Kieszeń pełna żyta

Okładka książki Kieszeń pełna żyta
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 6) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2008-06-02
Tadeusz Jan Dehnel
Agatha Christie kryminał

2025 ocen

Pokochałam kryminały właśnie dzięki Agathcie Christie😁 Jako nastolatka pochłaniałam wszystkie jej książki jakie były dostępne wtedy w bibliotece gminnej (a sporo ich było) 🙃

Mimo, że kryminały pani Agathy zostały dawno temu napisane, to i tak czyta się je przyjemnie, a w wypadku "Kieszeni pełnej żyta" rozwiązanie zagadki nawet zaskakuje🙂

Choć kocham Agathę Christie całym serduszkiem, to ta pozycja nie należy do moich ukubionych. Bardzo mało było mi wbije Panny Marple, do tego irytowały mnie te aż zbyt duże oczywiste wskazówki na jednego podejrzanego.

Moja ocena: 8/10

Moja ocena: 8/10

Ciekawa książka, jeden z lepszych kryminałów, które przeczytałem: bardzo podobał mi się klimat, zakończenie mnie zaskoczyło, fajny wątek z rodziną MacKenzie, polubiłem inspektora, który prowadził dochodzenie.

Z drugiej strony, Panna Marple przyjechała do Domku pod Cisami dopiero w drugiej połowie książki i nie poznawaliśmy jej spostrzeżeń na bieżąco.

Cóż tu rzec.. jak dla mnie kolejna wspaniała książka pióra Agathy Christie. Trup się sieje gęsto, bo aż trzy morderstwa ;)
Zakończenie, jak dla mnie zaskakujące. Mogę powiedzieć, że byłam blisko, aczkolwiek morderca w pewnej scenie rozmawiał z pewnym innym bohaterem powieści w czterech ścianach Domku pod Cisami, no i tego właśnie bohatera podejrzewałam od początku przez bardzo długi czas, potem jednak straciłam nosa do sprawcy. Nie doprecyzuję, bo kto będzie czytał - będzie czuł spoiler, ale kto przeczytał, sądzę nie ma większych problemów z identyfikacją :)

Jak dla mnie mistrzostwo literackie. Książka utrzymana w znanym z serii o pannie Marple klimacie. Sama panna Marple pojawia się nieoczekiwanie, ale jakże nieodzowne są jej spostrzeżenia i pomysły. Inspektor prowadzący sprawę jak dla mnie postać bardzo na plus.

Ode mnie 10/10. Gorąco polecam. Czytanie serii o pannie Marple to czysta przyjemność. Jeżeli ktoś lubi twórczość Agathy Christie, nawet jeśli uprzednio widział tylko ekranizację, to gorąco zachęcam - nie pożałuje!

Jeżeli już na 3 stronie książki mamy morderstwo to znak, że będzie się działo:). Podejrzewałem kogoś innego więc +1 pkt do oceny :). Przeczytana "na raz". Panna Marple tym razem trochę na drugim planie, choć wiadomo - bez niej rozwiązania by nie było

Uwielbiam pannę Marple, więc jaka zawsze mi się podobało :) Podobno Agatha Christie wymyślała swoje powieści podczas zmywania, bo nienawidziła tego robić, także tym razem miała chyba naczynia po jakiejś imprezie do mycia bo uśmierciła aż trzy osoby ;)

Przeciętna, dobra książka Christie.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Przeciętna, dobra książka Christie.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Moje ulubione zagadki Agathy Christie to te, które rozwiązywane są z udziałem Panny Marple. „Kieszeń pełna żyta” to właśnie książka z serii z uroczą starszą panną Marple. Po raz pierwszy nieco się rozczarowałam. O ile sama fabuła, język, klimat i okoliczności zbrodni są w stylu autorki, to udział obdarzonej instynktem detektywistycznym Panny Marple jest dużo mniejszy.

Niemniej książka jako klasyka kryminału broni się i sprawia wiele przyjemności w śledzeniu kolejnych kroków komisarza policji w rozwiązywaniu niecodziennych morderstw w rodzinie zamożnego przedsiębiorcy Rexa Fortescue.

...

To zdecydowanie nie będzie moja ulubiona książka tej autorki. Niestety w tej historii czegoś mi zabrakło. Mam wrażenie, że było w niej za mało samej panny Marple. Główna bohaterka pojawia się zbyt rzadko a jej spostrzeżenia nie są aż tak widoczne. Poza tym za dużo w tej pozycji niepotrzebnych wątków wybijających czytelnika z rytmu. Odniosłam także wrażenie, że sam motyw powrotu syna i dziedziczenia ogromnej fortuny jest nieco oklepany. Chyba czas na inne książki Agathy Christie!