Nowa Fantastyka 368 (05/2013)

Okładka książki Nowa Fantastyka 368 (05/2013) Athena Andreadis, Bartosz Działoszyński, Paweł Majka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jeremiah Tolbert, Jeff VanderMeer
Okładka książki Nowa Fantastyka 368 (05/2013)
Athena AndreadisBartosz Działoszyński Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2013-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-05-01
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Tagi:
fantastyka opowiadania
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Coś na Progu, nr 4 (wrzesień/październik) Emily Jane Brontë, George Gordon Byron, Ramsey Campbell, Bartosz Czartoryski, Edward Lee, Thomas Ligotti, Michael Moorcock, Mateusz Pitulski, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Rafał Szłapa, Marcin Wroński
Ocena 6,9
Coś na Progu, ... Emily Jane Brontë,&...
Okładka książki Nowa Fantastyka 358 (07/2012) Michał Cetnarowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Janusz Stasik, Brad Torgersen, Peter Watts
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #6 (Jesień 2011) Terry Bisson, Cory Doctorow, Esther M. Friesner, Agnieszka Haska, Anna Krawczyk-Łaskarzewska, Kelly Link, Sean McMullen, Łukasz Orbitowski, Marek Paryż, Cherie Priest, Redakcja Fantasy & Science Fiction, Adam Skalski, Emil Strzeszewski, Michael Swanwick, Ramona Szczerba, Jeff VanderMeer, Konrad Walewski, Jake von Slatt
Ocena 6,8
Fantasy & Scie... Terry Bisson, Cory ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 380 (5/2014) Aaron Corwin, Piotr Górski, Sławomir Prochocki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, John Scalzi, Jason Vanhee, Jacek Wróbel
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Aaron Corwin, Piotr...
Okładka książki Coś na Progu, nr 1 / marzec-kwiecień 2012 Bartosz Czartoryski, Stefan Grabiński, Dawid Kain, Edward Lee, H.P. Lovecraft, Mateusz Pitulski, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel, Marcin Wroński
Ocena 7,1
Coś na Progu, ... Bartosz Czartoryski...
Okładka książki Nowa Fantastyka 343 (04/2011) Jerzy Grundkowski, Vylar Kaftan, Tomasz Kołodziejczak, Ted Kosmatka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Adam Synowiec
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Jerzy Grundkowski, ...
Okładka książki Coś na Progu, nr 7 (Jedyny w Polsce magazyn Weird Fiction) Ambrose Bierce, Sylwia Błach, Jakub Ćwiek, Paweł Iwanina, Marcin Przybyłek, Łukasz Śmigiel, Rafał Szłapa, Herbert George Wells
Ocena 7,2
Coś na Progu, ... Ambrose Bierce, Syl...

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
566
438

Na półkach:

W maju Tony Stark wyruszył w podróż, by zemścić się na tych, przez których jego świat legł w gruzach. Redaktorzy "Nowej Fantastyki" postanowili skorzystać z tego zdarzenia i umieścili twardego jak stal chojraka na okładce majowego numeru miesięcznika oraz poświęcili jeden artykuł jego żywotowi. Zanim jednak dotrzemy do materiału z okładki, czeka na nas kilka pomniejszych, również ważnych i ciekawych.

W pierwszej kolejności krótkie zagadnienie Jakuba Winiarskiego. Redaktor naczelny, nawiązując swoją wypowiedź do dzieła "Milczenie gwiazd. Poszukiwania pozaziemskiej inteligencji" - Paula Daviesa, zastanawiając się, czy powinniśmy jeszcze wkładać pieniądze w eksplorację kosmosu? Zadaje sobie również pytanie czy, skoro myślimy o kosmitach, umieszczamy ich w filmach, grach, książkach, komiksach, to czy oni również myślą o nas?

Znowuż Jerzy Rzymowski, zanim uświadamia nam co na rynku wydawniczym piszczy i co zajmującego przygotowali dla nas redaktorzy gazety, zastanawia się nad często poruszaną kwestią. Otóż co jest lepszym odzwierciedleniem twórczości: książka czy film? A może komiks lub gra komputerowa? Zdaniem publicysty podobne spory nie mają większego sensu, i jak pewnie wielu się z nim zgodzi, należy brać garściami z nich wszystkich to co najlepsze.

Od okładki do materiału z niej nie dzieli nas duży odstęp. "Przemiany geniuszu w żelaznej masce" - Wojciecha Chmielarza to artykuł, w którym autor pokazuje fachowe oraz dojrzałe spojrzenie na Iron Mana. Albowiem, kiedy młody kinomaniak, który pójdzie na seans filmowy, będzie widział jedynie superbohatera w zbroi, posługującego się rewolucjonizującmi gadżetami aby zwalczać zło, dorosły widz zobaczy ikonę kapitalizmu, geniusza, wynalazcę, pleyboya oraz bogacza stronniczego do gustowania w kosztownych drinkach. Konstruktor tekstu omawia również początek postaci, pobudki, które nim kierują, jego cały życiorys oraz życiorys jego wrogów, których mogą znać jedynie czytelnicy komiksów.

