Kieszeń pełna żyta

Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 6) Seria: Klasyka Kryminału kryminał, sensacja, thriller
A Pocket Full of Rye
2012-04-03
Tadeusz Jan Dehnel
Klasyka Kryminału
Agatha Christie kryminał

Przeciętna, dobra książka Christie.

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Moje ulubione zagadki Agathy Christie to te, które rozwiązywane są z udziałem Panny Marple. „Kieszeń pełna żyta” to właśnie książka z serii z uroczą starszą panną Marple. Po raz pierwszy nieco się rozczarowałam. O ile sama fabuła, język, klimat i okoliczności zbrodni są w stylu autorki, to udział obdarzonej instynktem detektywistycznym Panny Marple jest dużo mniejszy.
...

To zdecydowanie nie będzie moja ulubiona książka tej autorki. Niestety w tej historii czegoś mi zabrakło. Mam wrażenie, że było w niej za mało samej panny Marple. Główna bohaterka pojawia się zbyt rzadko a jej spostrzeżenia nie są aż tak widoczne. Poza tym za dużo w tej pozycji niepotrzebnych wątków wybijających czytelnika z rytmu. Odniosłam także wrażenie, że sam motyw...

Nie jest to najlepsza książka Christie. Postaci nie są dostatecznie wyraziste, a fabuła dość prosta. Chociaż rozwiązanie nie jest oczywiste, to winnego można w prostu sposób wskazać. Brak zwrotów akcji sprawia, że książkę czyta się dość monotonnie.
Gdybym mogła dać 4,5 to taka byłaby moja ocena :)

Jedna z moich najmniej lubianych książek Agathy Christie. Historia dłużyła mi się niemiłosiernie, a zabójca znany był praktycznie od początku. Język, postacie i klimat jak najbardziej na plus, jednak brakowało mi w tym wszystkim dobrej zagadki. Wydawało mi się, że część fabuły była po prostu niepotrzebna i nie wnosiła za dużo do rozwiązania. Może będę originalna w tej...

Kryminał oparty na wielokrotnie wykorzystanym przez autorkę motywie wielkiej fortuny i powrocie syna marnotrawnego. Szczerze mówiąc Agatha Christie tym razem niczym mnie nie zaskoczyła. Fabuła od początku do końca zmierza do wiadomego celu. Całość bardzo przeciętna. Sytuację ratuje tylko obecność Panny Marple.

Kryminały Agathy Christie lubię odkąd przeczytałam pierwszy z nich. Nie przypominam sobie, bym kiedyś się nimi rozczarowała.
"Kieszeń pełna żyta" to może nie będzie mój ulubiony, ale mimo wszystko czytałam z przyjemnością. Ciekawa i trudna do rozwikłania zagadka kryminalna z dziecięcym wierszykiem w tle, do tego niezastąpiona panna Marple i przepis na wciągającą fabułę...

Agatha Christie to klasyk, który nigdy się nie znudzi.
Przedprzeczytaniem książki widziałam ekranizację tej książki. Znałam więc jej zakończenie, ale mimo to książka mnie wciągnęła. Styl Christie jest mistrzowski bo nie można się od książki oderwać, jeśli się zrobi przerwę w czytaniu czuję się przymus jak najszybszego powrotu do niedokończonej książki.

Piosenka za szóstkę, kieszeń żyta i
Zapiekanych w cieście kosów mendle trzy.
Przekrojono ciasto, ptaszków zabrzmiał chór.
Co za pyszne danie na królewski dwór!
Król był w skarbcu, liczył tam pieniądze swe,
Królowa w komnacie bułkę z miodem je.
Służebna w ogrodzie wietrzy ubrań stos,
Wtem przyleciał ptaszek, oddziobał jej nos.

Z taką oto zagadką przychodzi zmierzyć się...

Pan Fortescue umiera w swoim biurze. Zostaje otruty jagodami cisu. Sprawa jest tym bardziej tajemnicza, że inspektor Neele znajduje w jego kieszeni ziarno żyta, a gdy zostają popełnione następne zbrodnie, to wszystko się układa, jak w dziecięcej rymowance.
W domu pana Fortescue pojawia się sympatyczna panna Marple, która pomaga w rozwiązaniu zagadki.
Książka jak zwykle...

Dyskusje