyny, to również terapia i wyzwolenie. Ponownie pojawia się pytanie, co ważniejsze geny, czy wychowanie ?
Polecam również film w reżyserii Luisa Puenzo „ Wersja oficjalna” (1985),który porusza bliskie sprawy dla Victorii.

Młoda...

Temat mocny, książka nieudana.

Temat mocny, książka nieudana.

• Ameryka Południowa
  • Literatura Faktu, Reportaże