Nie rozstajemy się również na długo z Jerzym Rzymowskim. Redaktor miał okazję rozmawiać z Nailem Gaimanem i to do niego należy następny w kolejności materiał. W "Ukrytej bohaterce Naila Gaimana" została omówiona twórczość autora oraz jego ukryta bohaterka, której autor zawdzięcza bardzo wiele oraz my też.

Każdy zna określenie "nerd". Jeżeli nie z filmów, to z życia doczesnego. Zazwyczaj określało się nim osobnika, który nie wiedział co jest "cool" i nie do końca odnajdywał się wśród społeczności. Od pewnego czasu jednak to słowo ma zupełnie inne znaczenie, o czym opowiada publikacja Adama Rottera o tytule "Zemsta frajerów".

Nie bez przyczyny Jerzy Rzymowski na początku tego numeru pisze, że należy czerpać z każdego przejawu fantastyki po trochu i przypomina, że miesięcznik nie jest już pismem znacząco literackim. Robi to, gdyż następny artykuł opowiada o grze komputerowej, której czasy świetności już dawno przeminęły. "Tryumf udręki" - Aleksandra Daukszewicza omawia grę "Planescape: Torment", oraz opowiada o jej następcach.

"Fantastyczne światy na kartach i na planszy" - Błażeja Kubackiego również opowiada o grach, jednakże nie o tych komputerowych. Redaktor porusza historię najpopularniejszych gier planszowych, czyli tych, które powstały w oparciu na ekranizacjach lub książkach.

"Sympatyczne pomysły z lamusa" - Agnieszki Haskiej, Jerzego Stachowicza. Duet po raz kolejny udowadnia, że fantastyka nie jest wymysłem dzisiejszego człowieka, a niektóre jej aspekty pochodzą z dawnej przeszłości i zamieszkujących ją ludzi. Tym razem para postanowiła wziąć w karby naukę, a dokładniej medycynę.

W tym numerze czekają na nas tylko dwa felietony. Rafał Kosik w swoim teksie zatytułowanym: "Cyfrowy ślad" opowiada o kompletnym aspekcie niedorzeczności, który spotkał go i miał na celu wyłudzenie od niego pieniędzy. W końcu w tak zadłużonym państwie, jakim jest nasz kraj, sprawiedliwość i słuszność odgrywa mniejsza rolę niż pieniądze.

Drugim jest "Człowieczeństwo i kultura" - Łukasza Orbitowskiego, w którym autor przedstawia zarys fabuły ekranizacji "Valhalla: Mroczny wojownik" - Nicolasa Windinga Refna. Opisywane dzieło wydaje się odważne i ciekawe, jednak nie bez wad.

Zrecenzowane tym razem książki to:"Samotnica" - Piotra Patykiewicza, "Korzenie niebios" - Tulia Avoleda, "Strażnik Podłego Miasta" - Daniela Polanskyego, "Baśniarz" - Antinii Michaelis, "Behemot" - Petera Wattsa, "Gwiazdozbiór psa" - Petera Hellera, "Przedksiężycowi. T. I i II" - Anny Kańtoch, "Angelfall. Opowieść Penryn o końcu świata" - Susan Ee, "Słowo i miecz" - Witolda Jabłońskiego, "Zagubieni. Inwazja" - Marcina Mortka, "Partials. Częściowy" - Dana Wellsa, "Pomruki burzy" - Taylora Andersona,

Filmy: "Martwe zło" - Fede Alvarez, "Intruz" - Andrew Niccol, "Hobbit: Niezwykła podróż" - Peter Jackson,

A z publikacji autorów bardziej lub mniej znanych: "Grewolucja" - Pawła Majki, "Zakładziny" - Bartosza Działoszyńskiego, "Appoggiatura" - Jeffa Vandermeera, "Przyziemienia" - Atheny Andreadis, "Wygnanie jednym kliknięciem" - Jeremiaha Tolberta, "Opisy stosowane" - Michaela J. Sullivana.

W "Nowej Fantastyce - 368" jest dużo wspomnień, porównań do poprzednich lat. W porównaniu do dwóch wcześniejszych numerów, w tym brakło różnorodności oraz tekstów, spośród których wybierać mógłby każdy. Ta odsłona miesięcznika jest raczej skierowana do osób starszych i jest troszkę uboższa, a przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. Cóż, pod dwóch świetnych numerach mogę wybaczyć redaktorom, że tym razem z większością materiałów nie trafili w moje gusta.

W maju Tony Stark wyruszył w podróż, by zemścić się na tych, przez których jego świat legł w gruzach. Redaktorzy "Nowej Fantastyki" postanowili skorzystać z tego zdarzenia i umieścili twardego jak stal chojraka na okładce majowego numeru miesięcznika oraz poświęcili jeden artykuł jego żywotowi. Zanim jednak dotrzemy do materiału z okładki, czeka na nas kilka pomniejszych,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
290

Na półkach: , ,

Majowy numer "Nowej Fantastyki" pokrył się z premierą "Iron Mana 3", na który czekałam z wypiekami na twarzy od chwili obejrzenia "The Avengers". Już sama okładka z Robertem Downeyem Juniorem jest dla mnie powodem olbrzymiej radości, zaś artykuł autorstwa Wojciecha Chmielarza - "Przemiany geniusza w żelaznej masce" - to prawdziwa wisienka na torcie dla fanów Tony'ego Starka. Każdy tekst na jego temat cieszy moje oczy, a ten nie dość, że jest interesujący, to na dodatek nie hołubi filmowi, lecz okazuje się być wnikliwą analizą Żelaznego.

Moje bezgraniczne uwielbienie do Marvela w pewien sposób łączy się z artykułem "Zemsta frajerów" Adama Rottera, który traktuje o... nerdach. Przyznaję się bez bicia, że i ja nim jestem. Kocham komiksy Marvela i wszelkie ich adaptacje, potrafię odróżnić Autoboty od Deceptikonów, uwielbiam grać w WoW-a, WaR-a, CoD-y i Assassin's Creed-y, marzę o replice 1:1 Żelaznego Tronu z "Gry o Tron" i namiętnie czytuję "Naruto", potrafiąc wymienić większość używanych w nim technik ninja. Po wielu latach wypchnięcia poza margines bycie geekiem w końcu przestaje być obciachem, co mnie bardzo cieszy. Świetny tekst, polecam!

Fani twórcy "Gwiezdnego pyłu" znajdą coś dla siebie w tekście Jerzego Rzymowskiego pt.: "Ukryta bohaterka Neila Gaimana", zaś miłośnicy "Planetscape: Torment" powinni sięgnąć po artykuł "Tryumf udręki" Aleksandra Daukszewicza. Pełne trzy strony poświęcił Błażej Kubacki grom planszowym i w tekście "Fantastyczne światy na kartach i planszy" zaprezentował kilka najciekawszych gier, w tym słynną "Wojnę o Pierścień".

Prozę polską reprezentują w tym numerze rewelacyjny Paweł Majka z opowiadaniem "Grewolucja" (tekst bardzo adekwatny do dzisiejszych czasów) oraz Bartosz Działoszyński ze swoimi "Zakładzinami", które były równie ciekawe, choć moim zdaniem minimalnie słabsze od "Grewolucji".

A wśród zagranicznych autorów same perełki! Najbardziej polecam "Appoggiaturę" Jeffa VanderMeera, z drugiej strony zaś "Przyziemienie" Atheny Andreadis. Trudno mi wybrać ten najlepszy tekst, dlatego polecam wszystkie, z "Wygnaniem jednym kliknięciem" Jeremiaha Tolberta włącznie.

W majowej odsłonie "Nowej Fantastyki" znajdziecie też masę ciekawych recenzji książkowych z - o dziwo - wysokimi notami dla recenzowanych pozycji (może warto po nie sięgnąć?),a także kilka recenzji filmowych (tutaj moja recenzja "Intruza" różni się od opublikowanej w czasopiśmie, ale winę ponoszę ja, bo nie czytałam książki). Wszystkie teksty są przystępne i z numeru na numer podobają mi się coraz bardziej.

Na spokojnie polecam Wam lekturę tego numeru. W mojej biblioteczce będzie on miał swoje szczególne miejsce - z uwagi na Tony'ego. Ale o tym wiedzą wszyscy, którzy mnie znają. Szkoda, że to kolejny raz bez Ćwieka - czyżby powoli nudziło mu się pisanie dla "NF"? Oby nie.

Majowy numer "Nowej Fantastyki" pokrył się z premierą "Iron Mana 3", na który czekałam z wypiekami na twarzy od chwili obejrzenia "The Avengers". Już sama okładka z Robertem Downeyem Juniorem jest dla mnie powodem olbrzymiej radości, zaś artykuł autorstwa Wojciecha Chmielarza - "Przemiany geniusza w żelaznej masce" - to prawdziwa wisienka na torcie dla fanów Tony'ego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Posiadam
    10
  • Czasopisma
    4
  • 2013 (czasopisma)
    1
  • SF
    1
  • Komiks, czasopismo
    1
  • Prasa
    1
  • Nowa Fantastyka 2013
    1
  • Czasopisma literackie
    1
  • Zrecenzowane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 368 (05/2013)


Podobne książki

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,0
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 7,6
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Ocena 6,5
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...

Przeczytaj także